Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Legile administrației Moraru pentru Ialomița

Legile administrației Moraru pentru Ialomița

bonus: directorul Drumuri și Poduri SA a cerut dublarea salariului

Consiliul Județean Ialomița s-a reunit luni, 19 februarie 2018, în cadrul unei ședințe ordinare pentru a vota bugetul pentru anul în curs. Proiectul de hotărâre a fost votat cu 19 voturi «pentru» (PSD+ALDE) și 9 «abțineri» (PNL). Pe ordinea de zi a ședinței au mai figurat o serie de proiecte de hotărâre de interes pentru opinia publică ialomițeană. Cel care a suscitat cele mai vii polemici a fost cel privind aprobarea bugetului de venituri și cheltuieli al Drumuri și Poduri SA Ialomița pentru anul 2018.

Administrația Moraru e suverană
Bugetul general al județului Ialomița se ridică la suma de 233,8 milioane de lei. El a fost aprobat în forma propusă de către administrația Moraru, fără modificări și fără dezbateri în plen. Cei 28 de consilieri prezenți în sală la momentul votului au legitimat,  cu 19 voturi «pentru» (PSD+ALDE) și 9 «abțineri» (PNL), un buget care are un deficit prognozat la 34,7 milioane de lei. Președintele Victor Moraru a dat asigurări în plen că acest deficit va fi acoperit la rectificările bugetare din timpul anului: «Bugetul județului Ialomița a fost echilibrat în cele mai bune condiții, raportându-ne la sumele pe care noi le-am avut disponibile. Am încercat să finanțăm atât partea de funcționare, cât și partea de dezvoltare, pentru că avem foarte multe proiecte bazate pe fonduri naționale și programe europene. (...) Am primit asigurări că deficitul existent va fi acoperit la rectificarea bugetară din vara acestui an, cel puțin până la concurența sumei pe care am pierdut-o din cauza nerealizării investițiilor prognozate. (...)». Reamintim că, din bugetul total de 233,8 milioane de lei, Consiliul Județean Ialomița a alocat pentru investițiile care urmează a fi realizate în acest an 84,6 milioane de lei. Restul investițiilor urmează a fi finanțate în cadrul unor proiecte europene sau din resurse bugetare guvernamentale prin PNDL 2...

Opoziția vrea capul lui Cristi Stan
Deloc surprinzător, dezbaterile s-au concentrat asupra aprobării bugetului de venituri și cheltuieli al Drumuri și Poduri SA Ialomița pentru anul 2018.  Tirul încrucișat al consilierilor Opoziției l-a vizat pe directorul acestei societăți, Cristi Stan. Acesta a fost acuzat public de cosmetizarea rezultatelor financiare ale societății, înregistrarea unor pierderi financiare de 400 mii de lei la sfârșitul anului 2017 și sabotarea deliberată a unor contracte potențiale cu DADP Slobozia. «Amortizarea care a fost înregistrată în anul 2017 este de 33 mii de lei la o dotare tehnică de 9 milioane... Asta înseamnă că în 273 de ani domnul director Stan va reconstitui capitalul social al Drumuri și Poduri SA! Este incompetență sau furt?! Noi credem că pierderea reală, dacă aceste cifre nu ar fi cosmetizate, ar crește de la 400 mii la 1,3 milioane de lei!» a declarat în plenul ședinței consilierul PNL Sorin Fuerea. Prezent în sală, și apărat public de către președintele Victor Moraru, Cristi Stan a respins în bloc toate acuzațiile aduse și a invitat consilierii județeni prezenți la sediul societății pentru a răspunde punctual și documentat tuturor acuzațiilor care i se aduc: «Nu vreau și nu e normal să muncesc sub o astfel de presiune! Prefer să lucrez pentru un patron care știe ce vrea și înțelege despre ce e vorba în meseria asta... Vă invit să veniți la sediul societății pentru a vă pune la dispoziție orice document doriți!».

