Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Suspectă de rujeolă, a susținut prima probă a Bacalaureatului în cabinetul medical

S-a întâmplat la Liceul de Arte din Slobozia

Suspectă de rujeolă, a susținut prima probă a Bacalaureatului în cabinetul medical

Elevii de clasa a XII-a din Ialomița susțin  astăzi proba orală la Limba și Literatura Română a examenului de Bacalaureat. O elevă aflată în Centrul de Evaluare deschis la Liceul de Arte «Ionel Perlea» a fost testată în cabinetul medical al unității de învățământ, fiind suspectă de rujeolă. Tânăra va fi apoi transportată la un spital de boli infecțioase pentru a se vedea dacă boala se confirmă sau nu.

Măsuri suplimentare la Bacalaureat
Pentru ca eleva suspectă de rujeolă să nu piardă prima probă a Bacalaureatului, ea a fost examinată în cabinetul medical al Liceului de Arte «Ionel Perlea» din Slobozia. Fata a fost însoțită în respectivul spațiu de profesorii examinatori, ea reușind să treacă proba orală la Limba și Literatura Română fără probleme. «Am luat această decizie pentru a nu exista probleme. Să sperăm că această suspiciune de rujeolă nu se va confirma și starea de sănătate a elevei va fi una bună…» susțin reprezentanții centrului de evaluare din cadrul Liceului de Arte «Ionel Perlea». De la Slobozia, tânăra a plecat spre București, acolo unde va primi îngrijiri medicale de specialitate în cadrul unui spital de boli infecțioase. Ea va fi supusă mai multor investigații pentru a se descoperi dacă are sau nu rujeolă. Datele statistice ale Inspectoratului Școlar Județean Ialomița arată că, în Ialomița, 1890 de elevi, din promoția curentă și cele anterioare, susțin luni, 12 februarie 2018, proba orală la Limba și Literatura Română.

12 Februarie 2018, 10:25 (3280 vizualizări - 14 comentarii)

Citiți și:
Slobozia 3D
Scandal intern la Liceul de Arte din Slobozia
Slobozia: «Parlamentarii europeni» de la Liceul de Arte

Comentariile cititorilor:


eu:
(14 Februarie 2018, 20:13)
vad ca iar se agita spiritele aiurea legat de scoala asta. intentia e clara, vad ca se creeaza un curent impotriva isj, frustratii au mai gasit un motiv.
Gripa!:
(13 Februarie 2018, 16:25)
Este epidemie de gripă. Creați toate condițiile să se prezinte la examene toți gripații! Sală de examen la Cabinetul medical! În Slobozia merge și așa, inconștienților!
Părinte:
(13 Februarie 2018, 13:43)
Viorel are dreptate! Proba nu trebuia dată așa!! Este de anulat! Măcar că era pusă în pericol sănătatea multora, aveți în vedere! Te poți pune cu ghinionul?! Este personal, nu poți trage după tine și oamenii nevinovați! Dacă ar fi fost, Doamne ferește, Rabie depistată înainte de examen, ce făceați?! O duceați oricum numai să nu piardă un an?!!! ?? Mare pierdere...
@VIOREL:
(13 Februarie 2018, 11:50)
daca era copilul tau, la fel gandeai, domnule? rata sesiunea de vara si o tineai un an acasa sau o inscriai la facultate privata?e dreptul ei, s au luat toate masurile, va dati cu parerea ca boii pe pasune
ADRIANA:
(12 Februarie 2018, 21:43)
E o problemă gravă. Se va îngropa că este IȘJ-ul implicat. Nu este o problemă de sistem decât în superficialitate și ilegalitate, din inerție! Așa e-n toată țara. Este însă și o gravă problemă punctuală, adică a liceului, pentru că în Slobozia, sistemul, deja decăzut, este FOARTE DECĂZUT!! Nu degeaba Barcari L. R. s-a vrut a fi demisă! Ea s-a mai îngropat de câteva ori. Au ridicat-o rapid de ciuf fiindcă e o slugă politică veche și devotată!
Părinte:
(12 Februarie 2018, 17:41)
Oricum, când sunt chiar și numai suspiciuni, nu vine în școală. Dânsa a dat și examen în condiții neprevăzute în regulament. Cine a permis? Este un abuz, îmi pare rău de elevă! În articol se spune că a fost examinată la Cabinetul medical. Este posibil în Slobozia!!!!
Cetățean :
(12 Februarie 2018, 16:30)
Oameni buni ceea ce nu știți este ca eleva a dat proba de bac nu în cabinetul.medical ci într o sala special amenajată supravegheata video și nu a existat niciodată pericolul de a contamina și pe ceilalți elevi. Oricum nici nu se știe sigur dacă e rujeola sau nu...Din cauza ca la noi durează o luna de zile pana primești un răspuns concret la niște analize de sânge.
Din Fetești:
(12 Februarie 2018, 14:12)
Comisie de anchetă, urgent! Băgați-l și pe ăsta sub preș (cazul)! Ștergeți urmele pentru imaculatele de la ÎȘJ! Preșdintele de comisie bac ARTE este și el vinovat! Incredibilă situație!
Mamă:
(12 Februarie 2018, 13:57)
Chiar dacă nu se confirmă boala transmisibilă, ,,examenul” nu este valabil. Să fie ea sănătoasă, mai are și alte probe săptămâna asta. Unde le va susține? Sănătatea copilului este mai presus de orice!
Ion:
(12 Februarie 2018, 13:52)
Ca la Slobozia, ce mai e de zis! AICI merge și așa!
Cristina:
(12 Februarie 2018, 13:42)
Prof. examinatori au avut măști? Aparatele de supraveghere au fost? Dacă era suspectă de meningită, de ràie, de ciumă, venea la examen, dădea și lua cu felicitări? Inconștienților! La voi, legile sunt să vă ștergeți la Cr cu ele....! Situația aceasta este de mediatizat pe canalele naționale!
Viorel:
(12 Februarie 2018, 13:25)
Candidata suspectă de rujeolă nu trebuia să intre în școală. A dat proba la cabinet! Mare ți-e grădina, Doamne! Noul director de la Artă și isj au pus-o!
Alege oaia!:
(12 Februarie 2018, 12:37)
Huuuoooo! Maimuțelor, aici ați ajuns?! La WC poate fi sală de examen? Și diareea este un ghinion, examinați-i pe olițe, la bordel, oriunde se pot deplasa “profesorii examinatori”! Îmi pare rău de absolventă, de părinții ei, poate nu are rujeolă! Eu cred că isj nu a fost informat. Nu poate fi așa de iresponsabil! Chiar așa?!!
Demisia, Barcari!:
(12 Februarie 2018, 12:23)
Sunteți dobitoci? Continuați să vă faceți de cap cu bacalaureatul. Pe masa chirurgicală era firesc, legal, să fie evaluată? Barcaragista și-a dat acordul, a convocat CA al isj, a luat direcția spre debarcare?