Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Veșnica pomenire în varianta administrativă

Feisbuc bisericesc

Veșnica pomenire în varianta administrativă

Cu o regretabilă întârziere vă notificăm cu privire la apariția în spațiul public a fotografiei alăturate. Ea a fost realizată pe 7 ianuarie 2018, când Preasfințitul Vincențiu a săvârșit Sfânta Liturghie la Biserica cu hramul «Sfântul Ioan Botezătorul» din Slobozia. Și vă jurăm că n-am fi fluierat lângă biserică dacă n-am fi remarcat cu îngrijorare atâta aglomerare de farisei pe centimetru pătrat de colivă arhierească.

Doamne, ai milă de păcătoșii tăi Primul care ne-a sărit în ochi este Dumitru Pop, patronul Orion, fără de care nu se face și nu se desface nicio slujbă din Ialomița și Călărași. Despre el, oficialii spun că ar conduce o fabrică fără autorizație de mediu, iar subalternii că le-ar cădea dinții din gură din cauza condițiilor toxice de muncă. Ne rugăm pentru el alături de fiul său, deputatul Andrei Pop... Următorul remarcat, deși e ascuns discret în spatele vicepreședintelui Consiliului Județean Ialomița, Cătălin Grigore, e Sorin Goagă, de la Circulație... Și viitor adjunct la IPJ că șef nu s-a putut din cauză că ăla micu’ și chel s-a învârtit mai bine la partid. Ar mai fi, undeva în stânga imaginii, cum privești, cele două capete edilitare. Primul aparține primarului Vasile Cîmpulungeanu de la Ciochina, închinător la chipurile cioplite ale tuturor partidelor politice și dispus să se jure cu mâna pe Biblie mai dihai ca «Zdreanță, cel cu ochii de faianță»... În fața lui, roșă și cucernică, ține echilibrul colivei primarul Săvenilor, Mimi Drăgoi, specializată în lobby economic, politic și administrativ, dedesubturi latifundiare și, mai nou, educarea tinerei generații cu... bitcoin! Lângă ea, cei care au un minimum de cunoștințe despre politica locală o pot descoperi pe mucenița de serviciu a Episcopiei, Raluca Dumitrescu, supranumită și «mama GAL-urilor», una dintre puținele femei din PSD care a înțeles că pe dușmani trebuie să-i iubești ca pe aproapele tău dacă vrei ca partidul să renunțe la ei. Și, în sfârșit (pentru că da, aici am vrut să ajungem!), semiprofilul acela din umbra mitrei episcopale e Președintele Moraru. Iar bănuiala noastră e că, spre deosebire de toți ceilalți, el nu se află acolo pentru a onora o invitație, ci pentru a se ruga sincer pentru iertarea păcatelor sale, administrative și, îndeosebi, cele de zi cu zi și noapte de noapte. Căci, evident, «nu este om care să fie viu și să nu greșească; numai Tu singur ești fără de păcat, dreptatea Ta este dreptate în veac și cuvântul Tău este adevărul!». (PS: Să nu credeți că nu am recunoscut, lângă dl Goagă, pe ăla micu’ și chel, cel șef de IPJ!). (sursă foto: www.sf-esc.ro)

18 Ianuarie 2018, 16:05 (5199 vizualizări - 13 comentarii)

Comentariile cititorilor:


