Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Simularea la Evaluarea Națională, boicotată la Școala Gimnazială Valea  Măcrișului

Simularea la Evaluarea Națională, boicotată la Școala Gimnazială Valea Măcrișului

Scandal la simularea pentru Evaluarea Națională la Școala Gimnazială Valea Măcrișului. O parte dintre profesori membri ai Uniunii Sindicatelor Libere din Învățământ din Ialomița au refuzat să organizeze testările elevilor de clasa a VIII-a. 

Verificări în teren
După cum au anunțat încă de la sfârșitul săptămânii trecute, profesorii membri ai Federației Sindicatelor Libere din Învățământ, la care este afiliată și Uniunea Sindicatelor Libere din Învățământ, boicotează desfășurarea simulărilor pentru Evaluarea Națională, testare care se susține luni, 5 martie 2018. La nivelul județului Ialomița, singura școală care nu a organizat simularea pentru Evaluarea Națională a fost Școala Gimnazială Valea Măcrișului. Probleme au fost și pentru simulările la clasa a 7-a, organizate la nivelul județului, cu sprijinul Inspectoratului Școlar Județean. Este vorba despre Școala Gimnazială «Aurel Vlaicu» Fetești și Școala Gimnazială Sudiți. «Profesorii din comisia de la Fetești au mari probleme în privința organizării așa cum prevede legea...» reclamă Traian Mitrea, liderul Uniunii Sindicatelor Libere din Învățământ, filiala Ialomița. Oficialii Inspectoratului Școlar Județean Ialomița au demarat o serie de verificări în școlile din județ pentru a vedea care este situația. «Ne-am deplasat prin școli pentru a vedea punctual care a fost situația și ne-am asigurat de buna desfășurare a simulărilor!» susține Luminița Barcari, inspector școlar general al Inspectoratului Școlar Județean Ialomița.

5 Martie 2018, 09:26 (3771 vizualizări - 8 comentarii)

Comentariile cititorilor:


@Din fet esti:
(6 Martie 2018, 10:15)
Chiar cai(oi,boi,vaci,capre etc) interesant(!). pai(mai pai cu majusculele) astia cum de rrezista(rroman verrde) ca nu sunt din psd(?). adica( majuscula, saraca) nu doar in psd sunt smecheri? mamaaaa(vino, mama, sa ma duci la scoala) ce aiureala(de postare!).
Din fetesti:
(6 Martie 2018, 00:06)
Chiar cai interesant. pai astia cum de rrezista ca nu sunt din psd. adica nu doar in psd sunt smecheri? mamaaaa ce aiureala. 
Din Urziceni :
(5 Martie 2018, 19:35)
@din Fetești. Ai ghicit! Ești deștept! Să le zici și altora despre ceea ce ai descoperit tu astă-seară.
Din Fetești:
(5 Martie 2018, 16:27)
Să înțelegem că este un conflict de interese? General adjunct- lider sindicat?
Mitrea / Mitrea:
(5 Martie 2018, 15:00)
Hait! S-a sculat Barcari de pe scaunul său. Vede școli azi. Pe Steluța nu poate s-o trimită că dă nas în nas cu Traian Mitrea. Soț, soț, dar Fișa postului este contra...! Proști mai suntem! Boi-cotarea.
IUMOR:
(5 Martie 2018, 13:36)
Traian Mitrea ale cui interese apără până la urmă? El e lider de sindicat la învățământ, și nevasta inspectoare adjunctă la învățământ! Deci, cu cine doarme la noapte? Bătaie de joc pe față! Ar fi fost culmea ridicolului in Ialomița să vină amândoi Mitrea + Doamna L., azi, la “Aurel Vlaicu” Fetești...Care din ce tabără făcea parte?!
Dumitru:
(5 Martie 2018, 11:44)
Luminița se deplasează prin școli. Situații ,punctuale’. Săraca! Nu le vede de sus în jos!!! Peștele de cap se-mpute.
Părinte:
(5 Martie 2018, 11:40)
Respect pentru oamenii verticali! Dar, nu așa se obține demnitatea profesorilor! Ați pedepsit copii și părinți nevinovați! Totuși, e un semn: se înfurie mămăliga! Cam târziu....școala este deja compromisă total!