Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Slobozia va cheltui 39 milioane de lei pentru salarii

În 2018

Slobozia va cheltui 39 milioane de lei pentru salarii

Marți, 20 februarie a.c., Consiliul Local Slobozia a aprobat proiectul de buget al orașului pentru anul 2018. Conform datelor oficiale, valoarea totală a cheltuielilor de funcționare a Primăriei Slobozia se ridică la aproximativ 86 milioane de lei. Din această sumă, salariile din cadrul instituției și direcțiilor subordonate acesteia se cifrează la 39 milioane de lei. Suma este cu 3 milioane de lei mai mare decât cea destinată bugetului de investiții pentru anul 2018.

Cine-mparte, parte-și face Bugetul Sloboziei pentru anul 2018 a fost aprobat. Potrivit datelor oficiale, valoarea totală a acestuia se ridică la 113,7 milioane de lei. Din această sumă, 85,9 milioane de lei vor fi alocați pentru funcționarea instituției și a direcțiilor subordonate acesteia. Cea mai interesantă cifră din buget rămâne însă cea alocată salariilor. Astfel, 39 milioane de lei vor fi alocate cheltuielilor de personal în anul 2018. Suma reprezintă un nou record pentru administrația locală din Slobozia, ea fiind cu 20% mai mare decât în anul anterior! Protestele consilierilor Opoziției pe marginea acestui subiect au fost formale, limitându-se la declarațiile din plenul ședinței. Reamintim că administrația Mocioniu a majorat salariile în două etape, în vara anului 2017 și luna decembrie a aceluiași an... Ultima majorare, cea din decembrie, a fost «ascunsă» într-un proiect de hotărâre aprobat cu majoritate de voturi de către Consiliul Local!

Investițiile rămân cum s-a stabilit Prin comparație, investițiile de care va beneficia Slobozia în 2018 sunt cu 3 milioane de lei mai mici. Principalele obiective ale anului rămân Piața Revoluției (20 milioane de lei) și Cartierul pentru Tineri din Gării Noi (6,7 milioane de lei). Oficialii locali nu garantează însă finalizarea acestor investiții în anul 2018. Restul celor 35,9 milioane de lei vor fi utilizați pentru investiții mai modeste, care vizează investiții multianuale. Astfel, au fost alocate fonduri pentru reabilitarea conductelor de refulare ale orașului, sistematizarea intersecțiilor, utilități pentru viitoarele locuințe ANL, extiderea stației de tratare a apei, etc. În altă ordine de idei, voci autorizate din cadrul administrației locale susțin că previziunile oficiale privind colectarea veniturilor sunt «cosmetizate». Un exemplu în acest sens îl reprezintă veniturile proprii estimate din impozitele pe terenul extravilan (1,2 milioane de lei), care includ atât debitele restante cât și impozitele anului curent...

Sportul slobozean primește 4 milioane de lei
Oficialii sportului slobozean continuă să întindă mâna la bugetul local pentru susținerea fenomenului sportiv local. Deși a susținut public ideea extinderii cheltuielilor pentru «sportul de masă», Adrian Mocioniu investește și anul ăsta sume importante pentru echipele de fotbal și handbal. Astfel, Asociația FC Unirea ’04 Slobozia a primit 1,54 milioane de lei, iar Asociația Handbal Club Municipal Slobozia, 2,46 milioane lei. Pentru fondurile pe care le primesc, cele două asociații nu au, practic, altă obligație decât aceea de a juca. În cazul în care doriți să știți cum vor fi cheltuite aceste sume suntem în măsură să precizăm că fondul de salarii în cazul Asociației FC Unirea ’04 Slobozia este de 920 mii de lei. Pentru Asociația Handbal Club Municipal Slobozia, cele mai mari cheltuieli vor fi generate de contractele jucătoarelor, respectiv, 1,54 milioane de lei. La această sumă se adaugă alte 0,5 milioane de lei care reprezintă plata directă a 4 jucătoare, precum și salariile stafului Asociației.

