Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Primăria Slobozia investește 5 milioane de euro în transportul public

Mocioniu pleacă în Turcia

Primăria Slobozia investește 5 milioane de euro în transportul public

Autoritățile slobozene vor înființa o societate de transport public privat în valoare de 5 milioane de euro. Investiția va fi finanțată din fonduri europene și presupune achiziționarea a cel puțin 6 autobuze moderne, nepoluante. Decizia autorităților locale elimină de pe piață firma Nick Touring, firmă care asigură în acest moment transportul public de călători la Slobozia. Contractul cu firma Nick Tournig expiră în luna iunie a anului 2019.

Nick Touring e istorie! Exasperați de sesizările cetățenilor, edilii locali caută de câțiva ani soluții pentru îmbunătățirea condițiilor de transport public la Slobozia. Reamintim că ultimul conflict public dintre administrația locală și firma Nick Touring s-a consumat în vara anului 2015, când firma a decis încălcarea unilaterală a condițiilor contractuale reducând la 60% numărul curselor pe traseele din oraș. La acest conflict se adaugă nemulțumirile permanente ale cetățenilor privind condițiile de transport și vechimea parcului auto. În aceste condiții, singura alternativă identificată de autorități a fost accesarea unei finanțări europene pentru reînființarea serviciului public de transport. Potrivit datelor oficiale, Slobozia este unul dintre cele 9 orașe ale României unde transportul public de călători este concesionat unei firme private. «Vrem un serviciu public de transport pe care să îl putem gestiona. Vrem ca pensionarii și elevii să poată călători gratuit, cum e normal! Legislația în vigoare și bugetul orașului permit aceste facilități... Prim urmare, este de datoria noastră să le oferim!» a declarat primarul Adrian Mocioniu. Conform contractului, firma Nick Touring plătește o redevență către Primăria Slobozia de 15 mii de lei, în timp ce doar subvenția încasată pentru categoriile defavorizate depășește suma de 100 mii de lei.

Parc de autobuze electrice Deși decizia privind înființarea firmei de transport a fost adoptată, autoritățile locale nu au identificat soluțiile tehnice privind achiziționarea unor autobuze nepoluante. Potrivit obligațiilor asumate prin proiect, acestea ar trebui să fie autobuze alimentate electric sau cu gaze naturale. Pentru a identifica cea mai ieftină soluție de întreținere a acestora, primarul Adrian Mocioniu va pleca pe 15 februarie în Turcia: «Nu știm care este cea mai bună soluție de achiziție. Avem banii, știm că vom înființa această societate, dar nu am luat nicio decizie privind achiziția de autobuze. Aceasta este și scopul vizitei în Turcia... Vrem să cunoaștem sisteme similare, să identificăm soluția potrivită pentru noi și să oferim Sloboziei un sistem de transport public performant, care să necesite costuri de întreținere minime!». Imediat după finalizarea investiției, exploatarea serviciului de transport va fi concesionată de către o firmă înființată exclusiv în acest scop. Din acționariatul noii firme va face parte SC Servicii Publice SRL Slobozia, care va deține 5% din acțiuni. Primăria Slobozia nu poate fi asociată în cadrul firmei de transport public, dată fiind asocierea anterioară în cadrul firmei care administrează Parcul Industrial.

Nicu Pericli e rezervat
Consilier local PMP și administrator al SC Nick Touring, Nicu Pericli este rezervat în privința demersurilor administrației locale: «Nu pot să comentez situația. Pot, în schimb, să vă spun că orașul se confruntă cu lipsa personalului calificat. Nu mai există forță de muncă, indiferent de domeniu! Aceasta este o problemă reală, iar administrația locală se va confrunta cu ea la fel cum ne confruntăm și noi. Plătesc salarii de peste 2000 de lei pentru fiecare dintre șoferii pe care îi am, dar ei preferă să plece în străinătate!».

Autoritățile nu se opresc aici!
Investiția în transportul public de călători nu este singura inițiativă a administrației slobozene. În portofoliul de proiecte finanțat prin Planul de Mobilitate Urbană Durabilă mai figurează un sistem inteligent de monitorizare a traficului urban și o rețea integrată de piste de biciclete pentru facilitarea mobilității alternative. Termenul limită pentru implementarea acestor investiții este anul 2023.

