Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Criză de profesori în școlile din Ialomița

Tot mai multe școli din Ialomița duc lipsă de profesori calificați. Situația afectează în special unitățile de învățământ din mediul rural, acolo unde puținii dascăli care își desfășoară activitatea trebuie să predea câte două sau chiar trei materii. O analiză a Inspectoratului Școlar Județean Ialomița arată faptul că la nivelul județului există o criză acută de profesori de Matematică, Fizică sau Chimie.

Ialomița are nevoie de profesori
În urmă cu o săptămână, reprezentanții Inspectoratului Școlar Județean Ialomița au organizat o conferință de presă în cadrul căreia au expus public mai multe aspecte ce țin de sistemul de Educație din județ. Pe lângă prezentarea situației rețelei școlare pentru anul școlar 2018-2019 și modul în care se vor desfășura anul acesta examenele naționale, oficialii din Învățământul ialomițean au prezentat și o situație a numărului cadrelor didactice din județul nostru. Estimativ, la momentul de față, în Ialomița își desfășoară activitatea peste 2600 de profesori, din care titulari 1900. Rețeaua de cadre didactice va fi puternic afectată din cauza valului de pensionări care va cuprinde școlile din Ialomița. Datele arată că, în 2018, aproximativ 160 de profesori se pregătesc să părăsească sistemul prin pensionare. Chiar dacă legea le permite, unii dintre ei refuză categoric să revină la viața de catedră. «Comparativ cu alte județe stăm destul de bine în ceea ce privește numărul profesorilor titulari. Însă este nevoie de resursă umană pentru a acoperi necesarul de oameni din sistem. Sunt într-adevăr discipline unde numărul profesorilor este în scădere și unde este nevoie de oameni. Problema este generată de faptul că tinerii absolvenți de facultate nu mai vor să aleagă învățământul ca alternativă în ceea ce privește ocuparea unui loc de muncă!» a explicat Adina Lambru, inspector de specialitate în cadrul compartimentului Resurse Umane al Inspectoratului Școlar Județean.

Un singur profesor, mai multe materii
Cel mai puternic afectate de lipsa profesorilor din sistem sunt disciplinele reale, Matematica, Fizica și Chimia. Valul de pensionări din anul acesta va avea ca efect scăderea numărului dascălilor care să predea aceste materii. La polul opus se situează discipline precum Limba Română, Limba Engleză sau Educația Fizică, pe care tot mai muți absolvenți de facultate doresc să le predea dar pentru care nu există deocamdată locuri disponibile în cancelariile școlilor. Mai mult decât atât, în timp ce toți profesorii tineri își doresc să predea la școlile din mediul urban, cele din mediul rural caută cu disperare soluții pentru a umple golurile din clase. Oficialii Inspectoratului Școlar Județean Ialomița au recunoscut public faptul că în 90% din școlile ialomițene din mediul rural există dascăli care predau câte două sau trei materii. «Într-adevăr, acolo unde nu avem profesori suficienți și catedrele sunt incomplete, pentru completare profesorii pot să aleagă să predea din aria curriculară a disciplinelor conexe. Este o situație care se petrece de foarte mult timp în școlile din Ialomița, mai ales în cele de la țară...» a mai spus Adina Lambru, inspector de specialitate în cadrul Compartimentului Resurse Umane al Inspectoratului Școlar Județean Ialomița.

13 Februarie 2018, 10:45 (1342 vizualizări - 11 comentarii)

Citiți și:
Școlile din Ialomița își pierd identitatea
Școala ialomițeană caută profesori

Comentariile cititorilor:


