Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Ialomițenii au efectuat peste 500 mii de analize medicale

În 2017

Ialomițenii au efectuat peste 500 mii de analize medicale

Ialomița este un județ tot mai bolnav. O demonstrează cifrele date publicității de reprezentanții Casei Județene de Asigurări de Sănătate Ialomița. Anul trecut, în laboratoarele medicale din județ au fost efectuate peste 500 de mii de analize. Valoarea investigațiilor a costat 4,4 milioane de lei.

Record de investigații medicale Reprezentanții Casei Județene de Asigurări de Sănătate Ialomița au înaintat Prefecturii Ialomița un raport cu privire la modul în care a fost acordată asistența medicală primară și de specialitate la nivelul județului Ialomița. Printre informațiile cuprinse în documentul oficial, se regăsesc și aspecte legate de investigațiile medicale pe care CJAS Ialomița le-a decontat în cursul anului trecut. Estimativ, la nivelul județului, anul trecut, în baza prescripțiilor medicale oferite pacienților, au fost realizate peste 500 de mii de analize și investigații. Cele mai multe sunt reprezentate de testele de sânge efectuate atât în laboratoarele spitalelor, cât și în cele private. Astfel, în Ialomița, în cursul anului trecut, au fost realizate peste 100 de mii de teste de sânge. Cele mai multe dintre acestea au fost investigații uzuale. De asemenea, alte 4500 de investigații au vizat examinările ecografice, CT sau RMN, efectuate atât la nivelul Spitalului Județean de Urgență Slobozia, cât și la nivelul cabinetelor medicale private din afara județului și care sunt în relație contractuală cu CJAS Ialomița. «Am avut de onorat multe solicitări privind astfel de investigații medicale. Este importantă realizarea lor pentru că oferă detalii precise în stabilirea diagnosticului» susține Mihai Geantă președintele Casei Județene de Asigurări de Sănătate Ialomița. În ceea ce privește costurile aferente celor 500 de mii de investigații medicale realizate anul trecut în Ialomița, oficialii CJAS Ialomița susțin faptul că acestea s-au ridicat la valoarea de 4,4 milioane de lei.

6 Martie 2018, 11:50 (1816 vizualizări - 2 comentarii)

Comentariile cititorilor:


Hotul:
(7 Martie 2018, 08:25)
Cum drq la o populatie activa de numai doua sute de mii de capete sa decontezi cinci sute de mii de analize medicale? E clar ca vaca ca mai mult de jumatate sunt fictive pe mana cu medicii de familie....hotie la drumul mare...Traiasca Geanta ....alooooo, DNA-ul, ai mingia la fileuuuuu!!!!
CJAS:
(6 Martie 2018, 21:03)
In realitate sau in hartii?