Primăria Slobozia reabilitează Poligonul cu 8,3 milioane de lei
Amenajarea Poligonului de la Slobozia pentru Poliția Locală este considerată, chiar și în condițiile în care este o investiție multianuală, una dintre cele mai exorbitante cheltuieli ale administrației în acest an. Potrivit proiectului de hotărâre votat marți, 20 februarie 2018, valoarea investiției se ridică la 8,3 milioane de lei și urmează să fie finalizată în 2 ani. Pentru această sumă, Omega Invest, firma care realizează lucrările, va reabilita cele 6 clădiri existente, va costrui un poligon de tragere și un poligon auto-moto și va amenaja un teren sportiv în suprafață de 105 x 55 mp. De asemenea, în cadrul Poligonului va exista o pistă de atletism, o sală de sport și două terenuri multifuncționale dotate cu piste cauciucate.

Contractele din Bazarul Municipal se prelungesc până în 2023
Un alt proiect de hotărâre adoptat în plenul ședinței de marți, 20 februarie 2018, a fost cel privind prelungirea concesiunilor din Bazarul Municipal. Deși primele contracte expiră în anul 2019, Primăria Slobozia a propus prelungirea acestora până în anul 2023, termenul scadent pentru toate contractele existente în Bazar. Potrivit datelor oficiale, în Bazarul Municipal există 126 de garaje și 2 service-auto. Reamintim că problema concesiunilor ilegale din Bazarul Municipal a fost discutată anul trecut în cadrul ședințelor Consiliului Local. La momentul respectiv, consilierii Opoziției au atras atenția că aceste concesiuni nu mai respectă cadrul contractual, ele fiind transformate în depozite, ateliere auto și chiar spații comerciale. În pofida evidenței, proiectul de hotărâre a fost aprobat cu majoritate de voturi în cadrul Consiliului Local Slobozia...

Scrisoare din lumea onirică a primarului Adrian Mocioniu
După modelul înaintașilor săi, Adrian Mocioniu a trimis celor peste 20 mii de alegători din Slobozia «scrisoarea anuală a primarului». Am lecturat-o pentru dumneavoastră și iată ce am descoperit...
Căderea din abis în ridicol În primele paragrafe ale scrisorii sale de 4 pagini, primarul Sloboziei mulțumește transparent pentru «responsabilitatea» cu care slobozenii și-au plătit taxele și impozitele, generând un grad de colectare de 95%, fapt care a permis cheltuieli de funcționare de peste 105,6 milioane de lei din bugetul total de 115,8 milioane de lei. Apoi, inexplicabil, Adrian Mocioniu se cufundă într-o reverie administrativă din care fabulează de se cutremură orașul. El susține (am citit de două ori, parol!) că de cei 10,2 milioane de lei rămași pentru investiții, în anul 2017 administrația locală a finalizat agora din Piața Revoluției (3,95 milioane lei) și a asigurat în Cartierul de Tineri din Gării Noi «toate utilitățile» (3,32 milioane lei). Iar pentru ca ridicolul administrativ să fie perfect articulat, ne mai informează că din mărunțisul rămas a reparat străzile municipiului, a început săpăturile la noul bloc ANL, a investit în școli și grădinițe, locuri de joacă, Parcul Industrial, studii de trafic și zeci de alte mărunțișuri absolut necesare precum studiile geotehnice, studiile topografice și studiile de fezabilitate. Corolarul acestei treceri în revistă a «realizărilor» municipale îl reprezintă însă înlocuirea statuii lui Mihai Viteazul. Cităm: «După mai mulți ani de critici la adresa statuii lui Mihai Viteazul din Piața Unirii, am reușit înlocuirea acesteia cu statuia ecvestră a marelui voievod». Doamne, mare e grădina Ta, începând cu Ionașcu și terminând cu.... Nu, nu cu domnul Mocioniu, căci el continuă să fantazeze, uitând ce a scris inițial și precizând că și în 2018 va realiza «rețele de utilități în cartierul Gării Noi», locuințe ANL, rețele de apă, etc. Nu râdeți, că e tragic! Și, până la alegerile din 2020 ni se vor lungi urechile!

