Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Luminița Barcari și Steluța Mitrea rămân la conducerea Inspectoratului Școlar Județean Ialomița!

Deocamdată, Ministerul Educației s-a răzgândit

Luminița Barcari și Steluța Mitrea rămân la conducerea Inspectoratului Școlar Județean Ialomița!

Ministerul Educației a decis să anuleze evaluarea scandaloasă în baza căreia șefele Învățământului ialomițean riscau să-și piardă funcțiile, urmând să reia procedura de verificare. Decizia survine după ce Corpul de Control al instituției a descoperit deficiențe în privința modului în care s-a realizat verificarea activității Luminiței Barcari și a Steluței Mitrea.

«Așteptăm un răspuns oficial!» Încercarea Ministerului Educației de a le demite din funcții pe șefele Învățământului ialomițean, Luminița Barcari și Steluța Mitrea, prin acordarea calificativului «insuficient» în urma evaluării activității din anul școlar 2016-2017, a eșuat. Reprezentanții instituției au decis să anuleze scandaloasa evaluare, după ce Corpul de Control a descoperit mai multe nereguli în privința modului în care procedura s-a realizat. Reprezentanții Ministerului Educației au explicat faptul că până și modul de calcul al punctajului acordat a fost efectuat greșit. Astfel, oficialii din Educație au dispus efectuarea unei noi evaluări. Deși toate aceste aspecte au fost făcute public printr-un comunicat de presă, reprezentanții Inspectoratului Școlar Județean Ialomița nu au primit însă nicio adresă de la Ministerul Educației cu privire la erorile constatate. Mai mult, Luminița Barcari și Steluța Mitrea așteaptă acum să primească un răspuns la contestația Raportului de evaluare pe care au depus-o la Minister. «Eu oricum aștept, pentru că la orice document depus cu număr de înregistrare trebuie să primești un răspuns... În funcție de răspuns vom ști ce trebuie să facem! Ei trebuie să ne trimită un punct de vedere oficial... Așa, dintr-un comunicat de presă, nu se înțelege mare lucru...» ne-a declarat Luminița Barcari, inspectorul școlar general al Inspectoratului Școlar Județean Ialomița. Calificative similare celor pe care le-au primit șefele Învățământului ialomițean au primit și alți inspectori școlari generali din țară. Toți aceștia au câștigat în instanță procesele intentate Ministerului Educației, în urma punerii în aplicare a ordinului de demitere din funcții semnat de fostul ministru Liviu Pop...

1 Martie 2018, 16:10 (4824 vizualizări - 49 comentarii)

Citiți și:
Contestațiile șefelor Învățământului ialomițean, respinse de Ministerul Educației
Luminița Barcari a reclamat Ministerul Educației la DNA
Ministerul Educației urmărește decapitarea conducerii Învățământului ialomițean!
500 mii de absențe au rămas nemotivate în primul semestru școlar

Comentariile cititorilor:


Zainea:
(13 Martie 2018, 13:35)
@alis. CORECT! CA SĂ TE BAGI DE BUNĂ VOIE ÎN CC. TREBIUIE SĂ AI VELEITĂȚI SINUCIGAȘE. Se vor mai găsi alți inspectori că incompetenta e n floare!
Alis:
(13 Martie 2018, 12:35)
Nu oricine intră singur în cct.!!b
@Rita:
(13 Martie 2018, 09:43)
Cine te opreste sa participi la concurs, sa castigi postul si sa ne arati cum trebuie ars gazul? Pt asta trebuie sa lasi chibiteala si trasul de gaze de la fasolea mancata....
Rita:
(12 Martie 2018, 22:17)
Și totuși, mai ard gazul de pomană femeile acestea la isj? Nu mai este gaz.
@@alina:
(11 Martie 2018, 17:50)
Liberalii sunt salvarea! Opoziție de granit, cu români de mare forță și profesionaliști redutabili. Sanchi! Ce mi e tuta, ce mi e manda! Mormolocii!
@Alina:
(11 Martie 2018, 13:13)
Te contrazici singura. Uite ca este ceva sange in instalatie devreme ce psd-ul nu reuseste, nici macar la nivel de ministru, sa anuleze un concurs castigat de liberali. Hai, tamailor din psd, castigati si voi ceva,nu mai asteptati sa fiti doar numiti moca, pe posturi de-a gata!
Simularea :
(11 Martie 2018, 12:04)
În nebunia națională, ce mai contează două Gianine Aspirine! Vreți școală? La particulare!
Alina:
(10 Martie 2018, 17:38)
Măcar să fie într-o opoziție liberală cu sânge în instalație! Nu, sunt mai slabi, că altfel nu și-ar face PSD de cap! Liberalaaaa, ce mai faci?
Codrin:
(10 Martie 2018, 17:26)
@ene. Va rezista. Se poate târî după funcție. România, trezește-te! Cànd D-zeu vrea să te piardă, îți ia mai întâi mințile!
Ene:
(10 Martie 2018, 13:31)
Tot Lumi este șefa. Termen, 1 mai.
Cornel:
(8 Martie 2018, 14:59)
Merg meditațiile dar rezultatele la simulări până acum sunt de rahat. Accelerați meditațiile zilnic. Nu i mai trimiteți la școala degeaba să se ducă doar la meditații!!
Sami:
(7 Martie 2018, 21:56)
Faceți publice rezultatele dezastru de la simulări. Și pe cele care urmează la liceu. Absente multe! Elevii S-au prins că nu este serioasă simularea, mai ales corectarea; niște note aruncate cu furca, să scape de ei,
Lstoian srl:
(6 Martie 2018, 21:31)
  Doamna Gina , sunteți titulară undeva ? Dacă nu, vă titularizez eu și o să vă convingeți , că pot face orice . Veniți la srl-eul meu și vă dau funcții de răspundere indiferent de competențe , gestionez școala ca pe propria feudă .
  Interesați-vă și vă veți convinge .
Ninel:
(6 Martie 2018, 13:15)
Să bage inspectori de la orice partid, da să fie meseriași, obiectivi și responsabili. Orice partid, inclusiv partida rromilor, da să știe ce fac! Ministerul poate fi și el contracarat dacă are cine...Argument tare și nu subiectiv!
@@ninel:
(6 Martie 2018, 12:47)
"Cine da doi bani pe inspectorii isj"? Se pare ca Ministrul Educatiei e deranjat cumplit de inspectorii din toata tara care n-au carnet de partid cu trei trandafiri. Rosii. De aceea forteaza legea.