12 Februarie 2018, 10:20 (2619 vizualizări - 8 comentarii)

Citiți și:
Administrația Mocioniu gestionează un buget de criză
Adrian Mocioniu reînființează Direcția Economică
Soluții pompieristice pentru asociațiile de proprietari din Slobozia
Slobozia va avea societate proprie de transport public

Comentariile cititorilor:


Fost adevarat militian:
(16 Februarie 2018, 16:38)
Domnilor sefi ai politiei judetene si serviciului circulatie rutiera, ziaristii de la aceasta publicatie au scris de nustiucate ori despre starea deplorabila si nesimtirea cronica in care Nicu Pericli indeplineste (chipurile) contractul de transport persoane in municipiu, iar dumnevoastra nu ati luat nici cele mai simple masuri care, la o adica, va pot salva nu numai functiile ci si libertatea. Ia ganditi-va la scenariul unui accident ca cel cu salariatele lui Vlase care se poate intampla oricand pe ruta Slobozia - Slobozia Noua sau invers, in conditiile in care, zi de zi, microbuzele (epavele pe roti, mai bine zis) pleaca full chiar de la capat de linie.
Ganditi-va ca si Piedone si compania e foarte posibil sa infunde puscaria in cazul Colectiv pt ca au tratat cu superficialitate activitatea de control.
Din experienta personala apreciez ca este imposibil ca Goaga si Negutescu (poate si alti circulisti) sa nu fie pe statul de plata al lui Pericli daca pot concepe sa existe tura de serviciu fara macar un permis de conducere retinut sau o amenda data pt cosciugele pe roti ale Nick Tour.
Va rog sa reflectati si sper sa nu fi cobit.
o mama de elev:
(15 Februarie 2018, 13:21)
Si daca firma de transport a incalcat contractul cum a fost sanctionata? De ce nu se fac verificari la cursele care sunt seara la ora 19 cand termina cursurile copiii de scoala ginnaziala? Eu termin serviciul la ora 19. Sunt 15 pesoane in picioare, copiii stau ingramaditi. Soferii iau persoane pentru ca sunt autobuze din jumatate in jumatate de ora. Mai rau ca porcii ingramaditi in containere stau. Sa se plimbe si edilii seara cu autobuzul si sa stea in genunchi intre celilati oameni care stau in picioare cum a stat si copilul meu.Daca are loc un accident cine e raspunzator? De ce nu fac autobuz numai pentru elevi si seara?
minte-ngusta:
(15 Februarie 2018, 10:19)
abureala !!!!
dom primare mai vrea un mandat, pregateste terenul cu planuri marete.
fonduri europene , pe naiba. obtinute pe spinarea noastra
N.Tudorel:
(13 Februarie 2018, 14:00)
Documentare???? în Turcia  ?????
Documentarea puteați să o faceți în Las Vegas,Monaco,Ibiza....nu în Turcia unde tot amarașteanul de rând face economie (la mâncare,haine,detergent,sapun.....) un an întreg și face foamea în Antalya 5 zile All-inclusive.
George O:
(13 Februarie 2018, 11:14)
Ciao 2000lei putin tare eu am lucrat pe autobus in sp. Luam de la 1700 euro in sus la fel 13-14 ore pe zii .... acum 1200e pe trayler 8 ore acs in fiecare seara si sfarsit de sapt liber ... 2000 de lei cred ca ii ia cei de la vivani care matura strzile asa ca dak il dublati salariul si 8 ore hai 9 maxim eu ma apuntez ma retrag acasa jur ... puneti l mesajul pe block domnului Primar dak are nevoie de soferii... la revedere o zi buna tuturor.......
Europenizarea promisa:
(12 Februarie 2018, 13:29)
Intaiul veterinar al urbei pleaca in Turcia sa se documenteze pt europenizarea Sloboziei..
unul:
(12 Februarie 2018, 12:12)
Si ce vom face? Vom plati  pentru nerealizarea proiectului cum platim pentru groapa? La vorbe sunt toti buni dar la fapte.......Dumnezeu cu mila.
Calificat:
(12 Februarie 2018, 10:47)
Peste 2000 lei.Vorbiti clar.Peste 2000 lei.Peste12 ;14 ore zilnic .Fraieri cautati,Pai nu mai sunt.Taxe si piata precum in SUA iar salarii precum in Vietnam!!!