Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

REPORTAJ

VESTITORII PRIMĂVERII

VESTITORII PRIMĂVERII

1 martie este săptămâna viitoare, iar «Atelierul Fanteziei» deschis la Palatul Copiilor este încărcat de mărțișoare. Copiii țes, decupează, colorează și lipesc fire de ață colorată în alb și roșu, hârtie creponată și cartoane. Oricât ar părea de migălos, elevii se pregătesc de zor să-i ureze bun venit primăverii și anul acesta.

Primăvara de la Palatul Copiilor De peste 30 de ani, la Slobozia, primăvara vine mai întâi la Palatul Copiilor, chemată de mărțișoarele realizate de copii în cadrul «Atelierului Fanteziei». Împrăștiate pe o masă mare, mărțișoarele din hârtie și materiale ecologice sunt pregătite de întâlnirea cu cel mai îndrăgit dintre cele 4 anotimpuri. Pregătirile par că nu mai contenesc, mai ales că anul acesta creațiile copiilor vor fi expuse în sala mare a Muzeului Județean. A devenit deja o tradiție pentru micuți ca lucrările lor să fie prezentate și arătate oamenilor mari. Sub supravegherea profesoarei Georgica Ezeanu, ochii curioși privesc cu atenție cum hârtia se decupează, ața se înnoadă și se prinde cu lipici. «Țineți degetele strâns, apoi rotiți ața, după care, la final lipim pe bucata de carton... Este foarte simplu!» rostește profesoara. În toți anii de activitate, Georgica Ezeanu a reușit să transforme «Atelierul Fanteziei» într-un adevărat univers al copilăriei, în care imaginația prinde contur și se materializează în obiectele de decor pe care copiii învață să le creeze. «Vin la acest cerc copii de toate vârstele. Avem și mari, de liceu, avem și mai mici, din clasele primare... Pentru toți este o încântare când ora începe, ne așezăm la masă și lucrăm, indiferent ce!» spune Georgica Ezeanu. De talentul și îndemânarea ei profită la maxim nu doar elevii care intră în «Atelierul Fanteziei». Profesoara desfășoară lecții de creație și în alte școli din oraș. «Sunt școli unde, după orele de program, vin copiii și lucrăm orice își doresc ei! Avem o sală unde ne adunăm și dăm frâu liber fanteziilor. Este foarte frumos să vezi cu câtă pasiune lucrează cei mici...» mai spune Georgica Ezeanu.

Mărțișoare pentru mame și bunici Raisa Dragomir și Maria Dimache sunt nedespărțite atât la școală, cât și în «Atelierul Fanteziei». Fetițele vin împreună la acest cerc de 3 ani și așteaptă cu nerăbdare sosirea primăverii. Consideră că rolul de vestitori ai îndrăgitului anotimp li se potrivește de minune. Ca și anul trecut, mărțișoarele pe care le realizează la «Atelierul Fanteziei» le vor oferi cadou mamelor și bunicilor. «Eu am făcut 3 mărțișoare până acum, pe care le voi da mamei mele și bunicii mele... Nu mi-a luat foarte mult timp să lucrez la ele. Este destul de simplu de făcut!» spune Raisa încântată. De cealaltă parte a mesei, Alexandru Bunea decupează cu o foarfecă modelul unei căpșune. Băiețelul este mândru de faptul că poate să realizeze un mărțișor pentru mama lui, cu ocazia zilei de 1 martie. «Nu este greu deloc ceea ce facem aici. Mie îmi place!» spune copilul convingător. Veterana grupului de vestitori ai primăverii este Maria Iezeanu. Are 11 ani, iar «Atelierul Fanteziei» este al 6-lea cerc la care participă din cadrul Palatului Copiilor. A atras-o pasiunea pentru lucruri frumoase și culori și consideră că talentul, chiar dacă nu te naști cu el, îl poți dobândi. «Eu cred că nu ai nevoie de talent prea mult, atâta timp cât există pasiune... Dacă îți place ce faci înveți repede și știi cum trebuie să realizezi totul ca să-ți iasă din prima!» spune Maria. Până acum a realizat atât de multe mărțișoare încât le-a uitat numărul...

Premiați pentru talentul lor Faima «Atelierului Fanteziei» deschis la Palatul Copiilor din Slobozia a ajuns atât de departe încât în fiecare an copiii care fac parte din acest cerc obțin premii importante la concursurile de creație la care participă. Diplomele și cupele stau așezate la intrarea în atelier. «Suntem un cerc iubit și apreciat și am reușit totodată să facem și performanță. Este meritul copiilor pentru că sunt talentați și lucrează cu multă responsabilitate!» mai spune profesoara Georgica Ezeanu.

25 Februarie 2018, 08:40 (2574 vizualizări - 2 comentarii)

Citiți și:
Palatul Copiilor din Slobozia, tratat cu indiferență de Ministerul Educației
Palatul Copiilor Slobozia, transformat în «fabrică de bani»
Coaforul clandestin de la Palatul Copiilor Slobozia

Comentariile cititorilor:


VIO:
(26 Februarie 2018, 15:18)
Felicitări , doamnă Ezeanu! Munca d-voastră face copiii fericiți și părinții asemenea. Un om ca dv. mai rar: deșteaptă , modestă, dedicată profesiei, cu iubire de copii.Să vă dea D-zeu sănătate și putere de muncă. Vă mulțumim !

vax:
(25 Februarie 2018, 14:40)
Meritul este al indrumatorului care foloseste aceleasi idei de decenii.