Directorul Drumuri și Poduri SA a cerut dublarea salariului Dincolo de acuzații, unele greu de probat, datele financiare din cadrul Drumuri și Poduri SA reflectă o situație îngrijorătoare. Astfel, la sfârșitul anului 2017, societatea a înregistrat pierderi financiare de 400 mii de lei. În pofida acestei situații, Cristi Stan a beneficiat de o bonificație de 18 mii de lei pentru activitatea desfășurată în cele 8 luni la conducerea firmei. De asemenea, bugetul societății, aprobat luni, 20 februarie a.c., prevede o dublare a salariului directorului Cristi Stan. Potrivit datelor oficiale, salariul acestuia va crește în anul 2018 la suma de 15300 de lei lunar. Explicația oferită de către președintele Victor Moraru ca răspuns la toate aceste acuzații, este edificatoare: «După părerea mea, la nivelul investițiilor care vor fi în următoarea perioadă, toate societățile comerciale vor fi nevoite să crească salariile în condițiile acestei crize de resurse umane existente la nivel național și la nivel județean. Asta va fi perspectiva! Pe domnul Cristi Stan îl asigur de tot sprijinul meu legal. Iar acolo unde se va dovedi că nu este legal, îl asigur, de asemenea, că nu va avea niciun fel de sprijin!...».

21 Februarie 2018, 10:10 (5360 vizualizări - 19 comentarii)

Citiți și:
Academia de Fotbal «Moraru»
Nicolae Chiriță a acționat în instanță Consiliul Județean Ialomița
Administrația Moraru finanțează nejustificat ADI Ialomița
Consiliul Județean a alocat 1,7 milioane lei pentru finanțarea AFC Unirea ’04
Președintele Moraru a «pupat» moaște de 1,63 milioane de lei

Comentariile cititorilor:


