Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Parcul Industrial IMM Slobozia este ocupat în proporție de 37%

Prima veste bună a anului

Parcul Industrial IMM Slobozia este ocupat în proporție de 37%

După ce a fost susținut artificial vreme de 4 ani, Parcul Industrial IMM Slobozia ar putea deveni profitabil. Administrația locală susține că l-a ocupat în proporție de o treime și că există premise pentru îndeplinirea indicatorilor de performanță impuși de finanțarea din fonduri europene a acestei investiții. În cazul în care previziunile administrative se vor concretiza, riscul rambursării investiției de aproape 18 milioane de lei se diminuează...

Povești optimiste Parcul Industrial IMM a fost inaugurat în anul 2014. De-atunci, o singură firmă a profitat de facilitățile fiscale oferite de administrația locală. Situația s-ar putea însă schimba în decursul acestui an. Potrivit informațiilor oficiale, licitația desfășurată la sfârșitul anului 2017 a fost un succes. Gabriel Chițu, directorul societății care administrează Parcul Industrial IMM, susține că Parcul este ocupat în acest moment în proporție de 37% și că acest procent va crește după 1 februarie 2018: «La licitația din 19 decembrie 2017 au participat 8 firme locale. Toate au concesionat suprafețe de teren în Parc... E vorba despre o societate mare, care face distribuție de legume-fructe, dar și de 7 societăți mici... Contractele de concesiune urmează să fie semnate până la sfârșitul lunii ianuarie 2018, așteptăm să demareze construcțiile!» a declarat el. Printre microîntreprinderile care urmează să construiască în Parcul Industrial se numără 3 service-uri auto, o tipografie, o spălătorie auto cu vulcanizare și o societate specializată în vânzarea de utilaje agricole. Explicația acestui succes de ultim moment (reamintim că termenul limită pentru ocuparea Parcului Industrial expiră în 2018!) îl reprezintă relaxarea indicatorilor de performanță impuși prin contractul de finanțare. «S-a eliminat condiția de a crea minim 15 locuri de muncă, s-au dezmembrat niște loturi de teren, pentru că au existat cereri în acest sens și s-au explicat mai clar condițiile în care se poate construi în Parc... Am spus-o întotdeauna și o repet: să construiești în Parcul Industrial e mai ieftin decât să închiriezi un spațiu în oraș!» a mai declarat Gabriel Chițu.

Cu sabia deasupra bugetului Interesul de care se bucură în acest moment Parcul Industrial IMM Slobozia nu reprezintă însă o garanție suficientă. Potrivit indicatorilor de performanță asumați, până la sfârșitul lunii august 2018, în Parc trebuie să-și desfășoare activitatea 13 firme iar gradul de ocupare al terenului trebuie să depășească 65%. Viceprimarul Rudolf Gradea este conștient de situație, dar crede că premisele din acest moment permit administrației să fie optimistă. «Relaxarea condițiilor și facilitățile fiscale aprobate în Consiliul Local au făcut ca Parcul să devină din nou atractiv pentru antreprenorii locali. E drept, nu vom avea cei 700 de angajați pe care ni-i doream... Dar asta nu înseamnă că vom rambursa întreaga investiție! Iar timp este suficient, chiar dacă există termene scadente...» a declarat acesta. În pofida declarațiilor, situația Parcului Industrial rămâne una delicată. Nu este prima dată când firmele locale își declară interesul pentru Parc, câștigă licitațiile și renunță sau amână să facă investiția. Este cazul lui Artesans del Sucre (și nu numai!), firmă așteptată și la acest moment să demareze în Parc o investiție care ar putea genera peste 160 de locuri de muncă. Reamintim că firmele care se hotărăsc să își desfășoare activitatea în Parcul Industrial IMM au obligația de a realiza o investiție de minimum 40 euro/mp și de a plăti anual o taxă de concesiune de 2,17 lei/mp. La această sumă se adaugă o taxă anuală de administrare în valoare de 3,55 lei/mp. Concret, pentru o suprafață de 7000 mp, în primii 5 ani, o firmă va plăti aproximativ 2000 lei lunar, dat fiind faptul că în primii 5 ani este scutită de plata taxei de administrare. La acest moment, în Parcul Industrial IMM Slobozia există disponibile 4 terenuri în suprafață de 7000 mp și un teren în suprafață de 5000 mp.

