Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Ministerul Educației urmărește decapitarea conducerii Învățământului ialomițean!

Ministerul Educației urmărește decapitarea conducerii Învățământului ialomițean!

Ministerul Educației se pregătește să le lase fără funcții pe Luminița Barcari și Steluța Mitrea, inspectorul școlar general și inspectorul școlar general adjunct din cadrul Inspectoratului Școlar Județean Ialomița. În urma unei evaluări, șefele Învățământului ialomițean au primit calificativul «Nesatisfăcător», aspect ce ar conduce la desfacerea contractelor de muncă ale celor două. Atât Luminița Barcari, cât și Steluța Mitrea vor contesta raportul de evaluare al Ministerului Educației.

O nouă încercare de demitere În baza unui raport de evaluare a activității realizat de Ministerul Educației, Luminița Barcari și Steluța Mitrea au primit calificativul «Nesatisfăcător». Din această cauză, Ministerul Educației vrea acum să le demită din funcție pe cele două, invocând o prevedere din contractul de management semnat la preluarea funcțiilor atât de Luminița Barcari, cât și de Steluța Mitrea. Șefele Învățământului ialomițean au contestat la raportul de evaluare și se pregătesc să intenteze un nou proces instituției. «Pentru că legea ne permite, vom contesta raportul Ministerului Educației, iar dacă va fi respinsă contestația vom deschide un nou proces!» a precizat Luminița Barcari. Nu este prima dată când Ministerul Educației încearcă să demită pe unii dintre inspectorii școlari. În vara anului trecut, Luminița Barcari s-a aflat pe lista celor 13 șefi de inspectorate școlare demiși prin ordin de fostul ministru Liviu Pop. Aceasta a atacat ordinul în instanță și a avut câștig de cauză.

20 Februarie 2018, 12:10 (9440 vizualizări - 52 comentarii)

Citiți și:
Luminița Barcari a pierdut procesul intentat Ministerului Educației
Contestațiile șefelor Învățământului ialomițean, respinse de Ministerul Educației
Luminița Barcari a reclamat Ministerul Educației la DNA

Comentariile cititorilor:


