Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Administrația locală vrea o Policlinică modernă

Proiect ambițios la Fetești

Administrația locală vrea o Policlinică modernă

Autoritățile locale din Fetești fac demersuri pentru modernizarea Policlinicii din cadrul Spitalului Municipal «Anghel Saligny». Astfel, în cadrul unei dezbateri publice, reprezentanții Primăriei Fetești au discutat despre reabilitarea clădirii în care funcționează Policlinica și dotarea cabinetelor cu echipamente medicale de ultimă generație, prin intermediul accesării de fonduri europene. La întâlnirea organizată la Fetești au participat reprezentanți ai Ministerului Sănătății, dar și parlamentarii ialomițeni Ștefan Mușoiu și Marian Pavel.

Este nevoie de modernizare Policlinica Spitalului Municipal Fetești deservește peste 20 mii de cetățeni atât din municipiu, cât și din localitățile învecinate Feteștiului. Spațiul în care funcționează are însă nevoie de reabilitare, modernizare și dotare cu echipamente medicale noi, astfel încât medicii să poată oferi consultații pacienților în cele mai bune condiții. În urmă cu o săptămână, la Fetești, a fost supusă dezbaterii publice posibilitatea realizării unor lucrări de modernizare și dotare cu echipamente medicale de ultimă generație, în Policlinica municipiului Fetești. Fondurile sunt acordate de Uniunea Europeană prin proiectul «Extinderea și dotarea cu echipamente medicale a ambulatoriului din structura Spitalului Municipal Anghel Saligny», proiect propus spre finanțare prin «POR 2014-2020-Axa prioritară 8: Dezvoltarea infrastructurii sanitare și sociale» și care depășește valoarea de 2 milioane de euro. «Ne dorim foarte mult ca acest proiect să se realizeze așa cum ne-am propus noi... Este adevărat faptul că, la momentul de față, activitatea din Policlinică este îngreunată pentru că spațiile duc lipsă de modernizare, iar medicii au nevoie de aparatură de specialitate. Vom face eforturi pentru ca acest proiect să fie validat pentru finanțare, iar dacă fondurile vor fi alocate, în cel mai scurt timp, la Fetești va exista o Policlinică modernă. Este o oportunitate pe care nu trebuie să o ratăm!» a precizat, în cadrul întâlnirii oficiale, Sorin Gafițoi, primarul municipiului Fetești. La dezbaterea publică au mai participat parlamentarii ialomițeni Ștefan Mușoiu și Marian Pavel, precum și dr Octavian Alexandrescu, secretar de stat în Ministerul Sănătății. Deputatul Ștefan Mușoiu a explicat în cadrul dezbaterii publice faptul că dotarea Policlinicii și reabilitarea cabinetelor medicale reprezintă o oportunitate pentru atragerea medicilor la Fetești. «De mai bine de 25 de ani sistemul medical din România are probleme... Una dintre cele mai grave probleme o reprezintă plecarea în străinătate a medicilor noștri! Tocmai de aceea este important să susținem acest proiect, pentru a le demonstra medicilor că și la noi în țară pot fi create condiții de muncă decente, similare celor din Occident. Eu sunt convins că derularea acestui proiect va fi o reușită pentru Fetești și viața medicală de aici!» a declarat în fața celor prezenți, deputatul Ștefan Mușoiu. De asemenea, secretatul de stat în Ministerul Sănătății, medicul Octavian Alexandrescu, a explicat faptul că dotarea Policlinicii din Fetești cu aparatură modernă îi va sprijini în activitate pe medicii din spital. «Dorim să implementăm acest proiect pentru că este esențial acordării de îngrijiri medicale în condiții optime pacienților care vin la Spitalul Fetești și, totodată, aceste echipamente vor fi utile și medicilor din cadrul spitalului. Specialiștii vor avea oportunitatea de a lucra cu aparate noi și moderne!» a precizat medicul Octavian Alexandrescu.

Bani prin PNDL 2 la Fetești Primăria Fetești a semnat deja primele contracte care urmează a fi finanțate de Guvernul României prin intermediul PNDL 2. În valoare de peste 6 milioane de lei, cele două proiecte inițiate de administrația locală vizează reabilitarea Grădiniței «Albă ca Zapăda», dar și modernizarea a 5 străzi din municipiu. Potrivit estimărilor, cele două proiecte s-ar putea finaliza în toamna acestui an.

 Cel mai mare spital din Estul județului 
În anul 2011, autoritățile locale din Fetești inaugurau actualul sediu al Spitalului Municipal «Anghel Saligny». Pentru cei care nu-și mai amintesc, noua unitate medicală a fost construită în 20 de ani. O scurtă trecere în revistă a lucrărilor arată că șantierul s-a deschis în primăvara anului 1991 și s-a închis în primăvara anului 2011. Estimativ, în cele două decenii în care a fost construit, pentru noul sediu al Spitalului Municipal «Anghel Saligny» s-au cheltuit 15 milioane de euro. La momentul deschiderii, spitalul din Fetești a fost cea mai modernă unitate sanitară din județul Ialomița. Instituția a beneficiat de aparatură medicală modernă, dar și de saloane dotate corespunzător. Marea problemă a Spitalului Municipal «Anghel Saligny» din Fetești rămâne însă lipsa de medici. Statistic, unitatea medicală are nevoie de peste 20 de medici specialiști.

28 Ianuarie 2018, 11:25 (3244 vizualizări - 2 comentarii)

Citiți și:
Proiecte pentru reabilitarea infrastructurii rutiere
La Fetești, locurile de parcare sunt atribuite abuziv
Un nou termen pentru construcția Primăriei Fetești
Ambulatoriu de 10,6 milioane de lei, construit la Fetești

Comentariile cititorilor:


Medic:
(28 Ianuarie 2018, 13:34)
Faptul ca se va face o noua policlinica pe mine ma lasa complet rece, asta nu e o oportunitate de atragere a medicilor la Fetesti. Spitalul arata bine, este cald, avem instrumentar si medicamente suficiente deci din punctul meu de vedere este un loc de munca ok. Autoritatie locale mai bine s-ar gandi sa deconteze transportul medicilor in conditiile in care majoritatea medicilor fac naveta din alte orase, singurul motiv pentru care venim sa muncim aici este autostrada si faptul ca ajungem destul de facil la munca. Va dati seama, in conditiile in care o buna parte din salariu se duce pe transport cand gasim ceva de munca in orasele natale sau mai aproape de ele renuntam automat la munca in spitalul Fetesti. Asta e motivul pentru care nu vin medicii sa munceasca la Fetesti sau daca vin nu stau foarte mult aici.
Sper sa fie gata policlinica pana ies eu la pensie daca spitalul s-a construit in 20 de ani. Va urez sanatate tuturor si fie ca sa ne vedem cat mai rar posibil, cel putin in cadrul relatiei medic- pacient.
Titi SEF:
(28 Ianuarie 2018, 12:58)
Bravoooo ! La Tandarei nu se poate . Felicitari .