Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Drumurile din Ialomița au fost deszăpezite cu întârziere

Drumurile din Ialomița au fost deszăpezite cu întârziere

La sfârșitul săptămânii precedente, reprezentanții Comitetului Județean pentru Situații de Urgență Ialomița au făcut bilanțul viscolului care a lovit județul. Potrivit declarațiilor oficiale ale președintelui Victor Moraru, prezent la întâlnirea oficială, autoritățile au intervenit cu întârziere din cauza utilajelor de deszăpezire deținute de operatori.

Ialomița, în calea viscolului Ialomița s-a aflat timp de 3 zile sub amenințarea Codului Portocaliu de viscol și ninsori. Prezenți la datorie, cele mai eficiente intervenții le-au avut reprezentanții Inspectoratului pentru Situații de Urgență «Barbu Catargiu» al Județului Ialomița. Militarii ISU au ajutat peste 50 de persoane, aflate în 15 autovehicule, să fie scoase din nămeți. La aceste misiuni s-a solicitat și ajutorul autorităților locale, ale secțiilor de drumuri județene și naționale, și cu asistența permanentă a echipelor de polițiști și de jandarmi care au înfruntat furia iernii de pe șosele. De asemenea, 10 femei gravide au fost asistate și transportate de echipajele medicale la spital pentru a da naștere copiilor în condiții optime, înfruntând viscolul puternic ce a îngreunat deplasarea autospecialelor. De asemenea, 32 de copii cu probleme de sănătate au fost tratați și transportați la spital, în special de cadrele medicale ale Serviciului Județean de Ambulanță, înaintarea autospecialelor cu aceștia realizându-se în cele mai multe cazuri fără probleme deosebite. În ciuda intervențiilor operative, au existat și reprezentanți ai autorităților locale care s-au arătat nemulțumiți de modul în care Ialomița s-a luptat cu iarna, mai ales în ceea ce privește deszăpezirea șoselelor. Prezent la conferința de presă a Comitetului Județean pentru Situații de Urgență, Victor Moraru, președintele Consiliului Județean Ialomița, s-a declarat nemulțumit de modul în care drumurile din Ialomița au fost deszăpezite. Acesta a reclamat faptul că operatorul care a desfășurat aceste lucrări a acționat cu întârziere din cauza faptului că a avut prea puține utilaje. «Licitația s-a câștigat pentru 16 autovehicule, dar de fapt în funcțiune au fost doar 7! Da, s-a acționat cu întârziere...» a precizat Victor Moraru, președintele Consiliului Județean Ialomița, în cadrul conferinței de presă în care a fost prezentat bilanțul viscolului.

6 Martie 2018, 15:40 (2369 vizualizări - 4 comentarii)

Citiți și:
Planurile de deszăpezire ale administrației ialomițene
În Ialomița, pregătirile pentru iarnă costă 8,4 milioane de lei
Ialomița a centralizat «factura de deszăpezire»

Comentariile cititorilor:


mircea:
(7 Martie 2018, 09:31)
tot caldura, saraca.
tot ea.
unul:
(7 Martie 2018, 07:56)
@ Cami, Corect unde era domnul primar dar intrebarea corecta era: Asistentii sociali ce faceau? Erau gripati de nu puteau da zapada?
Camy:
(7 Martie 2018, 00:35)
Trotuarul care duce spre cantina socială este plin cu mormane de zăpadă. Bieții asistați social ajung cu greu. Unde este domnul primar? Nu l_am văzut cu lopata la zăpadă....aaa este la petrecerea femeilor psd-iste pentru 8 martie pe 6 martie...
Andreea:
(6 Martie 2018, 23:52)
In oraș a fost dezastru!!!!!! I-a luat ninsoarea pe nepregătite! O bătaie de joc!