22 Februarie 2018, 08:05 (3105 vizualizări - 0 comentarii)

Citiți și:
Administrația Mocioniu legiferează pentru posteritate
«Am 16 ani în administrație și niciodată nu am văzut în oraș asemenea mizerie ca de când ați preluat dumneavoastră mandatul!»
Administrația Mocioniu circulă într-un singur autobuz!

Lasă un comentariu:

Mesaj
(maximum 2000 caractere):
captcha
Codul din imagine:
Sâmbătă 19 Oct 2019
85 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră
0

Nu ratați...

...Secțiunea BÂRFE fiindcă
nici nu știți ce pierdeți! :-)

18 Octombrie 2019, 17:30


AJOFM Ialomița: «Bursa locurilor de muncă pentru absolvenți»

Vineri, 18 octombrie 2019, la nivel național s-a desfășurat «Bursa locurilor de muncă pentru absolvenți», acțiune organizată de Agenția Națională pentru Ocuparea Forței de Muncă. Acest eveniment a fost ...[citește_toată_știrea]

18 Octombrie 2019, 16:55
(69 vizualizări - 0 comentarii)


Biciclist izbit frontal de o mașină în apropiere de Săveni

Joi, 17 octombrie a.c., polițiștii din cadrul Serviciului Rutier au intervenit la un accident produs pe Drumul Județean 201, în afara localității Săveni, soldat cu decesul unei persoane. În fapt, în timp ...[citește_toată_știrea]

18 Octombrie 2019, 16:50
(92 vizualizări - 0 comentarii)


3

Slobozia: Expoziția «Bisericile din lemn din Bucovina istorică» la Muzeul Agriculturii

Marți, 22 octombrie 2019, începând cu orele 14,00, la Muzeul Național al Agriculturii se va inaugura Expoziția «Bisericile din lemn din Bucovina istorică». Cercetarea și conservarea acestei expoziții a ...[citește_toată_știrea]

18 Octombrie 2019, 16:45
(64 vizualizări - 0 comentarii)


4

Ialomița: Se întrerupe curentul electric

În perioada 21-25 octombrie 2019, orele 8,00-16,00, E-Distribuție Dobrogea anunță întreruperea alimentării cu energie elecrică din cauza unor lucrări de reparații la rețelele electrice. Aceste lucrări se ...[citește_toată_știrea]

18 Octombrie 2019, 16:40
(66 vizualizări - 0 comentarii)


Protopopiatul Slobozia: Pâinea vieții, împletită de tinerele generații

Protopopiatul Slobozia: Pâinea vieții, împletită de tinerele generații

Cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Vincențiu, episcopul Sloboziei și Călărașilor, în ziua de 16 octombrie 2019, Protopopiatul Slobozia, în parteneriat cu Muzeul Național al Agriculturii, a desfășurat ...[citește_toată_știrea]

17 Octombrie 2019, 16:30
(164 vizualizări - 0 comentarii)


Acțiune a polițiștilor ialomițeni în zona trecerilor la nivel cu cale ferată

Acțiune a polițiștilor ialomițeni în zona trecerilor la nivel cu cale ferată

În cursul zilei de joi, 17 octombrie a.c., polițiștii rutieri, cei de Ordine Publică și Transporturi au desfășurat, timp de mai multe ore, activități atât în zona trecerilor la nivel cu calea ferată semnalizate ...[citește_toată_știrea]

17 Octombrie 2019, 16:25
(121 vizualizări - 0 comentarii)


Albești: Arestat pentru «furt calificat»

MIercuri, 16 octombrie a.c., polițiștii din cadrul Secției 1 Poliție Rurală Slobozia au acționat pe raza de competență pentru depistarea persoanelor urmărite, dispărute de la domiciliu sau care se sustrag ...[citește_toată_știrea]

17 Octombrie 2019, 16:20
(100 vizualizări - 0 comentarii)


8

Șoferi băuți la volan, depistați de polițiștii ialomițeni

Miercuri, 16 octombrie a.c, doi șoferi au fost depistați de polițiști conducând autoturisme pe drumurile publice sub influența băuturilor alcoolice. Astfel, pe raza localității Dridu, un conducător auto ...[citește_toată_știrea]

