Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Dosar penal deschis în Elveția pe numele unui vitezoman din Țăndărei

Dosar penal deschis în Elveția pe numele unui vitezoman din Țăndărei

Autoritățile elvețiene au cerut instanțelor din Ialomița date despre un tânăr de 32 de ani, din Țăndărei, anchetat în Elveția pentru că nu a respectat limita de viteză. Acesta a fost surprins de aparatul radar al polițiștilor din Țara Cantoanelor conducând cu o viteză mai mare decât prevede legea, pe numele său fiind întocmit un dosar penal. Comparativ cu legislația rutieră din Elveția, în România cea mai aspră sancțiune aplicată vitezomanilor este suspendarea permisului de conducere.

Unde-i lege nu-i tocmeală Potrivit informațiilor oferite de organele judiciare din Ialomița, tânărul de 32 de ani din Țăndărei a circulat pe o șosea de lângă capitala Berna, depășind viteza legală. Potrivit legilor rutiere din Elveția, orice șofer care circulă cu viteză prea mare este urmărit penal. După ce a comis faptele, tânărul s-a întors acasă, la Țăndărei, fără să-i pese de ceea ce a făcut. După ce au deschis ancheta penală pe numele său, autoritățile elvețiene au făcut demersurile judiciare necesare ca să afle date despre vitezomanul ialomițean. Astfel, în Ialomița, a fost realizată o Comisie Rogatorie Internațională, iar autoritățile județene în materie penală au fost somate să-l identifice și să ofere date procurorilor elvețieni despre suspectul pe care îl au în vizor. Dincolo de operativitatea cu care lucrează autoritățile judiciare din Elveția, trebuie remarcată și diferența dintre Țara Cantoanelor și România în privința sancțiunilor pe care le atrage circulația pe drumurile publice peste viteza legal admisă. Astfel, dacă polițiștii elvețieni întocmesc dosare penale pentru acest gen de abateri, polițiștii din România pot cel mult să suspende vitezomanilor permisele de conducere... pentru că atât le dă dreptul legea să facă! Iar această măsură se aplică, potrivit normelor rutiere, doar în cazul în care viteza legală este depășită cu peste 50 de kilometri la oră.

30 Ianuarie 2018, 14:15 (3629 vizualizări - 3 comentarii)

Comentariile cititorilor:


@Elvetia:
(5 Februarie 2018, 19:05)
Se numeste Semafor Pardailan si era in masina cu fratii lui, Termopan si Justitia. Pe Paracetamol l-au lasat acasa...
Elvetia:
(5 Februarie 2018, 14:39)
tanarul de 32 de ani din tandarei, nu are NUME?
Ciocan:
(31 Ianuarie 2018, 14:02)
Felicitări autorităților straine ca isi fac datoria , măcar străinii sa mai aplice legea pe la Tandarei, in rest numai corupti si hoți.