Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Cristi Stan e nevinovat până la noi ordine

Răspunsuri la mișto, marca Gigi Petre

Cristi Stan e nevinovat până la noi ordine

În luna noiembrie a anului 2017, directorul Drumuri și Poduri SA, Cristi Stan, a fost implicat într-un scandal public, fiind acuzat de «fals și uz de fals». O lună mai târziu, consilierul local PNL Dragoș Soare a solicitat prefectului Gigi Petre să reacționeze public, în calitate de «garant al respectării legalității la nivelul județului». Răspunsul oficial al Instituției Prefectului Ialomița, după o lună și jumătate de așteptare, e că «organele abilitate urmează să se pronunțe asupra vinovăției acestuia».

Un scandal cu miză mare
La ședința Consiliului Județean din luna noiembrie 2017, directorul Drumuri și Poduri SA, societate din al cărei acționariat fac parte consilierii județeni, a fost acuzat public că a ocupat ilegal funcția. Potrivit informațiilor făcute publice în cadrul ședinței, la momentul susținerii concursului Cristi Stan era condamnat penal pentru «înșelăciune în formă continuată», fapt pe care comisia de concurs l-a ignorat. Deranjat de lipsa de reacție a președintelui Moraru cu privire la această situație, consilierul județean PNL Dragoș Soare a declarat că va cere prefectului Gigi Petre, în calitate de «garant al respectării legalității la nivelul județului» să analizeze situația. Potrivit petiției depuse pe 29 noiembrie 2017, prefectul Gigi Petre ar fi trebuit să confirme, pe baza dovezilor publice furnizate, că reglementările legislative în vigoare nu i-ar fi permis participarea la concursul desfășurat în luna martie 2017. Prezent la ședință, Cristi Stan a respins acuzațiile, declarând că participarea sa la concurs s-a făcut în condițiile respectării OUG nr. 109/2011, privind guvernanța corporativă a întreprinderilor publice.

Prefectul Pilat de Ialomița
La o lună și jumătate distanță, prefectul Gigi Petre răspunde petiției formulate de către consilierul PNL Dragoș Soare. Și el trăitor «sub vremi» (și atent la reacțiile președintelui Moraru!), Gigi Petre a răspuns în maniera caracteristică. El susține că, potrivit art. 6 din OUG nr. 109, nu pot fi administratori persoanele care, potrivit legii, au fost condamnate «pentru infracțiuni de corupție, delapidare, infracțiuni de fals în înscrisuri, evaziune fiscală». Cristi Stan e însă director al societății, nu manager! De asemenea, continuă prefectul Gigi Petre, «din analiza documentelor comunicate de Consiliul Județean Ialomița, (...) rezultă că domnul Cristi Stan Adrian a depus (...) mai multe declarații pe propria răspundere potrivit cărora nu ar fi fost condamnat pentru infracțiunile mai sus-menționate». Iar la final, ca o apoteoză a ridicolului în care se complace, prefectul Gigi Petre confirmă că există o plângere înregistrată la Inspectoratul de Poliție în care se sesizează existența unei condamnări penale pe numele lui Cristi Stan «care îl împiedică să ocupe acest post», dar că organele abilitate «urmează să se pronunțe» cu privire la situație...

Între timp, Drumuri și Poduri SA se extinde în Bulgaria În timp ce, de frica Președintelui, toată lumea tace și anchetează, directorul Cristi Stan extinde sfera de influență a societății pe care o conduce. Cunoscut pentru obsesia sa «de a aduce contracte», el a fost identificat de Sărbători birjărind Mitsubishi din dotarea Drumuri și Poduri SA, lăsat moștenire de fostul director (supranumit Ghibanu Public no. 1 după ce a asfaltat la Ciulnița strada pe care se află vila din dotare!), tocmai în Bulgaria. Și tot acolo, Cristi Stan a fost împlicat într-un accident de circulație care a șifonat caroseria bietului SUV, necesitând reparații grație cărora a aflat tot orașul de incident. De data aceasta, în pofida eforturilor noastre, Cristi Stan a refuzat să comenteze incidentul și nici nu a putut explica ce căuta în Bulgaria cu mașina de serviciu. O sursă infiltrată în coasta sa de către fosta conducere susține însă că noul manager, speriat de zeciuiala cerută la licitațiile administrației județene, a căutat contracte pe piețele emergente din țara vecină. Sigur, această primă vizită ne-a costat scump, dar parcă tot e mai ieftin decât pe vremea când 70% din personalul Drumuri și Poduri SA era în șomaj tehnic, iar prin conturile societății bătea vântul falimentului. Părerea noastră!