17 Octombrie 2019, 16:15
(97 vizualizări - 0 comentarii)


9
IPJ Ialomița: Acțiunea «Truck&Bus»

IPJ Ialomița: Acțiunea «Truck&Bus»

Pe parcursul acestei săptămâni, polițiștii ialomițeni, sub coordonarea Direcției Rutiere din cadrul Inspectoratului General al Poliției Române, acționează pentru prevenirea accidentelor de circulație produse ...[citește_toată_știrea]

17 Octombrie 2019, 16:10
(89 vizualizări - 0 comentarii)


10

IPJ Ialomița: «Și tu poți deveni polițist!»

Activitatea de selecționare a candidaților pentru concursurile de admitere în instituțiile de învățământ ale Ministerului Afacerilor Interne continuă. Până la data de 15 noiembrie 2019 candidații pot depune ...[citește_toată_știrea]

16 Octombrie 2019, 17:10
(183 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunea Mica Publicitate a fost actualizată!

Cele mai noi anunțuri
de mică publicitate din Ialomița.
Se pot introduce anunțuri online!

15 Octombrie 2019, 17:30


12

Acțiune de prevenire a delincvenței juvenile și consumului de droguri în școlile din Fetești

Inspectoratul de Poliție al Județului Ialomița desfășoară permanent acțiuni informativ-preventive dedicate siguranței tinerilor. Luni, 14 octombrie a.c,  peste 300 de elevi din Fetești au participat ...[citește_toată_știrea]

15 Octombrie 2019, 15:15
(139 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: «Târgul de toamnă», în atenția polițiștilor

Fetești: «Târgul de toamnă», în atenția polițiștilor

În perioada desfășurării Târgului tradițional de toamnă din Fetești, polițiștii au acționat cu efective sporite pentru menținerea unui climat de ordine și siguranță publică, precum și pentru prevenirea ...[citește_toată_știrea]

15 Octombrie 2019, 15:10
(136 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Urmărit de polițiștii care au tras și focuri de avertisment, un tânăr s-a răsturnat cu mașina

Un tânăr de 20 de ani, din Hârșova, a fost reținut de polițiștii ialomițeni pentru cumul de infracțiuni la regimul circulației rutier. Va fi prezentat în fața magistraților, pentru dispunerea măsurilor ...[citește_toată_știrea]

15 Octombrie 2019, 15:05
(152 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Acțiunea «Truck&Bus»

Autovehiculele pentru transportul persoanelor sau mărfurilor vor fi oprite pentru control, în această săptămână, de polițiștii rutieri. Activitățile sunt desfășurate simultan în toate statele membre ale ...[citește_toată_știrea]

15 Octombrie 2019, 08:20
(153 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Persoană dispărută!

Fetești: Persoană dispărută!

Polițiștii din Ialomița caută o femeie, de 21 de ani, care a plecat voluntar de la domiciliu și nu a mai revenit. Persoanele care pot oferi informații sunt rugate să sune la numărul unic de urgență 112 ...[citește_toată_știrea]

15 Octombrie 2019, 08:15
(138 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Arestați pentru «conducere pe drumurile publice a unui vehicul sub influența alcoolului» și «furt calificat»

La acest sfârșit de săptămână, polițiștii ialomițeni, în baza unor activități pe linia depistării persoanelor urmărite, au identificat, pe raza județului, mai multe persoane pe numele cărora instanțe de ...[citește_toată_știrea]

15 Octombrie 2019, 08:10
(135 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: «Surzii-creatori de frumos»

Asociația Națională a Surzilor din România aniversează 100 de ani de activitate pentru persoanele surde. Pentru promovarea și celebrarea istoriei și culturii comunității de surzi din România,  Asociația ...[citește_toată_știrea]

15 Octombrie 2019, 08:05
(110 vizualizări - 0 comentarii)


Jandarmii ialomițeni donează sânge

Jandarmii ialomițeni vor participa, în perioada 21-25 octombrie 2019, la o campanie de donare de sânge. Acțiunea este inițiată de Centrul de Transfuzii Sanguine Ialomița, cu scopul de a crește numărul donatorilor ...[citește_toată_știrea]

