Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

contraeditorial

puterea prostului

În general, când îi dai unui prost puterea, te aștepți la dictatură. Vei sesiza că în scurt timp se metamorfozează, banii nereușind să producă o asemenea transformare într-un timp atât de scurt... Puterea iluzorie, de câteva mandate, fie de primar, președinte de consiliu județean sau orice altă funcție, scoate la iveală din individ fix ceea ce a încercat, de-a lungul timpului, să ascundă: prostia. Dacă se nimerește ca ascensiunea ipochimenului să se întrepătrundă cu valul de procente al partidului din care face parte, atunci cu siguranță individul își revarsă prostia. Pentru un timp, comportamentul îi pare desprins din filmele indiene, cele în care supușii cad în genunchi doar la apariția umbrei stăpânului, în timp ce ele, la unison, se unduiesc în materiale transparente zâmbind tâmp... Discutam cu oameni care, surprinși, nu mai recunosc comportamentele unora ajunși conjunctural în anumite funcții de putere. Schimbarea de primă fază se reflectă aproape instant în vestimentație. Prostul de la putere își schimbă ținuta, abordând țoale de dandy pentru a fi ușor de recunoscut. Nu are relevanță că nu asortează cele achiziționate, ci doar să se evidențieze. Întâlnirile protocolare reprezintă ocazii pentru a-și afișa galeș vestimentațiile în timp ce privește semidoct spre interlocutori. Căci, da, a doua fază a prefacerii o reprezintă privirea. Ochii țintuiesc în gol pe cei prezenți, prefăcuți în a înțelege orice, chiar orice!, din ceea ce se discută. Sunt acele momente când prefăcutul cu putere își mijește ochii a pricepere, dând din cap precum câinele din spatele unei Dacii de acum câteva decenii... Suplimentar, prostul cu puterea funcției se dezechipează de sacoul din dotare, suflecându-și mânecile de la cămașă pentru a lăsa impresia de muncă. La acest tablou se adaugă și fotograful din dotare, pe post de consilier, pentru a se imortaliza întru posteritatea feisbucului administrativ imaginile cu el în câmpul muncii. Corect, nu există plăcere mai intensă pentru prostul ajuns la putere decât propășirea fotografiilor proprii pe contul de feisbuc, căci poporul trebuie să cunoască îndeletnicirile alesului. Mai mult, este deosebit de relevant pentru același dobitoc ajuns cu puterea pe piept să-L propovăduiască pe Dumnezeu, variantă proprie de interpretare a Religiei. El, individul înzestrat de partid cu putere, acest semizeu de Bărăgan, își ascunde tarele sub poalele sutanelor preoțești de care se înconjoară la evenimente festive. El, însemnatul cu putere, este pătruns de divinitate până în străfunduri, Arsenie Boca pălind de invidie dacă, din nefericire, ar viziona avalanșa de sărutări de icoane sau miile de cruci închinate slow motion și profund. Harul divin pare pogorât peste prostul cu putere, cei din jur par extaziați, iar el își revarsă, într-un torent, prostia... Alături de toate acestea, în jurul celui ajuns prin obișnuitul concurs de împrejurări într-o anumită funcție, încep să roiască, precum muștele la știți voi ce, ele. Cadânele, mai mult sau mai puțin supuse, umplu seraiul administrativ și se unduie lasciv pentru a-și câștiga supremația asupra prostului cu putere. El, cu orgoliul capricios al prostiei satisfăcut, le privește de la înălțimea funcției și, tacticos, provoacă adevărate drame. Sunt amante trădate sistematic, neveste de soți orbi, colegi cu prostul cu putere, femei trecute de prima tinerețe dar cu viață vânzolită, tinere ușor impresionabile... Toate vor câte puțin din prostia celui cu putere căci, într-adevăr, pentru câteva clipe, sunt prime doamne ale semizeului de Bărăgan.

9 Februarie 2018, 15:05 (4049 vizualizări - 16 comentarii)

Citiți și:
aroganța Puterii
este vremea de furat
«mâine»

Comentariile cititorilor:


