Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Sindicaliștii SANITAS, obligați să închirieze propria sală de ședințe

Protest spontan la Spitalul Județean de Urgență Slobozia

Sindicaliștii SANITAS, obligați să închirieze propria sală de ședințe

Aproximativ 100 de angajați ai Spitalului Județean de Urgență Slobozia au organizat un protest spontan pe holurile unității sanitare. Membri ai Sindicatului SANITAS-filiala Ialomița, aceștia și-au manifestat nemulțumirea față de interdicția impusă de Mariana Iancu, managerul Spitalului Slobozia, de a-și desfășura o ședință de lucru în sala de ședință a unității medicale.

Au câștigat drepturile în instanță 
Potrivit lui Valentin Spătărelu, președintele SANITAS-filiala Ialomița, conducerea Spitalului Județean de Urgență Slobozia a precizat că reprezentanților sindicatului pe care îl conduce li s-a solicitat plata ilegală a unei taxe de închiriere a sălii de ședință în valoare de 40 de lei/oră. «Este prima dată când ni se întâmplă așa ceva. Nu este normal acest lucru! Poate că doamna manager este nemulțumită de faptul că trebuie să acorde angajaților săi mai multe drepturi pe care și le-au obținut în instanță...» susține Valentin Spătărelu, președinte al SANITAS-filiala Ialomița.  Pe ordinea de zi a ședinței ar fi trebuit să de discute mai multe puncte importante, unul dintre acestea făcând referire la faptul că Spitalul Județean de Urgență Slobozia trebuie să achite angajaților săi tichete de masă în valoare de peste 300 mii de lei, drept obținut printr-o sentință definitivă a Curții de Apel București, dar nerespectat de actuala conducere a unității medicale.

18 Ianuarie 2018, 15:14 (6718 vizualizări - 17 comentarii)

Citiți și:
Brancardierii și infirmierele au ieșit în stradă
Rendez-vous cu gherila PFA a dr Olaru

Comentariile cititorilor:


Ciulnița:
(18 Aprilie 2018, 22:03)
@sindicalist. Ați vrea uși și porți fără control să cărați voi toată cantina și farmacia acasă! Camerele video sunt o necesitate, sunt in toate spitalele europene, care se respectă...
Sindicalist:
(18 Aprilie 2018, 14:44)
Ferească Dumnezeu de un cutremur sau un incendiu că la cum ține doamna Mariana usile instituției fermecate și închise după orele 19 chiar și poartă principală poate fi o catastrofă și mai mare! Bani băgați în camere de luat vederi și usile glisante cu cartele sau coduri!
ANGAJAT:
(23 Ianuarie 2018, 18:06)
De ce nu iesim in strada o data sa punem punct la toata escrocheria asta si sa nu mai lasam pe asta sa ne frece la bot cu lamiiie, ce mai asteptam sa facem una cu pamintu ca mult mai rabdam , suntem urmariti mai ceva ca detinuti de la penitenciar , de ce oare cu ce am gresit ca muncim doamna MARIANA????????
alooo:
(23 Ianuarie 2018, 18:02)
Mariano ce faci fa , vrei sa stringi cureaua pt 40 lei pe ora fato?????? da bani la muncitori si lasa cateleala asta ca o sati taiem  tntr o zi macaroana breeeee
maria:
(22 Ianuarie 2018, 19:27)
cum este posibil ca cea mai mare unitate medicala din judet sa fie condusa de un om fara cunostinte medicale si mai ales fara caracter parca ar fi mosia ei. Ce pazeste Consiliul judetean dar ce sa ne mai in trebam daca sant reprezentantii in judet ai celui mai ticalos partid.
Cristofor :
(19 Ianuarie 2018, 20:14)
Oameni buni. Voi nu vedeți ca nu apare nimic pe nicăieri. Nu va da un semn de întrebare ca toată presa și televiziunea sunt plătite de moraru și Mariana Iancu? Spitalul sta pe o bomba. Spune cineva ceva? A explodat centrala termica, ați văzut pe cineva de la politie, pompieri, ITM? Ai grija doamna Mariana.
Una oarecare:
(19 Ianuarie 2018, 15:04)
Multora le este frica sa vb că îi dă afară dar acești oameni au și ei dreptul de a vb.Stau cu frica in sân că îi vor da afară dar nu îi poate da afară afară atâta timp cât își cer dreptul lor.Interesati va oameni buni și luptați pt dreptul vostru.Cine a fost Dna.Mariana Iancu?Interesați a și vedeți.Vai de capul salariatilor in ce mod li se vb.si cum se comporta cu toți angajații.Cum sa închiriezi o sala de ședință atâta timp cât acea sala aparține unei instituții ?Vai de conducerea spitalului din Slobozia!
Aricescu:
(19 Ianuarie 2018, 13:59)
@pirpirel, nume țigănesc! Să vină alt partid!! Care? N-au trecut absolut toți pe la conducere? Ce-au făcut?! Jos PSD!
Pirpirel:
(19 Ianuarie 2018, 09:21)
Asa ne trebuie dacă stam cu mâinile în san. Hoții ăștia de la partidul asta mincinos trebuiesc scoși cu forța afara din toate instituțiile pe care le conduc. Nu își vad decât interesele atât. Oamenii pot murii de foame nu ii interesează.
Are :
(19 Ianuarie 2018, 08:17)
Nuarebani. Deci, în țigănime! Da, multe fuste fufe sunt din Țăndărei la origine. Se știu.
Nu are bani:
(18 Ianuarie 2018, 23:25)
La Țăndărei sa se piardă între fuste, sa poate sa urle în voie.
Are bani:
(18 Ianuarie 2018, 18:22)
@nuarebani! De ce la Țăndărei și nu la Fetești? Acolo este un manager care nu urlă, dar medic periculos!
Sindicalistă:
(18 Ianuarie 2018, 17:49)
@sindicalist. Da’ cei care trebuie să reclame, ce fac? Idioților, așteptați să vă rezolve presa problemele! N ați vrea să va pună Ziariștii geamurile? Sau cazanul explodat? Faceți greva spontană ca la asta sunteți buni..,,
sindicalist:
(18 Ianuarie 2018, 16:45)
Da banii pe bonuri nu are de unde sa n-i dea , sala nu ne-o da , insa bani pt. doua echipe de geamgii de la com frig care de luni pun geamuri intr-una la centrala termica are.se vorbeste de sute de geamuri si explozie la cazane. asta a fost sambata  pe la ora 1.00 .Turele din spital s-au speriat ca la cutremur  si blocurile vecine la fel. totul insa se ascunde.  Ziarele ce fac ?
Gardian:
(18 Ianuarie 2018, 16:08)
Sindicatul este o formă degeaba, plătită gras! Da! Au cu ce plăti sala de ședință, la oră! Apropo, pacienții ce făceau în acest timp? N-a sărit vreunul pe fereastră din negljența personalului? Dați-le tichete de masă, că nu fură destul! Bravo, doamna director general, țineți bine frâiele că sunt prea mulți șobolanii care vă mănâncă de cr.!!!! Succes! Sindicatul să închirieze Sala Select pentru ședințe subversive, că are bani!