23 Ianuarie 2018, 14:45 (4224 vizualizări - 2 comentarii)

Citiți și:
Parcul Industrial IMM Slobozia nu și-a îndeplinit indicatorii de performanță
Parcul IMM Slobozia a schimbat indicatorii de performanță
Parcul Industrial nu respectă indicatorii de performanță

Comentariile cititorilor:


Din pacate:
(25 Ianuarie 2018, 12:59)
asemenea investitie nu a fost altceva decat paravanul pt matrasirirea banului public de catre partidul ai carui primari a condus orasul. Au creat conditii nu pentru investitori(va amintiti ce mandri ne anuntau Ionascu si Stoica dupa excursiile moca-pe banii nostri in China, ca vor veni"investitorii" cu milioanele de dolari..), ci o ocazie pt a mai face rost de niste bani pt ei, pt clientii lor, pt partid. Slobozia a ramas in schimb cu apa otravita, cu praful si pulberea de la groapa atomica ce va gazdui in final parcarea catorva bugetari din primarie si CJ, cu un cartier al tineretului fara infrastrucura de baza etc,etc..
Lista rușinii :
(25 Ianuarie 2018, 08:46)
Parcul IMM este un ( nou) eșec al administrației locale, răsunător si care s-ar putea sa ne usture dureros la buzunare si, in mod firesc, toate privirile se îndreaptă acuzator spre primarii care au nășit aceasta investiție dezastruoasa! Se fac eforturi mari sa fie atrași investitori in zona pentru a mai salva câte ceva si se naște astfel întrebarea daca nu cumva valurile de facilitați oferite sunt discriminatorii! Care mai sunt pana la urma beneficiile pentru oraș, pentru ce atâta risipa in numele dezvoltării unui nucleu de afaceri care sa creeze locuri de munca si sa producă taxe si impozite???? Se uita ușor entuziasmul din perioada studiilor de fezabilitate...., s-a întocmit o lista cu firmele care se angajau sa investească acolo, in baza acelei liste angajament, s-a trecut la derularea proiectului...! Unde sunt firmele alea? Si-au anulat angajamentele motivând ca rezultatele economico financiare le împiedica sa investească...., mai sa fie! Chiar asa o fi.....???? Mai are cineva lista aia? As putea sa citez cateva nume din memorie dar mi-e teama sa nu nedreptățesc pe cineva, mai ales ca este vorba numai de firme de top!

Lasă un comentariu:

Mesaj
(maximum 2000 caractere):
captcha
Codul din imagine:
Sâmbătă 04 Iul 2020
124 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră
0

Nu ratați...

...Secțiunea BÂRFE fiindcă
nici nu știți ce pierdeți! :-)

3 Iulie 2020, 17:10


Grupul de Comunicare Strategică: 440 de cazuri de COVID-19 în județul Ialomița

Vineri, 3 iulie 2020, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 440, cu 4 cazuri mai mult față de ziua de joi, 2 ...[citește_toată_știrea]

3 Iulie 2020, 13:05
(121 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: La volan, fără permis sau cu permise suspendate

Joi, 2 iulie a.c., în jurul orelor 15,00, polițiștii din Balaciu în timp ce desfășurau activități de control al traficului rutier pe raza de competență au oprit pentru control un autoturism condus de un ...[citește_toată_știrea]

3 Iulie 2020, 11:40
(95 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Pieton acroșat de un autoturism

Joi, 2 iulie, a.c., în jurul orelor 18,00, ISU Ialomița a intervenit la un accident rutier în municipiul Slobozia, în care un autoturism a lovit un pieton. La locul evenimentului s-a deplasat de urgență ...[citește_toată_știrea]

3 Iulie 2020, 10:55
(113 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Slobozia accident


Fetești: Șiră de baloți cuprinsă de flăcări

Fetești: Șiră de baloți cuprinsă de flăcări

Vineri dimineață, 3 iulie a.c., în jurul orei 3,30, dispeceratul Inspectoratului a fost anunțat despre izbucnirea unui incendiu la o șiră de baloți din paie în gospodăria unui cetățean din Cartierul Vlașca ...[citește_toată_știrea]

3 Iulie 2020, 10:50
(72 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Fetești incendiu


Slobozia: A luat foc ghena de ventilație

Joi, 2 iulie, a.c., în jurul orelor 16,00, ISU Ialomița a fost solicitat să intervină la stingerea unui incendiu produs la o ghenă Slobozia. Incendiul a fost stins operativ de ...[citește_toată_știrea]

