Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Comuna Sfântu Gheorghe are licență de apă

Comuna Sfântu Gheorghe are licență de apă

Comuna Sfântu Gheorghe este a treia localitate din mediul rural care obține licență ANRSC pentru furnizarea apei potabile. Procesul a durat mai bine de un an și reprezintă un exemplu de bună practică administrativă. «După ce am completat dosarul, ne-au chemat iar la ei... Am scris atunci două pagini suplimentare de condiții pentru obținerea licenței!» precizează primarul Mădălin Teculescu.

Pași mici către normalitate
Începând cu această lună, comuna Sfântu Gheorghe se alătură celorlalte două localități rurale din Ialomița, Stelnica și Mihail Kogălniceanu, care dețin licență de furnizare a apei potabile. Potrivit informațiilor oficiale, licența a fost obținută după mai bine de un an de demersuri, în condițiile respectării tuturor condițiilor impuse de către Autoritatea Națională de Reglementare pentru Serviciile Comunitare de Utilități Publice (ANRSC). Primarul Mădălin Teculescu susține că obținerea licenței presupune respectarea unor condiții legale greu de îndeplinit, dar obiective în fond. «Intențiile noastre sunt mai vechi... În 2016 am demarat procedurile. După ce am completat dosarul, ne-au chemat iar la ei... Am scris atunci două pagini suplimentare de condiții pentru obținerea licenței! Zilele trecute, am obținut licența de apă...» explică bucuros. «Ne-au cerut o mulțime de documente. Zeci de condiții... Îmi amintesc, de exemplu, că au cerut să facem dovada că avem o freză de tăiat asfaltul. A trebuit să încheiem un contract cu o firmă care deține acest utilaj. Ne-au cerut bilanțul pozitiv al societății. Fiind nou înființată, l-am putut furniza. Și tot așa...». Noua societate de furnizare a apei potabile în Sfântu Gheorghe se numește Apă Canal Progresul Sfântu Gheorghe SRL și a fost înființată în luna septembrie a anului 2016.

Legea e pentru toți
Acordarea licențelor operatorilor furnizori/prestatori ai serviciului de alimentare cu apă și de canalizare intră în sfera de competență a ANRSC. Licența se eliberează în condițiile Legii nr. 51/2006 și permite societăților licențiate să furnizeze legal apă consumatorilor. La nivelul comunei Sfântu Gheorghe există peste 900 de gospodării, dintre care 680 sunt deja branșate la sistemul de alimentare cu apă. Prețul de cost pentru furnizarea apei potabile locuitorilor comunei este unul dintre cele mai mici din județ, de numai 2,2 lei pentru mc. Comuna Sfântu Gheorghe a beneficiat de o investiție de peste 1 milion de euro prin OG 7, care a permis reabilitarea și extinderea sistemului de alimentare cu apă în cele 3 sate ale comunei, Butoiu, Sfântu Gheorghe și Malu. În cadrul PNDL 2, comuna Sfântu Gheorghe așteaptă o finanțare de 2,3 milioane de lei pentru extinderea frontului de captare a apei și noi rețele de alimentare cu apă. Exemplul de bună practică la Sfântu Gheorghe nu schimbă situația de fond de la nivelul județului Ialomița. Potrivit datelor oficiale, o treime dintre localitățile județului nu furnizează apă în sistem centralizat, iar dintre cele care asigură acest serviciu doar 24 de localități au serviciu propriu de furnizarea apei înființat prin hotărâre de Consiliu Local.

10 Februarie 2018, 09:35 (1442 vizualizări - 10 comentarii)

Citiți și:
Sfântu Gheorghe asfaltează 7 kilometri de drum comunal
Corul religios al părintelui Nițu

Comentariile cititorilor:


Corect:
(12 Februarie 2018, 21:29)
Dacă azi le aperi interesele hoților nu vom mai progresa niciodată Cum rămâne cu banii furați cu Vila mașina casa pamant pădurea apartamentul si toate celelalte pe care un om cinstit nu le poate obține din munca cinstita ??DNA unde ești ??
Pt @Ion:
(11 Februarie 2018, 20:41)
Sunt curios ce lege îl obliga pe prefect sa le faca plangeri la ANI numai primarilor PSD iar celor din partidul din care venea el...nu, esti pe langă subiect rău
@Medelin:
(11 Februarie 2018, 19:17)
"Ne-au umilit taind salarii." Deci esti bugetar, si inca unul care se face ca uita faptul ca banii taiati au fost returnati in transe in anii care au urmat crizei, iar Romani a trecut pe langa catastrofa in care a ajuns(si se zbate si azi) Grecia. In schimb ciuma rosie azi taie salarii (nu doar bugetarilor ci tuturor romanilor) prin cresteri nemaintalnite la carburanti, energie, gaze, alimente, servicii, plus inflatie, desi nu avem criza ci, culmea, crestere economica. Sa nu uitam ca guvernul Boc a avut 15 ministri iar actualul are aproape dublu, adica 28. Boc a redus in 2010 cu 300 de mii nr.bugetarilor dar psd i-a adus la loc odata cu venirea la putere(secretare, consilieri, soferi, trepadusi, prietene, amante, cadane etc, fara numar)..Cat despre spitale, iti place cum se prezinta "abatorul"Slobozia sub inteleapta conducere psd-alde?
Medelin:
(11 Februarie 2018, 16:59)
Cine e aproape de curvasaraia numita politica stie cum se transforma Teculescu dupa cum ii cantau altii. Sa nu uitam ca a fost portocaliu in gasca cu aia de ne-au umilit taind salarii si inchizand spitale. Ce s-a facut acum e doar normalitate...
@Ion:
(11 Februarie 2018, 09:23)
In calitate de prefect Teculescu a incercat sa respecte legea, primarii carora le-a facut "rau" sunt cei care nu stiu cum sa mai dea ochii cu el.  A fi corect fata de oameni si lege nu inseamna sa fii in cardasie cu smecherii, doar pt ca sa-ti pastrezi simpatia lor.
Ion:
(11 Februarie 2018, 07:35)
Poate i bun adminiatrator dar este un om plin de ura , cat a fost prefect le a facut mult rau colegilor lui de acum,primarii,dosare penale si plangeri la ANI la toti, nu stiu cum mai da ochii cu ei acum....
T.B.:
(10 Februarie 2018, 19:55)
Unul din putinii politicieni onesti ai judetului nostru, Madalin Teculescu. Felicitari!( Nu sunt ruda cu dansul, nici macar nu-l cunosc personal).
felicitari:
(10 Februarie 2018, 19:17)
Se dovedeste ca Slobozia a pierdut un bun administrator cind a votat pe Stoica in loc de Teculescu,fara sa tina cont de profesionalism, ci numai de culoarea politica{rosie}.
Respect:
(10 Februarie 2018, 14:10)
Felicitari celor implicati, in felul acesta dovedesc ca se poate face administratie. 
grigore:
(10 Februarie 2018, 13:21)
Felicitari d _le primar
La  mai multe .