Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

POLITICĂ

Pesedozaurii vor reîntronarea președintelui Ciupercă

Senzațional! Țineți aproape de el!

Pesedozaurii vor reîntronarea președintelui Ciupercă

Lăsate nesupravegheate de onorabilul Neacșu (care zilele astea e ocupat să care gențile, pardon, mapele Vasilicăi Viorica Dăncilă...), laboratoarele PSD au fost luate cu asalt de latifundozaurul (clasa Pesedozaurus Rex) Viorel Nica. Acesta a fost auzit profețind pe holurile filialei, la ceas de seară: «Vom fi ce-am fost și mai mult decât atât!». Specialiștii în politica glaciară a social-democrației au încercat decodarea mesajul și, după nopți de nesomn, au ajuns la următoarea concluzie: Viorel Nica trage sforile prin primării pentru a-l readuce la conducerea filialei pe ex-președintele Silvian Ciupercă!

«Victorașe, nici nu știi... ...cât de mic începi să fii!» cică ar fredona, printre dinți, primarii PSD în timp ce fac anticameră cu orele la ușa Președintelui Moraru. Numai că Președintelui nu îi pasă. Cufundat în semisferele înalte ale administrației și marcat de misiunea lui europeană, acesta și-a uitat demult promisiunile făcute odinioară... Iată, bunăoară, ce spunea domnia sa în anul de grație 2011, când întruchipa visele și speranțele colegilor primari, extaziați la vremea respectivă de poziția belicoasă pe care acesta o adopta: «Pentru Ialomița, soluția este un alt președinte! Vrei sau nu vrei, un președinte trebuie să conducă după niște reguli, altfel e anarhie! Iar domnul Ciupercă nu conduce după reguli. Nu contează performanța pe care o ai, nu contează reușitele, contează cât de aplecat stai. Iar eu nu pot sta aplecat! N-am stat niciodată! Și cred că nici colegii mei nu vor sta aplecați în fața domnului Ciupercă! Iar asemenea lor sunt și colegii din celelalte partide. Pentru că peste tot există nemulțumiri și peste tot primarii caută soluții pentru comunitățile pe care le reprezintă...». Profetice cuvinte, nu-i așa? Mai ales când istoria se repetă întocmai!

Metodele subversive ale lui Nica De astă dată însă, cel ales să ridice stindardul libertății social-democrate este latifundozaurul (v-am mai spus, clasa Pesedozaurus Rex) Viorel Nica. Scăpat de grija rambursării subvențiilor la APIA, unde deja a înșurubat câțiva cățelandri care nu-i ies din cuvânt, domnia sa a fost surprins propovăduind agramat repetarea istoriei. Veți spune că fabulăm și că nici măcar PSD Ialomița nu poate fi atât de retrograd. Ei, bine, nu vă contrazicem. Dar, înainte de a ne eticheta, vă rugăm să luați în calcul faptul că primarii latifundiari din PSD sunt legați unii de ceilalți prin fire oțelite ale intereselor comune, ale linșajelor interne, ale trădărilor conjuncturale... Și lista poate continua la nesfârșit! Prin urmare, toți acești oameni (fundamentul fetid al unei filiale clădite după sistemul medieval englez care spune că fiecare are un stăpân dacă stăpânul împarte pământul pe care îl deține!) rămân loiali doar în condițiile în care își conservă privilegiile. European până în vârful copitelor iepei din dotare și repetent la istoria social-democrată a filialei, Victor Moraru nu a înțeles acest adevăr banal. Și, astfel, a lăsat un spațiu larg de manevră lui Nica (incapabil să conducă, de acord, dar gata să restaureze oligarhia anterioară!).

Unul este președintele Ciupercă Evident, candidatul ideal la funcția de președinte al filialei este nimeni altul decât ex-președintele Silvian Ciupercă. Cel mai cinstit și mai sărac dintre președinții PSD Ialomița, Silvian Ciupercă este pregătit să revină în fruntea filialei. Călare pe calul alb al reabilitării (lui Victor Moraru îi plac iepele negre, un călcâi al lui Ahile ușor de exploatat...), Silvian este gata să revină în fruntea filialei și să își asume reformarea acesteia după principiul caragialesc «să se revizuiască, primesc, dar să nu se schimbe nimic!». Veți spune că iar fabulăm și că amestecăm tocana cu dulceața de mere. De data asta vă contrazicem. Suntem perfecți conștienți că Victor Moraru nu este președintele filialei și că, dacă acest scenariu se va realiza, Silvian Ciupercă îl va înlocui pe Marian Neacșu. Dar dacă onorabilul Neacșu este parte în această construcție monstruoasă, cum aud tot mai des păianjenii aciuați în draperiile sediului PSD, atunci zilele președintelui Moraru sunt numărate. Pentru că Silvian Ciupercă va fi fiind el sarac și cinstit, dar să nu uităm că el și nimeni altul a fost cel care l-a linșat public și politic pe baronul Gheorghe Savu... Și tot el cel pe care Victor Moraru l-a demonizat ani de-a rândul, pentru a-i lua locul. Ei, acum ne dați dreptate?!