3 Iulie 2020, 10:45
(99 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Slobozia incendiu


Săveni: Incendiu la o anexă gospodărească

Săveni: Incendiu la o anexă gospodărească

Joi, 2 iulie, a.c., în jurul orelor 11,30, dispeceratul Inspectoratului a fost anunțat despre izbucnirea unui incendiu la o anexă gospodărească a unui cetățean din localitatea Săveni. La locul solicitării ...[citește_toată_știrea]

3 Iulie 2020, 10:40
(104 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Săveni incendiu


Proxenet din Axintele, arestat

Polițiștii de Investigații Criminale din cadrul Poliției Urziceni au acționat pe raza de competență pentru depistarea persoanelor urmărite, dispărute de la domiciliu sau care se sustrag de la executarea ...[citește_toată_știrea]

2 Iulie 2020, 16:50
(176 vizualizări - 0 comentarii)


8

Ialomița: Femei reținute pentru contrabandă cu țigări

Două femei, de 43 și 66 de ani, au fost reținute de polițiștii ialomițeni într-un dosar privind contrabanda cu țigări. Oamenii legii au efectuat în cursul zilei de joi, 2 iulie a.c., 10 percheziții domiciliare ...[citește_toată_știrea]

2 Iulie 2020, 16:45
(231 vizualizări - 0 comentarii)


9

Ialomița: Dosare penale pentru încălcarea Codului Rutier

Un tânăr de 22 de ani și un altul de 30 de ani s-au ales cu dosare penale după ce au fost suprinși în trafic încălcând regulile de circulație. Tânărul de 22 de ani s-a urcat la volan în stare de ebrietate ...[citește_toată_știrea]

2 Iulie 2020, 16:40
(125 vizualizări - 0 comentarii)


10

Grupul de Comunicare Strategică: 436 de cazuri de COVID-19 în județul Ialomița

Joi, 2 iulie 2020, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 436, cu 4 cazuri mai mult față de ziua de miercuri, ...[citește_toată_știrea]

2 Iulie 2020, 13:05
(122 vizualizări - 0 comentarii)


Sudiți: Proiectil neexplodat găsit în grădină

Sudiți: Proiectil neexplodat găsit în grădină

O persoană din Sudiți a descoperit un proiectil de artilerie exploziv, de calibru 120 mm, miercuri, 1 iulie a.c., în jurul orelor 12,50, în grădina din propria gospodărie. Conștientizând ...[citește_toată_știrea]

2 Iulie 2020, 09:10
(163 vizualizări - 0 comentarii)


12

IȘJ Ialomița: Contestații la Bacalaureat 2020

La nivelul județului Ialomița, 661 de contestații au fost depuse după afișarea primelor rezultate obținute de către candidații prezenți la probele din sesiunea curentă a examenului de Bacalaureat. ...[citește_toată_știrea]

2 Iulie 2020, 07:15
(161 vizualizări - 0 comentarii)


13
Razie a polițiștilor la Slobozia

Razie a polițiștilor la Slobozia

97 de persoane amprentate, 122 de autoturisme controlate, 23 de sancțiuni contravenționale aplicate și 6962 de kilograme de deșeuri feroase ridicate de polițiști. Este bilanțul unei ample acțiuni de prevenire ...[citește_toată_știrea]

1 Iulie 2020, 14:40
(272 vizualizări - 0 comentarii)


ITM Ialomița: Controale la centrele rezidențiale

Având în vedere prevederile Legii nr. 55/2020 privind unele măsuri pentru prevenirea și combaterea efectelor pandemiei de COVID-19,  în  perioada 3-15.06.2020, Inspectoratul Teritorial de Muncă ...[citește_toată_știrea]

1 Iulie 2020, 13:20
(228 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 432 de cazuri de COVID-19 în județul Ialomița

Miercuri, 1 iulie 2020, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 432, cu 2 cazuri mai mult față de ziua de marți ...[citește_toată_știrea]

1 Iulie 2020, 13:05
(156 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța: Atenție, se oprește apa în localitatea Dridu!

Pentru executarea lucrărilor de remediere a unei avarii pe conducta de alimentare cu apă, cu diametrul de 180 mm, de pe strada Principală din localitatea Dridu, județul Ialomița, RAJA Constanța va întrerupe furnizarea apei potabile joi, 2 iulie 2020, în intervalul orar 9,00-15.00. ...[citește_toată_știrea]

1 Iulie 2020, 11:40
(59 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunea Mica Publicitate a fost actualizată!

Cele mai noi anunțuri
de mică publicitate din Ialomița.
Se pot introduce anunțuri online!