cunoscator:
(3 Martie 2018, 18:02)
Este clar ! Nu faci  parte din partidul de guvernamant , nu ai calificativul F.B.Ambele au terminat facultatea la stat, masterate tot la stat.Stimati ialomiteti , nu aruncati atata venin!
Evaluare viciata:
(28 Februarie 2018, 20:20)
Ministerul Educatiei anunta ca a decis sa anuleze rezultatele evaluarii realizate asupra activitatii manageriale a inspectorilor scolari generali, intrucat, explica institutia, in urma unei verificari efectuate de Corpul de Control al ministrului cu privire la respectarea metodologiei "s-au constatat vicii majore in organizarea procesului de evaluare, dar si in evaluarea propriu-zisa". Ministerul mai anunta ca a dispus efectuarea unei cercetari disciplinare in cazul persoanelor care se fac vinovate de vicierea procesului, precizand ca evaluarea va fi reluata dupa revizuirea metodologiei(Hotnews.ro).
Georgeta :
(24 Februarie 2018, 13:20)
O vacă râioasă nenorocește toată turma. Dar două?
Un OM ...:
(23 Februarie 2018, 22:39)
Nimic nu este intamplator in viata, cum nicio fapta fara plata! Doamna General Barcari plateste niste polite pt tot noroiul aruncat in oameni competenti si schimbati de pe o functie, doar pt ca nu corespundeau culorii politice. Dar,cine se ascunde in spatele curcubeului, oare? Dumneaei interzicea politica in scoli, insa venea personal si facea campanie electorala, fiind simpatizanta si fidela partidului din care facea parte. Sub masca diplomatiei specifice se sscundeau planuri diabolice greu de acceptat in sistem... Daca exista demnitate si coloana vertebrala, nu vanam o functie sau un nume, ci incercam pe ultima suta sa demonstram ca putem fi si " oameni", evident, daca nu sunt atat de multe interese la mijloc. E timpul sa inteleaga ca portile i s-au cam inchis,iar datul in judecata este doar un paravan. Roata se invarte...
Usurel,dragilor:
(23 Februarie 2018, 20:21)
 Frustrarile si veninul din postarile unora mi-au adus minte de bancul cu puiul de sarpe care isi intreba nelinistit  tatal daca sunt serpi veninosi, pt ca el isi muscase limba. Usurel, deci!..
Olimpia:
(23 Februarie 2018, 15:49)
Nu s-or fi săturat de funcții? Nu e lucru curat: au ceva de câștigat, că nu o fac din patriotism! Bani și vedetism! Sărut mâna, doamna inspector general/adjunct, Mașina încălzită vă așteaptă! Ce bine vă stă în costumul acesta! Vai, ce bine arătați azi! Etc.....Muncă grea!
Tot EU!:
(23 Februarie 2018, 14:33)
P.S. “Actele doveditoare” că mai pot preda un an peste 60 de ani, erau in 4 saci de plastic, dar eu eram in spital. Am depășit data “limită” de milogeală...mitrea și hancescu, morți in păpușoi. Sindicat de cct.!
ADRIANA:
(23 Februarie 2018, 14:05)
Eu aș cere ziarului Cocluziile Ministerului Ed. după verificarea ISJ-ului Ialomița! E secret ca romanul lui Toader? Din care motive i s-a tras calificativul ,, incompetent”, mă rog, “nesatisfăcător”? Dați actul pe site, dacă-l scoateți din ghearele lui barcari! Ce scrie la CONCLUZII și DECIZIE? Poate Ministerul are dreptate. Vrea și pulimea să știe dacă Ministerul are dreptate! Care este ilegalitatea contestată de barcari la proces? N-a avut hârtii doveditoare ale competenței, că ea asta mi-a reproșat mie! Hârtii pentru competențe de profesor cu 40 de ani în învătămànt! N-am însoțit cererea de hârtii doveditoare că merit o prelungire de un an peste vâstă!! Rușine, madam, roata se-nvârte și D-zeu nu este pdl-ist!
V.V. Drăcilă:
(23 Februarie 2018, 13:48)
Femeia este călită politic! Suportă multe și dese. Nu se intimidează, nu are jenă, nu are scrupule, e mare și tare! Pisica Mitrea S. este proptită de soț, că s-ar fi retras chiar nevinovată, pentru sănătatea ei! Barcari se crede demult zeiță a școlii il. și se crede pe un piedestal, după ea și pupincuriștii ei, imaculată, unică și de neclintit!
Ieși afară!:
(23 Februarie 2018, 12:34)
@@vasilescu, Suli. INSTANȚA ÎNSEAMNĂ JUSTIȚIA ROMÂNEASCĂ SAU IALOMIȚEANĂ?? Dacă, da, ai bază solidă de argumentare! Parcă e mai sigură politica decât justiția, dacă nu se suprapun....barcari va avea un proces la urgențe că are cu ce plăti!
Gina:
(23 Februarie 2018, 12:26)
@cetătean. Cine vrea găsește incompetenții. Îi elimină. Găsesc, dacă vor curățienie! Cele două foste, din Țăndărei, au locuri de muncă. Mai rău este de inspectoarele de carton care nu și-au găsit un loc cald cât timp au fost mari ‘inspectoare’....aceasta le-a fost ținta. Dacă nu vor mai fi acolo, trebuie să facă o navetă. E greu la țară! Barcari i-a strâns ca o cloșcă experimentată, indiferent de ce știau bibilicile să facă.
Cetatean:
(23 Februarie 2018, 07:40)
Acum o sa vedem cine mai pica după ce două. Căci poate mai sunt figuri incompatibile sau incompetente.
Alex:
(22 Februarie 2018, 21:52)
E război intern în țară și voi vă preocupați de Barcari! O scamă! Jos cu ea și gata! Se ntamplă și la case mai mari!
@Vasilescu:
(22 Februarie 2018, 21:04)
Pe decizia instantei, nu pe culoarea politica a "pamblicarului" ministru.
Alina:
(22 Februarie 2018, 20:27)
Uite șefa, nu e șefa! Își bat joc de ea și nu pricepe! M ed. e la mâna lui Moraru sau PSD Ialomița?