1 Februarie 2018, 18:15 (7333 vizualizări - 28 comentarii)

Citiți și:
Prefectul Gigi Petre își parchează mașina în... șantier!
«Ziua Instituției Prefectului», sărbătorită la Slobozia
Administrație la «genunchiul broaștei» cu prefectul Gigi Petre

Comentariile cititorilor:


Gica:
(6 Februarie 2018, 19:51)
Si vrăjitoarele sunt nevinovate...
Lazare&kovesi:
(5 Februarie 2018, 21:04)
Gigi Petre este nascut in anul 1956 mai ingroapa mii de ialomiteni pana iese el la pensie. Numai D.N.A. il poate pensiona mai repede.Raspunsuri la misto este in specificul prefectului desi exista art.321 Noul cod penal.
Ionel:
(5 Februarie 2018, 16:15)
Goguleeeee domnul cred ca are peste 70 de ani. Stiu ca se pregătea demult de pensie.
C. Silva de la mano:
(5 Februarie 2018, 12:54)
probleme cu auditoarea ??? ce ai gogule ?
Jegălia:
(5 Februarie 2018, 12:12)
@cetățean. Așteaptă mata cu ,,nerăbdare”!! Se știe că va fi acoperit, ca în zeci de ani în urmă. Te aștepți la minuni în Ialomița? Poate chipul Mântuitorului pe vreun pom din Grivița!
Andrei:
(5 Februarie 2018, 12:10)
 Esti plin de "cacao" maiestre!!! Stiu ca te doare la basca.Nu te mai plac spectatorii. Putzi!!!
C. Silva:
(5 Februarie 2018, 11:17)
nu mai are auditor ca era" prea buna profesional" si a trebit sa i se dea talpasita pentru a nu mai incurca lucrurile si oamenii in institutie si familie. se stie !
Yeti:
(4 Februarie 2018, 21:51)
@p. Paisie a. Lasă-ne, nene! Sunt atâtea lucruri blamabile in jur, că nu te mai uiți in care viață vei suferi! Care răutate, neică? Fii realist și inteligent! Lasă semenii să răsufle cum pot!
Cetatean:
(4 Februarie 2018, 21:14)
Așteptăm cu nerăbdare Raportul de activitate al PREFECTULUI PILAT, raportul Curții de conturi, raportul auditorului și al Corpului de control!
Aurel:
(4 Februarie 2018, 19:57)
Auditorul de la prefectura știa tot si multe. D'aia nu mai are PREFECTUL auditor.
P.Paisie Aghioratul:
(4 Februarie 2018, 13:44)
-Este pedepsit numai acela care primește blestemul sau și acela ce îl spune?
-Cel ce primește blestemul se chinuiește în viața aceasta.
Iar cel ce a blestemat se chinuiește și în viața aceasta și se va chinui și în cealaltă, pentru că va fi pedepsit de Dumnezeu ca un ucigaș, dacă nu se va pocăi și spovedi.
Pentru că, să zicem, poate cineva să te necăjească, însă tu, cu blestemul ce i-l dai, este ca și cum ai lua pistolul și l-ai omorî. Cu ce drept faci asta? Orice ți-ar fi făcut celălalt, nu ai dreptul să-l omori.
Ca să ajungă să blesteme cineva, înseamnă că are răutate.
Cineva blesteamă atunci când o spune cu patimă, cu înverșunare.
Primar:
(4 Februarie 2018, 10:09)
Despre procesul cu primarita de la Sfântul Gheorghe mai stie cineva ceva?
Mirela Stere:
(4 Februarie 2018, 05:56)
Petre si Gheorghisor (militianul) au distrus zeci sute de familii din Ialomita. Falsul intelectual cinform art.321 Noul cod penal este ceva cotidian pentru acest personaj odios. Eu il blestem dau acatiste in fiecare zii si îi dau foc la lumânare cu susul in jos. Ca numai rau a facut. Il urasc atat de mult de nu ar exista pedeapsa mai grea pe care sa nu io aplic
Borra bora:
(3 Februarie 2018, 16:47)
Pe langa falsurile din prefectura, Gigi face afaceri cu agricultori, are o firma ce vinde pesticide , ierbicide, se foloseste de functie de atatia ani si nimeni nu ia masuri....ciudat , nu?
True:
(3 Februarie 2018, 13:46)
Este prefect in Ialomița de minimum 20 de ani.