Petre Tutea:
(14 Februarie 2018, 14:21)
"democratia are o mare problema - selectia" - si cu asta ma spus ca  "democratia" asta trebuie sa dispara, politica este doar un teatru ieftin calitativ si scump la buzunar .... partidele politice trebuie sa dispara ... nu poti sa vii sa imi cer votul ca  ceteteam si apoi sa faci ce iti dicteaza partidul... in asemenea conditi sa te voteze partidul ... this shit  got to go! vorba unuil mare elitist
wow:
(14 Februarie 2018, 09:43)
Acest articol depășește gradul de înțelegere al multora. Dar, din când în când, avem nevoie și de astfel de articole. Poate vom începe să înțelegem ce mizerie ne înconjoară. Acestea fiind spuse, felicitări pentru autor!
nemultumitu':
(12 Februarie 2018, 09:37)
Felicitari ! Ati surprins, cu exactitate, ceea ce vedem noi, cu exasperare ,ca se intampla !Ar fi de ras daca nu am plati cu bani grei si cu nivelul nostru de trai aceasta parodie!
gigel:
(11 Februarie 2018, 22:28)
Acest articol se potriveste oricarui conducator actual. Pesedistii parca provin din aceeasi mama. Sa fie Dragnea? Sa fie Victor Moraru? Sa fie Veterinaru'? Toti sunt prosti, aroganti, cu cadane la purtator. 
T.B.:
(11 Februarie 2018, 12:55)
Toata lumea critica prostul. Si pe buna dreptate. Totusi, vreau sa amintesc o cugetare a unui mare roman, Petre TUTEA, filozof, doctor in economie, detinut politic(13 ani de puscarie)in vechiul regim, care aduce (un fel de) lauda prostului:"Prostii au un rol educativ in societate, caci, cum am putea noi remarca un om pe care-l numim deosebit daca n-ar fi astia, idiotii!"Iata, dar, un mod de a-i diferentia pe politicienii nostri care ne conduc, prin acest concept filozofic atat de original..
Un. Cetatean:
(11 Februarie 2018, 12:22)
Este usor de înțeles numai sa vrei. Un articol bun si de inteles ca singur prost care a ajuns la butoane este chiar M V.  Ajuns la butoane si sustunut de toata prostimea,  cadine care nu. Stiu cum sa faca sa fie primite sa ia nitica prostie. I sa dat prostului chiar foarte multa putere de care profita mult. Decizii iau acum doar prostii ca de au ajuns la putere. Asta este soarta pe care noi am ales sa o primim. 
Pană Nicu:
(11 Februarie 2018, 09:24)
Prefectul pe viață, Gigi Petre, arată de 80 de ani. L-au uzat grijile și realizările pe județ al hoțiilor!
@ Ion:
(10 Februarie 2018, 20:16)
@ Ion Batranelul de la prefectura nu are ''70 de coti'' este nascut in 1956 si are undeva la ''62 coti'' neipliniti. De prost are o doza de 69%-70% dar hotie cat cuprinde chiar 100%, dar retine langa el are in marea lor majoritate 85% hoti de o calitate inferioara,slugi,sclavi si lingai de clante si prostie cat cuprinde,chiar fara numar ca manelistii. Destept cel ce a scris! Oricum nu ne scapa de prost.
marin:
(10 Februarie 2018, 19:40)
Se pare ca ceea ce se intimpla la nivel central{3 guverne intr-un an} se verifica si la nivel de judet.Nu sunt oameni de calitate in conducerea  acestui partid-mostenitorul pcr ,daca s-a ajuns la dovezi ale ignorantei privind chiar cunoasterea limbii romane corecte gramatical.Exista parveniti in functii publice,cu studii pe la facultati particulare si la varste inaintate ,care se dau social-democrati ,dar ei sunt prosperi oameni de afaceri.Nu e in regula pentru ca va suferi generatia urmatoare...
Ion:
(10 Februarie 2018, 14:35)
Nea victor e, ce faci cu nemuritorul penal si bătrânelul roz de 70 de ani de la prefectura?
Vasile Dubălaru:
(10 Februarie 2018, 12:28)
Realitatea din jurul nostru nu poate contrazice afirmațiile din articol. E trist dar adevărat. Din păcate, mulți dintre noi, nu vor sau nu pot să depisteze asemenea oameni și la urne să nu pună niciodată ștampila pe pătratul sau dreptunghiul în care se găsește numele unor asemenea oameni. Asta ne este soarta și ne ducem crucea cum putem.
Fragment:
(10 Februarie 2018, 12:03)
Andrei PLESU:" În general, hoțul știe că e hoț, iar incompetentul știe, până la un punct, că e incompetent. Când începe să creadă că e competent, trece în categoria smintiților sau a proștilor. Prostul însă, spre deosebire de insul corupt sau de cel incompetent, nu știe că e prost. Ba din contra: se crede foarte deștept, foarte abil, mereu capabil să-i prostească pe ceilalți."
....:
(10 Februarie 2018, 11:00)
Camasile roz????? Puterea prostului cu cadanele altuia.
Gogu:
(10 Februarie 2018, 10:20)
Bravoooo ! ...ai uitat si cadanii roz...
...:
(10 Februarie 2018, 10:13)
Într-adevăr, un articol bun, care defineste ceea ce se petrece in prezent, cu prostii (de) la putere.