Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

SPORT

Înfrângere «sintetică»

Fotbal, Unirea Slobozia

Înfrângere «sintetică»

bonus: «Grupa 2005», turneu la Brașov

Așa cum se întâmplă deseori în pauza de iarnă, pregătirea echipelor mici este îngreunată de vremea capricioasă. S-a întâmplat și săptămâna trecută, când Unirea Slobozia s-a văzut în imposibilitatea de a disputa jocul amical contra Daciei Unirea Brăila, din cauza lipsei unui teren adecvat. Astfel, singura partidă de verificare jucată de elevii lui Enache Costea a fost cea de la Modelu, derulată sâmbătă, 17 februarie  2018. Dacă în campionat Unirea trecea de călărășeni cu 7-0, pe sinteticul de la Modelu băieții de la Înainte au reușit să-și adjudece victoria. Golgheterul Sloboziei Nelu Bucă a deschis scorul în minutul 15 și tot el a irosit două ocazii de a-l majora. Rând pe rând, Soare, Răduca sau Teodorescu au avut șansa de a marca, dar în cele din urmă, Modelu a fructificat puținele ocazii avute, a egalat și a marcat golul victoriei dintr-un penalty ușor acordat. Enache Costea a mizat în startul partidei pe următorii jucători: Dumitrescu-Drăguț, Apostol, Soare, Apetrei-Răduca, Ibrian, Toma, Cazan-Bucă, Năstase. S-au jucat 3 reprize a câte 30 de minute, iar din minutul 60 Costea a rulat tot lotul avut la dispoziție. «A fost un joc tipic pentru această perioadă, iar înfrângerea în astfel de situații ar putea avea un impact pozitiv. Ne propunem ca până la reluarea campionatului să mai jucăm două partide amicale, însă doar dacă vom găsi terenuri cu iarbă practicabile. Meciul de la Modelu a fost ultimul pe care l-am jucat pe teren sintetic în această perioadă!» ne-a spus Ilie Lemnaru, președintele Unirii Slobozia.

«Grupa 2005», turneu la Brașov
La finele săptămânii precedente, «Grupa 2005» a Unirii Slobozia a evoluat la un turneu de pregătire desfășurat la Brașov. Puștii profesorului Ion Ionescu și-au etalat calitățile în cadrul «Balkan Elite Cup». Antrenorul a împărțit lotul în două echipe, Unirea 2 având în majoritate jucători născuți în 2006. Unirea 1 a obținut 4 victorii: 3-2 cu Cautis București, 2-0 cu ASFC Brașov, 1-0 cu Corona Brașov și 2-1 cu Kinder Târgoviște. A pierdut cu 8-0 la ProSport București și cu 1-0 la Infynit Târnăveni. Unirea 2 a obținut o singură victorie în 4 meciuri. Golgeterul Sloboziei a fost Cătălin Munteanu, cu 5 reușite.

21 Februarie 2018, 08:15 (2519 vizualizări - 8 comentarii)

Citiți și:
Marea surpriză de la Gheorghe Doja
Slobozia, capitala fotbalului juvenil
«Ialomița Youth Cup», maraton al fotbalului juvenil la Slobozia
Injecție cu optimism
Criza continuă

Comentariile cititorilor:


vasile niculae:
(26 Februarie 2018, 11:44)
Referitor la di Ionescu vreau sa fiu obiectiv ,este un antrenor bun cu experienta, muncitor dar ca fiec om are si defecte .Daca cei apropiati dansului i-ar interzice ca in timpul partidelor oficiale sa nu mai apostrofeze jucatorii cand gresesc ba dimpotriva sa-i incurajeze ,explicatiile sa le dea numai la antrenamente. iar in timpul meciurilor sa le spuna jucatorilor probleme de tactica in functie de rezultat.SA FACA OBSERVATII JUCATORILOR IN TIMPUL ANTRENAMENTELOR SAU PT CEI EMOTIVI IN PARTICULAR PT CA AI SI BIROU .Este un punct de ved al meu ca neprofesionist  .Sunt un spectator zic eu civilizat care aplauda si jucatorii adversi cand fac faze deosebite .Merg la meciurile UNIRII inainte de 89 Niciodata nu am adresat cuvinte jignitoare jucatorilor cand au gresit sau cand au pierdut.Niciodata nu am adresat cuv jignitoare jucatorilor oaspeti.


Eu:
(25 Februarie 2018, 10:03)
Ce realizari are Ionescu? Echipa cu care a promovat a fost facuta de Rauta.
Pt eu:
(24 Februarie 2018, 14:12)
Ești frustrat rău baiatule. Ești un jucător ori un antrenor, altfel nu te ciudeai așa tare. Nu-i poti lua unui om realizările chiar daca pe alții ii supăra. Vorbește de viitor si lăsa trecutul. Pana sa se vorbească de "nea Ion" nu scoteai nasul. Doare rău
Eu:
(23 Februarie 2018, 14:36)
Mai terminati cu nea Ion al vostru ca este praf ca antrenor.
haidehaide:
(22 Februarie 2018, 14:10)
Batem Farul in prima etapa si promovarea isi va deschide larg portile! Hai Unirea!
spectator:
(22 Februarie 2018, 12:56)
Dacă Abatorul promovează în liga a III, cred că puținii spectatori ai Unirii se vor duce săi susțină pe aceștia, întrucât nea Ion a format o echipă doar din copii Ialomițeni.
ionel:
(22 Februarie 2018, 10:29)
dar Goidea ce realizari are la Asociatia de fotbal a unirii ca asa figureaza pe statele de plata cu ce ajuta fotbalul ? nu de alta dar intrebam si noi ca semneaza si condica .
Suporter :
(22 Februarie 2018, 06:36)
S-a dus si promovarea de anul acesta. În trecut lumea îl injura pe Ionescu dar cel puțin el avea în primul 11 jucători tineri din județ acum observ ca am mai rămas cu 1. Felicitări conducerâi Lemnaru si Enache pentru realizare. Așteptați promotia 2005.