Mihai:
(17 Februarie 2018, 09:34)
Econmia au distrus-o, medicina la fel, scoala e terminata. E normal cu asa conducatori. Traim un dezastru national. Tinerii pleaca afara, demografia e in scadere.  Avem asa multi deputati si senatori... cat de mult plus valoare aduc acestia pentru viata fiecaruia dintre noi? Nimic, absolut nimic. Ce facem? Incotro o luam? 
Scoala nu mai e ani multi ce trebuie. Vine un nebun la conducere vin alte masuri si tot asa... BAC in timpul anului scolar cu elevi de liceu care deja sunt corijenti. E absurd ce traim.
Asa ca...mai bine plecam cu totii afara decat sa mai ramanem sa asistam neputinciosi la distrugere. Suntem condusi de nebuni.
Aspirina:
(15 Februarie 2018, 14:03)
@gianinutza. Bine atins! Dacă ,,dai teza’’, tot e bine! Unii pun notele din burtă! Toate, fără să verifice elevii. Se pomenesc săracii elevi cu ploaie de note la final de semestru, habar n au când și de ce le au primit!
Slobozia:
(15 Februarie 2018, 13:58)
Sistemul este picat. Educația a murit în Ialomița. Ceva trebuie să se-ntâmple, de sus în jos! Barcari și cumnatele, “inspectoare” adunate pentru că nu au catedre in urban, profesori care nu au pregătire și “ inspectează” pe alții, pleacă de la “inspecții” cu cadouri și așteaptă “atenții”.... Proștii dau, că așa e cutuma! Dau că se știu tâmpiți, le e frică de “inspecții”... Dau mită cum au dat și la “facultatea” ID, cum au dat și la gradele didactice, cum au dat și să intre pe niște ore....Așteptăm profesorii pușcăriași să facă ordine.
Geaninutza:
(14 Februarie 2018, 22:13)
eu am luat bacul cu 7 (copiind, desigur) si am dat egzamen sa fiu prefesoara de fizica, la egzamen am luat cea mai mare nota 2.30 si asa am ajuns prefesoara si colega cu fosta diriga din generala. eU voi invata elevii fizica sa ajunga destepti si jmecheri (asa ca mine). acum cacand neau marit si salariul e si mai bine la scoala. ce e rau ca pauza e prea scurta. mai va pup si ne vedem la teza !
Mira-mas:
(14 Februarie 2018, 15:30)
adevarat: doar pile si cumetrii dupa cum are fiecare chef si cat de bine e "sustinut" . pentru cascaval,,, ce nu face individul !!!
@luta tuta:
(13 Februarie 2018, 18:43)
Fraților, dacă toți cei ce VOR să fie profesori ,,cu studii superioare” ar fi ca LUTA, mai bine, lipsă! Ce dracu face una ca asta din bieții copii? La oi cu ea! Îi va da sigur Daea Gradație de merit!....
Pentru fierbințeni:
(13 Februarie 2018, 18:18)
@luta, luța, iuta? Nu cumva ai studii superioare și vrei să fii Gianina profesoara? Bravo, meriți să fii profesoară! Nu faci notă discordantă cu ceea ce este acum prin cancelarii. Dragi fierbințeni, depistați-o și faceți-o profesoară! Poate preda limba română fără probleme!!!!
luta:
(13 Februarie 2018, 16:20)
Câtă galgară nincinoasa,pai cine gnereaza crize nu cei si fosti ai sistemului.Pe la Fierbinti si nu numai titularii tin posturile blocate iar ei fac altele. Vin suplinitori numai pe pile si cumetrii. Cata mafie,ce derbedi............. Bai ia faceti voi un test si mergeti prin comune si intrebati cati absolventi cu tudii superioare,masteranzi de mate,fizica,chimie sunt si care fac altceva din cauza ca nu pot intra in sistem din cauza hotiei spagilor si neamurilor. Ce perversi ordinari cata prosteala pe fata
ADRIANA:
(13 Februarie 2018, 15:10)
Da!! Nu mai sunt profesori, meditatori însă, purcoiul!! Aș fi dat alt titlu:articolului: “ LIPSĂ DE PROFESORI, DROAIE DE MEDITATORI” la matematică, fizică, chimie și economie!! Lehamite este la română, engleză, (ed. fizică!). Atât? Persoana ISJ, resurse umane, e mică și supusă. Barcaragista ar fi trebuit întrebată de ce nu sunt profesori. Profesori, nu cârpăceală cu cartoane, făcută în bătaia ei de joc! Mai devreme, mai târziu, vine scadența!
Violeta:
(13 Februarie 2018, 14:10)
Mai acută este lipsa doctorilor! Profesor poate fi oricine, ia uitați-vă prin școli! Orice nulitate este profesor, că din analfabetism nu se moare! Dacă mergi pe stradă cu cct-ul la cr, te amendează? Dacă intră cu catalogul o tâmpită la clasă, cine o depistează? Bine că are cine intra...
Cătălin:
(13 Februarie 2018, 14:01)
Tinerii profesori de matematică sunt prin pușcării! Cine se mai face profesor azi, să predea în Ialomița, rural? E jale și în orașe, dar nu se spune.