30 Iunie 2020, 19:10


Țăndărei: Copil de 9 ani, rănit într-un accident rutier

Un tânăr de 17 ani din orașul Țăndărei s-a ales cu un dosar penal după ce a provocat un accident rutier. Acesta se deplasa pe un moped înmatriculat cu un număr fals și fără a avea permis de conducere, moment ...[citește_toată_știrea]

30 Iunie 2020, 14:25
(161 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Razie a polițiștilor

În cursul zilei de luni, 29 iunie 2020, polițiștii din cadrul tuturor serviciilor Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița au organizat o razie de amploare pe străzile din Slobozia. În urma acțiunii ...[citește_toată_știrea]

30 Iunie 2020, 14:10
(185 vizualizări - 1 comentariu)


AJOFM Ialomița: 4,13%-rata șomajului în mai 2020

La sfârșitul lunii mai 2020, în evidențele Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița erau înregistrați 3864 șomeri (din care 1777 femei), rata șomajului fiind ...[citește_toată_știrea]

30 Iunie 2020, 13:20
(159 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 430 de cazuri de COVID-19 în județul Ialomița

Marți, 30 iunie 2020, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 430, cu 5 cazuri mai mult față de ziua de luni, ...[citește_toată_știrea]

30 Iunie 2020, 13:05
(182 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 425 de cazuri de COVID-19 în județul Ialomița

Luni, 29 iunie 2020, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 425, cu 5 cazuri mai mult față de ziua de vineri, ...[citește_toată_știrea]

29 Iunie 2020, 13:05
(227 vizualizări - 1 comentariu)


RAJA Constanța: Atenție, se oprește apa în localitatea Dridu!

Pentru realizarea operațiunilor periodice de întreținere a rezervorului destinat înmagazinării apei potabile ce deservește localitatea Dridu, RAJA Constanța va sista furnizarea apei marți, 30 iunie 202 ...[citește_toată_știrea]

29 Iunie 2020, 11:55
(124 vizualizări - 0 comentarii)


Razie de amploare la Borănești

Razie de amploare la Borănești

Forțe de ordine cu efective mărite au acționat vineri după amiază, 26 iunie a.c., în comuna Borănești, pentru prevenirea și combaterea faptelor antisociale și asigurarea climatului de ordine publică. Au ...[citește_toată_știrea]

27 Iunie 2020, 10:40
(162 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Un bărbat a murit într-un grav accident rutier

Urziceni: Un bărbat a murit într-un grav accident rutier

Un mort și trei răniți, este bilanțul unui accident petrecut în urmă cu aproximativ 40 de minute, în zona Urziceni. Din primele informații, se pare că două mașini s-au ciocnit. La fața locului au intervenit ...[citește_toată_știrea]

26 Iunie 2020, 19:15
(611 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: Căruță implicată într-un accident rutier

Trei tineri din Țăndărei, cu vârste cuprinse între 14 și 17 ani, au ajuns la spitalul din oraș fiind victime ale unui accident rutier. Aceștia se aflau într-o căruță care a fost lovită de o mașină. În cauză ...[citește_toată_știrea]

26 Iunie 2020, 16:20
(202 vizualizări - 1 comentariu)


Bărbat din Scânteia, arestat pentru «conducere fără permis»

Un bărbat, de 49 de ani, din localitatea Scânteia, care se sustrăgea executării unei pedepse de 2 ani și 20 de zile, a ajuns după gratii. El a fost identificat de polițiștii din Grivița vineri, 26 mai ...[citește_toată_știrea]

26 Iunie 2020, 16:15
(232 vizualizări - 0 comentarii)


Bărcănești: 3 hectare de grâu, incendiate

Pompierii din Urziceni au intervenit joi, 25 iunie 2020, pentru stingerea unui incediu produs într-un lan de grâu de pe raza localității Bărcănești. Flăcările au distrus aproximativ 3 hectare de grâu, cauza ...[citește_toată_știrea]

26 Iunie 2020, 16:10
(225 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 420 de cazuri de COVID-19 în județul Ialomița

Vineri, 26 iunie 2020, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 420, cu 2 cazuri mai mult față de ziua precedentă ...[citește_toată_știrea]

26 Iunie 2020, 13:05