Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

REPORTAJ

Medici de țară la Munteni Buzău

Medici de țară la Munteni Buzău

România se află pe penultimul loc din Europa la numărul de medici raportați la mia de locuitori. În Ialomița, lucrurile stau chiar mai prost de-atât... Jumătate din cele 116 cabinete medicale deservite de către medicii de familie se află în mediul urban. În mediul rural, asistența medicală este asigurată în spații improprii, iar în unele localități, precum Buești, Colelia sau Borănești, nu există medici. În aceste condiții, eforturile administrației locale din Munteni Buzău de a asigura comunității un complex de servicii medicale depășesc granițele normalității.

Medic de țară din februarie ’91 «Am pipăit în burta mamelor copiii, iar acum pipăi în burta copiilor alți copii!» își începe povestea unei cariere de medic de țară doamna Victoria Popa, medic de medicină generală la Munteni Buzău de 27 de ani. A ajuns aici într-o iarnă, în anul 1991, și, ca orice medic tânăr, s-a gândit că va face asta pentru puțină vreme, până găsește un loc de muncă acasă, la București. Au trecut 27 de ani și ochii doamnei doctor s-au oțelit în fața miilor de situații dramatice prin care a trecut. «Îmi aduc aminte de un caz, la începuturile carierei... La viscolul ăla din ’93, când a venit o gravidă la mine și, până noaptea, am adus pe lume un copil care a ținut morțiș să scoată mai întâi picioarele... Nu știam decât ce învățasem la orele de școală din facultate. Atunci am albit pe jumătate și am promis că, dacă voi salva acel copil, am să-l botez! Am botezat-o pe ea, că a fost o fetiță, și apoi am botezat mulți alți copiii...» ne spune zâmbind. Poveștile medicale ale doctorului Victoria Popa sunt incredibile. Sunt parte din poveștile a mii și mii de medici care reușesc cu o tehnică medicală minimală și, de multe ori cu mâinile goale, să salveze pacienții sau să îi stabilizeze suficient pentru a fi transportați la un spital, pentru tratament adecvat. Victoria Popa dă glas tuturor acestor eroi anonimi care și-au făcut datoria, indiferent de situație, în orice circumstanțe. Mii de nopți în cabinet, departe de casă, un copil crescut între două rânduri de navetă. «Mi-aduc aminte că am trecut într-o zi pe lângă o gogoșerie care avea în geam un anunț. Angajau vânzătoare... Și m-a pufnit plânsul întrebându-mă dacă nu aș fi fost mai fericită așa, cu o slujbă banală, crescându-mi copilul ca toată lumea. Dar acum știu răspunsul. Medicina e o vocație. Poți deveni medic din întâmplare... Dar nu poți rămâne medic toată viața, dacă nu simți chemarea!».

«Scriem mii de hârtii inutil!» Victoria Popa nu este singurul medic din clădirea renovată recent de către autoritățile locale. La ușa doamnei doctor Luminița Bălângă numărăm o duzină de pacienți. Miroase a var proaspăt și e curat, dar canapelele sunt vechi de pe vremea comuniștilor. Pacienții nu se plâng, n-au venit să stea comod, au venit să se facă bine. Luminița Bălângă face meseria asta de 17 ani... Nu-i plac fotografiile și nici să vorbească. După atâția ani e resemnată. Resemnată, dar nu învinsă! «Când am venit acum 17 ani oamenii erau mai sănătoși... Acum populația e din ce în ce mai bolnavă! A scăzut natalitatea, oamenii au îmbătrânit, adulții în putere au plecat în străinătate... Au apărut bolile pulmonare, igiena e mai precară... Iar noi, în loc să practicăm meseria pentru care ne-am instruit, facem mereu altceva. Scriem mii de hârtii inutil, venim dimineața la cabinete și facem focul... Asta dacă am cumpărat lemne! Apoi verificăm dacă acoperișul e întreg. Acum nu mai facem asta, că avem sediu nou! Dar am făcut-o...». Doctorul Luminița Bălângă face parte dintre medicii care muncesc non-stop. Cabinetul medical de la Munteni Buzău e doar parte din munca ei zilnică. După consultații, completează fișele pacienților, face raportările către Casa Județeană de Asigurări de Sănătate, consultă pacienți prin telefon, face vizite la domiciliu... Și, asemeni colegei ei, își amintește că nu așa a visat să fie. «Uneori mă gândesc că poate ar fi trebuit să mă fac avocat. La câte legi am învățat aici, cred că m-aș fi descurcat... Și erau și mai mulți bani, și mai puțin stres... Alteori îmi spun că așa a fost scris. Și că, într-o bună zi, statul va reuși să reglementeze situația! Poate voi mai fi medic, poate că nu voi mai fi... Dar îmi place să mă gândesc la asta, atunci când am timp. Adică din ce în ce mai rar!».

