Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

POLITICĂ

PNL Ialomița citește după manualul electoral

Din Cartea Neagră a Guvernării PSD în 2017

PNL Ialomița citește după manualul electoral

Joi, 8 februarie 2018, în cadrul unei conferințe de presă, deputatul Gheorghe Tinel a prezentat cartea «2017-un an pierdut pentru România», editată de PNL România. Volumul analizează programul de guvernare al PSD în anul 2017 și evidențiază sutele de «promisiuni electorale încălcate» de către guvernanți în anul care a trecut. Interesant pentru Ialomița, lăsând la o parte miza electorală a publicației, se reflectă într-una dintre declarațiile făcute în cadrul întâlnirii. «Nu avem soluționată problema cadastrului funciar! Ce se va întâmpla cu agricultorii ialomițeni din 2020? Vă spun eu: riscă să nu mai poată accesa aceste subvenții!» a declarat Gheorghe Tinel.

Politica învinșilor La 2 ani distanță de la alegeri, discursurile liderilor Opoziției locale sunt tot mai diluate. Unicul exponent al PNL Ialomița, Gheorghe Tinel, deși nu dă semne de oboseală, oferă un discurs tot mai general, care nu atrage atenția opiniei publice locale. Declarațiile sale din cadrul conferinței de presă de joi, 8 februarie 2018, reflectă incapacitatea PNL Ialomița de a combate abuzurile administrației județene, dar și dezinteresul pentru agenda de lucru a cetățenilor din Ialomița. Gheorghe Tinel s-a limitat la a prezenta o carte de propagandă electorală tipărită de PNL, carte care conține, altfel documentat, sutele de promisiuni electorale neonorate ale guvernării PSD în 2017. Remarcabilă în acest context este declarația deputatului Gheorghe Tinel privind problema subvențiilor agricole începând cu anul 2020: «Din anul 2020 aplicarea subvenției se va face direct pe fermă, lucru imposibil de aplicat în agricultura românească, deoarece nu avem soluționată problema cadastrului funciar. Ce se va întâmpla cu agricultorii ialomițeni din 2020? Vă spun eu: riscă să nu mai poată accesa aceste subvenții! Ce va face atunci Guvernul?! Va cere din nou o amânare, cum face de fiecare dată... Până când însă, până când?...».

Soluții individuale
Retorica liderului PNL se bazează, parțial, pe realități evidente. La nivelul județului Ialomița, în anul 2016, administrațiile locale au primit 1,8 milioane de euro pentru realizarea «cadastrului sistematic». Cu o săptămână înainte de termenul limită, doar 4 dintre localități au reușit să cheltuiască o parte din cei 30 mii de euro oferiți de către stat. Primarii localităților reclamau atunci faptul că procedura este greoaie și că Oficiul de Cadastru și Publicitate Imobiliară Ialomița blochează deliberat acest proces. Între timp, situația nu s-a modificat substanțial la nivelul localităților. Ceva mai bine se prezintă situația la nivelul administrației județene. Interesată să concesioneze o parte din cele 8700 de hectare de terenuri agricole de care dispune, Consiliul Județean Ialomița a realizat cadastrul funciar pentru aproximativ 25% din această suprafață. Cel mai bine stau, ca de obicei, fermierii care exploatează suprafețe mari de teren agricol. Pentru că dispun de fonduri, aceștia au realizat deja cărțile funciare pentru terenurile pe care le dețin în proprietate.

13 Februarie 2018, 17:10 (1530 vizualizări - 5 comentarii)

Citiți și:
Deputații PSD au votat împotriva majorării alocației pentru copii
«Moraru e un politruc mărunt!»
Campanie publică împotriva achiziționării sediului BCR