bibi:
(9 Februarie 2018, 13:15)
Stati linistiti ca sunt supravegheati de psihiatru - dr. Teodoru
Unu:
(20 Ianuarie 2018, 23:04)
Poza este nereusita, in frunte trebuia sa fie insusi maria sa voda in loboda al judetului.Cum de sta sfii si nebagat in seama, nedreptate domnule.
ADRIANA:
(20 Ianuarie 2018, 13:12)
@eu. Dacă Tudoran este avocat, om drept, care luptă pentru dreptate, eu sunt FECIOARA MARIA!! Este ipocrit și oportunist, om preș. Succes fetei! Este nevinovată!
Mario:
(19 Ianuarie 2018, 17:39)
Din imaginea asta mai lipsea domnul S. și gata poza. Cică se aude ca vine prefect iar cadânele se întorc acasă de la București. Când o să se răscoale poporul român sărac și flămând o sa fugiți ca șobolanii. Să nu uitați acest lucru boierasilor din palate, limuzine..., or să vă alerge ca pe iepuri. Iisus Hristos s-a născut în peșteră sărăcăcioasa, nu avea unde sa-și plece capul, și a intrat în Ierusalim pe un măgar ca sa va învețe smerenia pe voi astia călugări mari, care aveți coifuri strălucitoare. Ne păcăliți pe noi, dar nu și pe Dumnezeu. O să plătiți pentru asta bandiților. P. S. Nu am nicio treaba cu ofițeri de poliție din imagine pentru că sunt băieți cu Academia de Politie " A. I. Cuza", oameni deștepți. Sa dea naibii bai țărâne de Amara sa cumperi sediul B.C.R , la câtă sărăcie este în județ, ca iese lumea în strada ca la revoluție. Bravo Independent. Felicitări pentru articolul de mai sus.
Eu:
(19 Ianuarie 2018, 17:02)
Pe dl. Avocat nu il remarcați?
Cred!:
(19 Ianuarie 2018, 15:02)
Eu cred sincer, fără alte probe, ce scrie @ateu în ultima lui postare! Îi cred în stare de orice pe Bisericani. Parșvii! Nu faceți și nu ziceți ca popa!!!
Stoian:
(19 Ianuarie 2018, 14:31)
Asta-i lumea în care trăim, ăștia suntem noi și atât putem.
Ateu!:
(19 Ianuarie 2018, 14:09)
Mi-ar placea sa-i vedeti pe vanzatorii de vise la una dintre multele "agape fratesti", cateodata si 3 pe luna, cum se indoapa cu cele mai alese bucate si sa-mi explice si mie aparatorii bisericii cum ajuta asemenea paranghelii preotesti. Nota de plata o achita oamenii de afaceri de mai sus... ca le este frica de 'mniezau, sau de Vincentiu.
Povestea spune ca la o asemenea "agapa frateasca" Vincentiu l-a mustruluit putin pe Stoica
- "Domnule primar, am trecut astazi pe langa groapa dumneavoastra si nu muncea nimeni. Ce se intampla?"
- "Preasfințite Părinte Episcop, stiti... este sarbatoare religioasa. Oamenii au liber, este si sarbatoare legala.."
- "Foarte rau, trebuia sa-mi ceri dezlegare si luam asupra mea pacatul muncii in sarbatoare"

Cand ai linie directa cu 'mniezau poti sa ceri orice... imaterial, banii tot de la buget vin ca 'mniezau a ramas fara lichiditati. Asta e... a facut cerul si pamantul si s-au terminat lichiditatile.
Gen. Vicentiu:
(19 Ianuarie 2018, 09:54)
Toti politicienii se invart pe langa poala Popii, pentru ca de la Domnul ( Vicentiu , in cazul Ialomitei ) vin voturile si PUTEREA BANULUI!!!!! Popii fac si desfac orice problema. Nimeresti suma corecta si, hop, s-a deschis cartea la rezolvarea problemei...Domnul fie laudat, de PeSeDe adulat!!!!!
florina:
(19 Ianuarie 2018, 08:19)
Da, asa este pacatosi sunt aproape  cu rugaminti, Moraru care ar trebui sa stea in fiecare zi la biserica sa se roage, la cate pacate are !
eu:
(18 Ianuarie 2018, 19:59)
porci de psd-isti! vai de mama lor...in frunte si cu marele avocat al bisericii...sava!!!!!!

Unu:
(18 Ianuarie 2018, 18:28)
Se roaga pentru sanatatea cadanelor si salariatilor CJ :)
Felicitări autorului!:
(18 Ianuarie 2018, 18:10)
Bun articol! Mulți citesc, puțini pricep! Totuși, ironia nu salvează România!