10 Octombrie 2019, 16:45
(214 vizualizări - 0 comentarii)


Misleanu: Locuință cuprinsă de flăcări

O locuință din localitatea Misleanu a fost cuprinsă de flăcări în după amiaza zilei de miercuri, 9 octombrie 2019. Focul a distrus o parte din acoperișul imobilului, dar și bunuri din incinta locuinței ...[citește_toată_știrea]

10 Octombrie 2019, 16:40
(212 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Misleanu incendiu


Fetești: «Târgul de toamnă», supravegheat de jandarmi

Efective de jandarmi din cadrul Inspectoratului de Jandarmi Județean Ialomița vor asigura ordinea și liniștea publică în cadrul «Târgului de toamnă», eveniment desfășurat la Fetești. Manifestarea a debutat ...[citește_toată_știrea]

10 Octombrie 2019, 16:35
(248 vizualizări - 0 comentarii)


Acțiune de prevenire a delincvenței juvenile și consumului de droguri în școlile din Fetești

Marți, 8 octombrie 2019, polițiștii feteșteni au desfășurat o acțiune informativ-preventivă pe linia prevenirii faptelor cu violență, a delincvenței juvenile, victimizării minorilor în zona unităților de ...[citește_toată_știrea]

9 Octombrie 2019, 18:15
(190 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: 4,60%-rata șomajului în luna august 2019

La sfârșitul lunii august 2019, în evidențele Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița au fost înregistrați 4348 șomeri (dintre care 2024 femei), rata șomajului fiind de 4,60%. Din totalul ...[citește_toată_știrea]

8 Octombrie 2019, 15:35
(238 vizualizări - 0 comentarii)


Bărbat din Urziceni, arestat pentru «infracțiuni la regimul rutier»

Vineri, 4 octombrie a.c., polițiștii de la Biroul de Investigații Criminale Urziceni au identificat pe raza municipiului Urziceni un bărbat, de 24 de ani, din localitate, pe numele căruia Judecătoria Urziceni ...[citește_toată_știrea]

8 Octombrie 2019, 15:25
(220 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Verificarea stării tehnice a autovehiculului


Luni, 7 octombrie a.c., polițiștii Rutieri împreună cu reprezentanții Registrului Auto Român au desfășurat pe raza municipiului Slobozia o acțiune de control în trafic. Scopul acesteia a fost reducerea ...[citește_toată_știrea]

8 Octombrie 2019, 15:20
(217 vizualizări - 0 comentarii)


Acțiune pentru prevenirea și combaterea cerșetoriei la Fetești

Duminică, 6 octombrie a.c., polițiștii feteșteni au acționat pentru depistarea cerșetorilor și minorilor lăsați fără supraveghere, predispuși la comiterea unor acte de vagabondaj. În urma activităților ...[citește_toată_știrea]

8 Octombrie 2019, 15:10
(216 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Se întrerupe curentul electric

În perioada 7-11 octombrie 2019, orele 8,00-16,00, E-Distribuție Dobrogea SA anunță întreruperea alimentării cu energie electrică din cauza unor lucrări de reparații la rețelele electrice. Aceste lucrări ...[citește_toată_știrea]

4 Octombrie 2019, 15:55
(412 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: 17 permise reținute, amenzi de peste 65 mii de lei

Joi, 3 octombrie a.c., polițiștii ialomițeni au acționat la 52 evenimente sesizate prin numărul unic pentru apeluri de urgență 112 și au constatat 6 infracțiuni. Astfel, polițiștii au reținut 17 permise ...[citește_toată_știrea]

4 Octombrie 2019, 15:50
(303 vizualizări - 1 comentariu)


Bărbat din Andrășești, beat la volan

Joi, 3 octombrie a.c., polițiștii din cadrul Secției 1 Poliție Rurală Slobozia au depistat în trafic un bărbat, de 45 de ani, din Andrășești, în timp ce conducea un autoturism pe raza localității de domiciliu ...[citește_toată_știrea]

4 Octombrie 2019, 15:45