Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Papagalii Marianei Iancu

Directorul Spitalului Județean cheltuie ilegal banii publici

Papagalii Marianei Iancu

Directorul Spitalului Județean Slobozia, Mariana Iancu, cheltuie ilegal banii publici pentru a se apăra în instanță. Potrivit informațiilor pe care vi le punem la dispoziție, aceasta a fost reprezentantă în procesul deschis de către juristul Vasile Zamfir fără acordul prealabil al Consiliului Județean Ialomița. Pentru legalizarea abuzului, consilierii județeni au aprobat retroactiv plata serviciilor juridice comandate de către Mariana Iancu!

Istoria sordidă a unei numiri în funcție
Potrivit legii, în primăvara anului 2017 ar fi trebuit organizat concursul pentru ocuparea funcției de manager al Spitalului Județean Slobozia. Interimatul directorului Mariana Iancu a fost însă prelungit de către Consiliul Județean până în toamnă, cu acordul președintelui Victor Moraru. Juristul Spitalului Județean, Vasile Zamfir nu a înțeles însă mesajul și s-a prezentat la concurs, alături de Mariana Iancu, în luna septembrie 2017. Ca să evite orice posibile surprize, cu câteva zile înainte de concurs, dosarul lui Vasile Zamfir a fost respins. Curat ilegal, după cum a consemnat la momentul respectiv și ziarul nostru, dar cum nimeni nu plânge de mila lui Zamfir, Pământul a continuat să se rotească în jurul axei sale. Nemulțumit de situație, Zamfir și-a adus aminte de abilitățile lui de procesoman și a dat în judecată Spitalul Județean, considerându-se prejudiciat în exercitarea drepturilor (n.red.: și ambițiilor!) sale pentru că nu a participat la concurs.

Curat ilegal, doamnă Mariana!
Procesul a debutat prin octombrie și a primit o primă soluție de la Tribunalul Ialomița pe 18 decembrie 2017. Minuta ședinței precizează că instanța, în procesul 1676/98/2017, «respinge cererea formulată de reclamantul Zamfir Vasile în contradictoriu cu pârâtul Spitalul Județean de Urgență Slobozia». Cum vă spuneam, decizia nu e definitivă, iar decizia nu face obiectul articolului de față. Ceea ce frapează însă e faptul că, pe 19 decembrie 2017, Consiliul Județean Ialomița aprobă în cadrul ultimei ședințe a anului «achiziționarea de servicii juridice de consultanță, asistență și reprezentare a Spitalului Județean (...) în dosarul 1676/98/2017». Altfel spus, consilierii județeni au legitimat o ilegalitate comisă cu bună știință, prin încălcarea art. 1, alin. 2, din OUG 26/2012, care precizează că în situații temeinice, justificate, «serviciile de asistență juridică se pot asigura numai cu aprobarea consiliilor județene».

Câte capete, atâtea păreri
Solicitată să ofere un punct de vedere oficial privitor la această ilegalitate, directorul Mariana Iancu s-a limitat la o declarație laconică. «Avem acoperire legală pentru această decizie» a precizat ea pentru ziarul nostru. Vasile Zamfir susține însă că această «acoperire legală» nu există nici la acest moment și că avocatul Spitalului Județean nu a putut face dovada legală a reprezentării în instanță: «Avocatul apărării nu a putut face dovada dreptului de reprezentare în instanță. Prin urmare, a reprezentat ilegal Spitalul Județean în proces!». Avocatul la ale cărei servicii a apelat Marian Iancu este una dintre celebritățile locale ale urbei, respectiv Aurelia Ciupercă. Aceasta a declarat: «Rolul meu a fost acela de a reprezenta Spitalul în acest proces. Situația pe care o descrieți dumneavoastră este irelevantă din punctul meu de vedere... Ceea ce mă interesează este să reprezint corect și eficient interesele clientului meu!». Dincolo de declarații și opinii, problema de fond rămâne. Iar consilierii județeni continuă să fie folosiți pentru a legifera și legitima ilegalitățile din cadrul Spitalului Județean Slobozia.

27 Februarie 2018, 07:50 (4762 vizualizări - 4 comentarii)

Citiți și:
Spitalul Județean de Urgență Slobozia, amendat cu 10 mii de lei
Spitalul Slobozia încearcă să obțină autorizația sanitară de funcționare definitivă
Spitalul Județean de Urgență Slobozia este cel mai mare angajator din Ialomița
Juristul Vasile Zamfir cere anularea concursului de manager organizat la Spitalul Slobozia
Doi candidați pentru șefia Spitalului Județean de Urgență Slobozia

Comentariile cititorilor:


Cameraman:
(28 Februarie 2018, 07:28)
Aloooo pupincurista lu Mariana !nu presa va opreste presa doar deschide ochi celor ce va coase dosarele acum # nu o sa incapeti in doua autobuze chand s-o termina ata #ce nu intelegeti ca s-a terminat cu hotia i tara asta" gata!!!
Gigi:
(28 Februarie 2018, 07:05)
Ati uitat de procesul cu fostul administrator Ene,de ce a platit spitalul bani lui Dnl Ene? ca se batea cu pumnul in piept dna iancu ,,,sa nu l m ai vad pe aici dati l afara ,eu platesc tot sa ma dea in judecata"""pai opriti dnl bani din salariu si din celelalte indemnizatii ca nu stie cum sa m ai jefuiasca spitalul.....Dna iancu a incurcat rau sforile una este firma vivani unde raspundea de prostiile si labirintul ei financiar de acolo si alta este un spital public cu bani parintilor bunicilor dv opriti dintr o pensie amarata sa si faca imagine cu bidineaua si sa incaseze un total de 20 000 de lei pe luna ...vb ei la's sa dea domnul Moraru ca nu da de l a el si are de unde ! Daca mi da dece sa nu iau""""
Mariana:
(27 Februarie 2018, 12:31)
Dacă trebuie, le facem! Cine ne oprește, presa?!
Marcu:
(27 Februarie 2018, 08:59)
E dragoste mare între manageră și Ciupercă, dar s-au cam saturat și judecătorii de ele și au cam început să le dea în bot... Cu Berbece a pierdut, cu rutiera a pierdut! Iar despre ilegalități marca,, Iancu '' nu are rost să vorbim. Poate vede cine trebuie și scutură puțin tandemul, Moraru - Iancu. Dar niciodată nu-i tirziu... Multe procese, doamnă Manager!!!