Cabinet de stomatologie după 15 ani
La etajul clădirii care găzduiește cabinetele medicilor de familie, administrația locală a reușit să amenajeze un cabinet stomatologic. Primul după 15 ani. Doctorul este în a doua sa zi de lucru. La ușă e coadă, oamenii au deja programări. Marian Cernăianu spune că nu a mai văzut medic stomatolog în comună de 15 ani: «Tare-i bine să ai medic. Să îi dea Dumnezeu sănătate cui s-a gândit! Mergeam la Căzănești, ori la Slobozia, ne chinuiam pe navetă, prin frig, pe căldură... Acum suntem și noi în rândul oamenilor...». În cabinet noul lucește. Iar doctorul stomatolog Nina Drăniceru te întâmpină zâmbetul. Un zâmbet de reclamă pentru pasta de dinți. Ne mărturisește că și-a dorit foarte mult să aibă cabinetul ei, unde să comande întâi ea: «La oraș eram angajată, aici sunt eu cel care decide! Diferența e foarte mare... În plus, mie îmi place viața la țară. E liniște, oamenii sunt primitori...». Nina Drăniceru provine dintr-o familie de doctori și, deși știe cu ce probleme se va confrunta, și-a păstrat toate visurile intacte: «Cred că se poate face performanță oriunde. Aici avem aparatură de ultimă generație, prețurile sunt decente, iar eu sunt garanția că oamenii vor pleca mulțumiți! Mi-am dorit să fiu medic stomatolog, e visul meu de copil. Prin urmare, resping orice variantă fatalistă. Iar ce va fi peste 10, peste 20 de ani, rămâne de văzut... Important e să facem acum tot ce putem pentru pacienții noștri. Adică dinți frumoși și sănătoși!» declară ea entuziastă. De ce să nu o credem?!

Turism medical la Munteni Buzău
Primarul Florin Stan are ambiții mari. A cheltuit din bugetul local 120 mii de lei pentru cele 3 cabinete medicale și intenționează să continue. Una dintre aripile clădirii se află în plin proces de renovare și la acest moment. Iar ambițiile sunt pe măsura cheltuielilor: «Unii ar spune că sunt mulți bani... Eu nu cred! Alții spun că aveam cabinet stomatologic și la Căzănești. Dar ce, acolo să se poată, iar aici nu?! De ce să nu vină oameni aici de la Căzănești, de la Munteni Buzău? De ce să nu avem noi cele mai bune cabinete medicale din zonă, dotări mai bune decât alții?». Întrebările rămân retorice. Iar cabinetele deschise la Munteni Buzău, un bun început. Alături de clasa de balet pentru copii, biblioteca comunală... Adică, așa cum vă spuneam, dovezi ale unei normalități care n-ar trebui să aibă nimic extraordinar. Dar pentru că o întâlnești așa de rar, devine...

11 Februarie 2018, 08:40 (3448 vizualizări - 2 comentarii)

Comentariile cititorilor:


Gigi:
(12 Februarie 2018, 20:44)
Alo DNA -ule auzi de BALANGA LUMINITA Și-a pensionat soțul pe caz de lene Este un medic mediocru care nu merită să practice decit bârfă si lenea hoția si mită vinde medicamente in fata blocului unde locuiește face consultații afară și își bate joc de asistente nu le plătește are un caracter infect
mari:
(11 Februarie 2018, 11:47)
Am plecat din comuna in 2006 ,citesc acest articol si ma bucur pentru consatenii mei.Doamna doctor Popa e un om deosebit , este medicul mamei mele, a fost medicul meu si al fiicei mele si intotdeauna cand am avut nevoie de ajutor mi-a fost aproape.Pentru mine a fost si este o DOAMNA!