Fetesti :
(2 Martie 2018, 16:43)
Tare as fi curios domnule Ghibanu sub ce pseudonim comentați :))) cât oare ați pierdut odată cu pierderea poziției de director?!? Cam pe cât trebuia vândută firma și cine urma s o bage n c.cat? Altfel nu se explica ura și vrajba răspândită pt un om ce nu-l cunoasteti! Cât mai toarnă c.... Ghibanu din casa ce o hrănește? Prost actualul ca încă mai permite unor cârtițe sa primească salariu pt nimic...prost ca n a săpat și dat in presa toate c.caturile cumulate n 17 ani!
La Piovra :
(27 Februarie 2018, 18:59)
Update : tot prietenul din Galati plateste si articolele de promovare in media fiului lui Moraru , viitor politician si parlamentar !
La Piovra :
(27 Februarie 2018, 18:56)
Cum s-a inscaunat,Moraru a reziliat contractele de executie cu podul se la Dridu si cu Dj102H .La pod a marit valoarea de trei ori si i-a dat contractul unui "prirten'din Galati, asa face si cu Dj102H e la reproiectare , il transforma in autostrada Milosesti-Reviga si-i mareste valoarea de trei ori .Acum cauta un prieten pt.contract ! Fiindca poate ! Tot la Galati este si masina accidentata a lui Stan IL-04-HDH in service-ul aceluiasi ' prieten ' Un prieten de pahar si ...lucrari !Se merge in compensare partiala cu spaga !
etc:
(27 Februarie 2018, 13:32)
Va fi gata DJ 102H cand un sef drumar sau sef CJI ar locui prin zona..........
 Il-04-HDH a disparut ? poate parcarea este confidentiala.....sa fii sef la drumuri nici nu ai nevoie de masina personala..........nu intimplator suspina ex directorul...........
bingo:
(26 Februarie 2018, 15:04)
Drumul judetean abandonat de autoritati de circa 3 ani DJ 102 H  Milosesti-Reviga-pe cand e gata stimabile ???  Rusine !!! Rusine !!! C.J.
@Eduard:
(23 Februarie 2018, 19:34)
In sedinta de CJ consilierul Soare Dragos a prezentat adresa semnata de Stan ce a prejudiciat societatea cu 17 miliarde ! Auto Il-04-HDH DACIA DUSTER fab..2016 pret 16 mii euro -Disparuta-.E hotie pe fata ,dovezi clare , Politia cerceteaza deja declaratiile false a lui Stan cind s-a angajat , s-a dat fata mare ( fara fapte penale ) si el era condamnat cu cazier ! Directorul Ghibanu a facut prifit cu aceleasi utilaje si Stan il praduie ! Judetul a investit 100 miliarde in societatea aceasta si Stan o termina !
Eduard :
(23 Februarie 2018, 12:04)
Alo,astia de tot acuzati, aveti dovezi concrete sau din auzite ? Securisti imputiti,asa ati facut si pe timpul lu Ceasca. Va duceati repede cu limba in c.r la organe fara probe,doar pe vorbe si bagati oamenii nevinovati in puscarii.Daca nu sunteti de competenta si nu aveti probe nu mai veniti cu specule, induceti panica si dezinformare.
@@Sorin :
(23 Februarie 2018, 10:50)
La partid insa nu a ajuns nimic ! Hai , la Mocio inteleg ca pleaca cu haremul la Istambul , dar la restul nu ma asteptam :-( !
@Sorin:
(23 Februarie 2018, 10:21)
Prin retragerea lui Stan, licitatia a fost cistigata de firma indienilor cu 4 miliarde in plus . Se pare ca a fost deal-ul lui Mocio si Gradea care au intervenit la El grande Prezident care a intervenit la Stan !!! Spaga probabil s-a impartit !!! La Piovra ! Coco,indianul sef,sigur a sifonat in raportarea lunara la binom . Asteptam mascatii !
citizen:
(23 Februarie 2018, 08:50)
 Nu este  prost cine cere.......din logica banii CJ-ului ajung in pixul directorului societatii, care ce sa vezi locuinta cu chirie se afla taman in amara, si desigur presul nu-l cunoaste, atunci de ce nu i-a gasit locuinta in slobozia, ca sa i se plateasca si deplasarea zilnica de  la amara la slobozia, in situatia in care exista camere la etajul societatii mobilate cu dus, apa calda, caldura, prevazute in proiectul initial al cladirii ca baza de deszapezire, ca doar  a venit sa munceasca pe un santier nu la o statiune de bai.Bravo lui daca cere dublare salariu si bonificatii in caz de pierdere, si consilierii aproba in turma, va dati seama cand o sa inregistreze profit cosmetizat sau nu  ce pretentii o sa invoce. Si  contabilul  sef cu nevasta pe la servicii..........nu are nimic de spus?
fane:
(23 Februarie 2018, 07:18)
Podul din com Dridu cind este gata domnule Moraru
Lascu:
(22 Februarie 2018, 12:30)
Corect....un drum  foarte circulat Bucu-Marculesti, sper sa se tina cont de repararea lui.
CICERONE NITU:
(22 Februarie 2018, 07:37)
Domnule presedinte  Moraru ,domnilor consilieri judeteni  uitati-va la soseaua Bucu-Marculesti ca ne rupem masinile in hartoapele si craterele din asfalt.Platim pentru autoturisme o gramada de taxe la stat si e de jale..Fac un apel la dumneavostra pe aceasta cale sa luati mesuri.Va multumesc!
Sorin:
(22 Februarie 2018, 04:48)
In luna iunie 2017 Primaria Slobozia organizeaza licitatie de cumparare asfalt.SC Drmuri si Poduri depune oferta si ,ce sa vedeti , la o saptamina , directorul Stan trimite o adresa ca se retrage ca este prea aglomerat , in masura in care statia de asfalt a societatii a functionat sub 10% din capacitate.Consilierul Soare a prezentat in sedinta de CJ adresa semnata de Dir.Stan ce a prejudiciat societatea de 17 miliarde si presedintele Moraru a spus ca-l sustine pa Stan !? Cit o fi fost spaga data de cel care a cistigat licitatia prin retragerea SC Drumuri si Poduri ? DNA , DIICOT , CINE SE AUTOSESIZEAZA ?
Liviu :
(21 Februarie 2018, 19:37)
Prea cinstitul director Stan are nevoie de bani ! In luna august a plecat in concediu in Bulgaria cu Dacia Duster proprietatea societatii si ghinion putin baut se pare a accidentat-o "dauna totala " .Asigurarile nu platesc si el se gindeste sa o repare din banii societatii ca doar e sustinut neconditionat de marele presedinte Moraru . Si ca sa confirme ,de Craciun ,si-a pus schiurile pe cealalta Dacie Duster a societatii si a plecat la Straja in Hunedoara ...pentru ca poate , nu ? Nesimtire ,hotie si impostura !!!