Comentariile cititorilor:


pt inducere in eroare:
(20 Februarie 2018, 18:21)
D'aia avem noi apa otravita la chiuveta de 7 ani si groapa atomica de 5 ani in mijlocul orasului: din cauza plopilor lui Tinel..Amuzati-va, psd-istilor, de prostia lui Tinel,  ialomitenii oricum tot va voteaza partidul chiar daca veti pune maimute drept candidati..
pentru aducere aminte:
(20 Februarie 2018, 13:28)
Duminică seara, la Antena 3, la Ediția Specială moderată de Andreea Stroe, unul dintre invitați, deputatul de Ialomița Tinel Gheorghe- agitator tv de bază al PDL-ului a ținut să marcheze finalul transmisiei in direct cu o frază antologică: ” Ceea ce facem noi, cei de la PDL împreună, desigur cu Președintele României, este o formă de manifestare a patriotismului! „. E greu de redat în cuvinte uimirea celorlalți invitați în emisiune și a realizatoarei tv, la auzul vorbelor pe care Tinel pedelistul le-a spus cu aceeiași convingere cu care își rostește numele, prenumele și partidul pe care-l apără. Deputatul PDL părea sincer convins că a fi patriot echivalează cu a hotărî măcelărirea pensiile, că patriotismul înseamnă să tai alocațiile bebelușilor și indemnizațiile mămicilor, sau că a fi patriot e totuna cu a construi în neștire patinoare și săli de sport niciodată funcționale, doar pentru a da de lucru firmelor pedeliste, sau că Elena Udrea e o mare patrioată în viață pentru că aruncă milioane de euro pe o frunză aiuristică de trei lei, chipurile brand de țară.

” Bietul dom’ Tinel” , așa cum l-a botezat Varujan Vosganian, este recunoscut pentru rezistența televizionistică ( de multe ori mută) de care dă dovadă la șarjele lansate de combatanții Opoziției și de realizatorii de emisiunilor de la Antena 3 și Realitatea TV. Tinel de la PDL- inginer silvic la bază, fost șef al Corpului de Control al Ministerului Agriculturii, în perioada ministeriatului de tristă amintire al lui Gheorghe Flutur, a devenit star tv după ce, în urmă cu un an, o emisiune întreagă s-a chinuit să îl convingă pe Adrian Ursu că inițiativa sa legislativă cu privire tăierea tuturor plopilor de pe marginea drumurilor din România pentru a fi folosiți ca lemne de foc în școli, e o idee genială. Ursu și invitații săi din studio se sufocau de râs iar dom’ Tinel o ținea langa: ” Domnu’ Ursu, domnu’, ascultați-mă domne’ că știu ce spun! Să tăiem domne’ toți plopii că și așa e inutili, ca să avem cu
Adel:
(14 Februarie 2018, 18:02)
Gheorghe Tinel, un rebut din Fierbinti . Pe unde calca in fabulosul Judet Ialomita se usuca iarba. Oare sa nu priceapa si el acest fapt real ? Succes inainte Trotinele !
gogu:
(14 Februarie 2018, 12:31)
Din cauza unora ca Tinel Gheorghe dreapta e aproape moarta in Romania! Cetateanul cu stampila de vot nu are alternativa la incompetentii astia corupti (marea majoritate ) in frunte cu daddy, de aia tara a ajuns unde este. Adica nu stie poporul cine e Tinel? Nu a fost la guvernare cu pdl si au taiat salarii si au inchis spitale in timp ce pe la  spate spaguiau milioane si milioane de euro? Tinel insusi a taiat si spanzurat in judet , concediind chiar si femei aflate in concediu postnatal ca sa-si impuna lipitorii de afise. Pe atunci justitia era in oarba , de aia e si politrucul inca fara dosar . penibil personaj.
Ionita:
(14 Februarie 2018, 03:54)
Mai bine sa ne spuna cum a reusit sa-l ia la PNL pe primarul paraditor din Dridu,sa ne spuna cum il protejeaza si daca face trafic de influenta pe la politia si procuratura din Urziceni, dar si interesele personale si de familie pe care dl. Tinel Gheorghe le are in comuna Dridu. Tinand cont ca el nimic nu a facut in viata, fara a avea vreun beneficiu. Hai Tinele spargete pana nu te ia si pe tine. Lamureste-ne cum si de ce pui tu palma pentru masonul Valentin Turiga. Familia ta ce interese are? Tinele nu toti am venit pe garla. Tinele ce prietenie ai tu cu procurorii D si A ?