5 Februarie 2018, 08:05 (4374 vizualizări - 7 comentarii)

Citiți și:
Marian Neacșu a fost exclus din PSD!
Dreapta revine la putere în Ialomița

Comentariile cititorilor:


fost PSD-ist:
(7 Februarie 2018, 15:17)
In momentul in care Marian Neacsu a pierdut in fata d-lui presedinte Ciuperca presidentia PSD-ului care a castigat-o ulterior dupa anchetarea d-lui Ciuperca dl Ciuperca l-a amenitat pe dl Nica Viorel ca daca nu vine sa-l voteze cu toata trupa de elita Movila- Fetesti o sa-i trimita echipa de control la firma detrinuta de dl Nica acuzandu-l ca a pus mana pe 10000 ha teren arabil pe care-l munceste numai de ei stiut cum .D-l Nica Viorel s-a semnat pe buletinul de vot ca d-l Ciuperca sa vada ca a votat cu el.Apreciem faptul ca datorita d-luiNica Viorel se mai iriga in ziua de azi in zona Suditi Saveni Movila Fetesti Stefan Cel Mare si tot datorita lui se mai mentine sistemul de irigat in aceasta zona.
Sensey:
(7 Februarie 2018, 10:24)
In urma cu 7-8zile aprox-mare agitatie de masini luxoase si oameni"grei"au debarcat in curtea episcopiei.Intrarea E14. Normal-ciuperca a debarcat din luxosul mercedes " DIA". Pupaciosii s-au strans in brate mai ceva ca'n filmele cu Cattani! Ce inseamna dorul si iubirea de aproapele tau! Nica o fi intrat pe usa dinspre parc?? Ce s ar fi intamplat daca ciuperca si toti oamenii de bine ar fi lucrat pentru bunastare?Pentru dezvoltarea zonei,a judetului? Am fi aplaudat reusitele.Rapid vom ajunge un amalgam de Vaslui si Teleorman. Clar !
Jvek:
(6 Februarie 2018, 06:45)
Duc lipsa de oameni capabili si apeleaza la fosile? Sau furau mai bine pe vremea ciupercilor?
Mary:
(5 Februarie 2018, 12:01)
  Escroc de prima mana, Viorel Nica, sa dea cu subsemnatul, cum a ajuns latifundiar si pe urma sa lanseze propuneri eviscerate din pantecul urat mirositor al psd.
Un fost tandarean:
(5 Februarie 2018, 11:42)
Nu il mai resuscitati pe Ciuperca, zero barat in management .Trei ore am dezbatut interimatul lui dupa Stiuca, in cadrul primariei locale, pentru a fi directorul liceului Tandarei. Nu i s-a putut identifica nici-o calitate care sa-l recomande in afara de balciul din tara de la 1989. Este supersuficient ca profesor, pentru functii de conducere este caciula mare pentru el , este mut dar musca ca vipera . Probabil ca lipsa capacitatii manageriale a mers in dezvoltarea neuronilor responsabili cu razbunarea. Sunt cei mai periculosi oameni acesti mutalai .Ca sa va demonstrez ca nu am nimic cu el, va pot spune ca dosarul sau cu pamantul de la Giurgeni a fost unul politic, dar asta nu i-a creiat peste noapte competenta . Nu este vina numai a lui, dar factorul genetic isi spune cuvantul de necontestat. Cine il vrea resuscitat , Nica, Mihai Valeriu , Pavel, nu vreau sa-i descriu, este pierdere de timp.
Dupa numirea ca director al liceului Tandarei de ce  a facut praf baza materiala a acestuia : internat pus la pamant , poligon auto nivelat, minunatele sere de langa poligon terminate, etc, etc.Il cunosc de foarte bine de cand a venit cu diploma de profesoras, de care isi batea joc profesoarele pentru marea sa naivitate. De la Stiuca la Ciuperca este o distanta astronomica, sa stea bine la pensie ca pentru management,caciula a fost foarte mare, un iepure. Nu il cunosc pe Victor Moraru, eu am lucrat 20 de ani in Tandarei intr-o unitate industriala, dar modul in care arata Amara si Statiunile de aici, urmare a activitatii lui Moraru este incomparabil cu ce-i poate pielea lui Ciuperca. Sa-l lase in pace Sabina sotia sa si sa nu il mai impinga in fata, din plumb nu poti face otel ! Nica a primit cadou IAS-ul Movila cand lucra la dublu, era si director general al DGAIA Ialomita si sef de IAS Movila .
O normalitate anormala:
(5 Februarie 2018, 10:44)
E firesc sa fie revolte in psd-Jalomita devreme ce la nivel national luptele sunt in toi de aproape un an de zile. Drept consecinta proiectele de legil se incaleca si se contrazic, salariile se tot "dubleaza" pana ce romanul ramane fara nimic in portofel, guvernele psd se schimba (de catre psd )precum sosetele, bagand opozitia intr-o stare de perplexitate continua..
Calcul corect: