Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

POLITICĂ

Evanghelia după Neacșu

Evanghelia după Neacșu

Haitele politice nu au conștiință, ci doar instinct gregar. Se adună în cete, se amușină, se recunosc... Știu că numai împreună capătă formă, forță, putere. Ca indivizi, membrii haitelor politice sunt insignifianți, umili, banali... Și chiar dacă nu sunt, au învățat să se prefacă. În haită nu există voci, chipuri, personalități... Doar o masă amorfă de indivizi legați de firele nevăzute ale intereselor de partid și ale celor personale... O funcție, un salariu mai mare, o slujbă... Haita nu are opinii, nu ia decizii, nu urmărește binele public. Ea se supune doar liderului, masculului alfa, președintelui. Iar președintele haitei PSD Ialomița e Marian Neacșu!

Social-democrații lui Neacșu
Ca să nu mai piardă timpul său prețios, președintele Neacșu a aprobat două evenimente într-unul singur. Întâi, Conferința Județeană a Femeilor Social Democrate Ialomița, anunțată pentru orele 14,00, și apoi Conferința Extrarodinară a PSD Ialomița. Pe la 13,40, ex-primarul Alexandru Stoica pupase deja jumătate dintre pensionarele Organizației. Vor fi fost și mai tinere, dar media lor de vârstă nu coboară sub 55 de ani... Par publicul țintă al Antenei 3 și bazinul de vot al tânărului Mocioniu, fanionul social-democrației la Slobozia. Vin din tot județul, că e 1 martie... La intrare, primesc garoafe și sunt bifate pe liste de prezență. De liste se ocupă Gina Palantin, că îi știe pe toți, n-o poți păcăli! Ordinea de zi e lungă, dar rostul e unul singur: să fie votați delegații la Congresul lui Liviu Dragnea, din 9 martie 2018. Pe liste sunt și vreo 10 femei... Chiar și două domnișoare! Iar președintele Neacșu promite că va suplimenta lista cu încă 10 poziții, pentru cele care doresc neapărat. Discursul lui deschide evenimentul și e bine nuanțat. Președintele știe întotdeauna ce să spună, «are cuvintele la el». Sala îl soarbe din priviri, nu auzi nici musca... Președintele vorbește despre «această zi specială», despre importanța femeilor în partid, despre doamna Viorica, «primul ministrul care nu întâmplător este femeie...». Sala freamătă, aplaudă, oftează... Președintele Neacșu e imperturbabil, vocea lui e mângâietoare, dar fermă. Își îndeamnă colegele să nu răspundă provocărilor din spațiul public («pentru că noi știm ce avem de făcut și trebuie să ne vedem de treabă!»), dezvăluie secrete din bucătăria internă a Partidului (precum documentul programatic privind dezvoltarea țării pe următorii 40 de ani)... Sala e în extaz, aplaudă! Președintele vorbește acum despre viața de partid, întâlnirile regulate, dezbaterile de idei din cadrul Organizației, «lucru care în altă parte nu se întâmplă...». Sala e hipnotizată, nici nu clipește. E mândră de mândria Președintelui! Președintele Neacșu se dezlănțuie. Vorbește despre programul de guvernare, echipa tânără de la Slobozia «care a avut parte de realizările administrației Stoica», reușitele administrative ale «solidarului» Victor Moraru care a zguduit din temelii rigiditatea administrativă propunând «competiție, și performanță, și proiecte...». Și încheie apoteotic promițând pentru al șaselea an consecutiv că pasajul de la Drajna, grație atenției și muncii sale neobosite, urmează să fie realizat... începând cu primăvara anului 2019! Sala girează discursul președintelui cu aplauze îndelungi, la scenă deschisă. Spectacolul uman e unic, cuvintele pălesc... Președintele Neacșu e desăvârșit! Trăiască și înflorească social-democrația ialomițeană! Vivat președintele Liviu Dragnea. Ura și la gară!

Sfătuitorul de taină al lui Dragnea Apoteoza discursului prezidențial, cu voia dumneavoastră, a fost însă alta. Președintele a cerut public plenului un vot de susținere pentru președintele Dragnea «greu încercat în aceste zile...». Sala s-a executat apriori, votul a fost o formalitate! Însă pledoaria președintelui Neacșu merită consemnată pentru posteritate, dacă va mai exista. Nefiltrată și fără interpretări: «Se întâmplă să mai citesc presa... Rareori, dar se mai întâmplă! Recunosc că uneori sunt mâhnit, supărat nu mai sunt de multă vreme, de unele aprecieri care nu au nicio legătură cu realitatea... Ideea asta că eu sunt „cărătorul de geantă al președintelui“ este un lucru fals. Cei care stați mai mult în proximitatea Parlamentului sau a Partidului știți mai bine că ceea ce sunt cu adevărat... sunt sfătuitorul principal și de taină al Președintelui! Asta este calitatea mea! Și faptul că sunt în poziția aceasta, acolo, și că multe dintre deciziile bune care au avut câte ceva din rodul minții și imaginației mele... Cred că lucrul ăsta a adus o componență pozitivă pentru români în general și pentru ialomițeni în special! (...)». Magnific, nu-i așa!? Haideți să mai aplăudăm o dată, alături de Organizația PSD Ialomița, pentru președintele Neacșu care va candida vineri, 9 martie 2018, la funcția de președinte executiv al PSD și pentru «președintele președintelui», cu voia dumneavoastră primul și singurul, inegalabilul și intangibilul Liviu Dragnea!

7 Martie 2018, 10:35 (3891 vizualizări - 11 comentarii)

Citiți și:
Cuplul Neacșu-Moraru, oficializat!
Ghidul Renegatului
Ce ar fi Ialomița politică dacă...

Comentariile cititorilor:


Ialomițean Mihail Kogalniceanu:
(10 Martie 2018, 15:54)
La ora actuală cel mai bun cu oameni pregătiți politic și profesional e PSD. Felicitări domnului MARIAN NEACȘU. Felicitări din partea organizației PSD Mihail Kogălniceanu Jud.Ialomița.
Dorel:
(7 Martie 2018, 23:22)
- Revin si spun ca firma ce au avuto se afla in insolventa , locatia de la Slobozia Noua , - 
este la vinzare de catre A N A F-  dar este tinuta in dulp la ANAF ca de nasu cu finu sasi scoata ochii cum .?
cum ati ratat sa scrieti o asemenea gogomanie care persista de ani buni  , astia crezindu-ne prosti sau bucurat de miliarde de lei in fiecare an bani care sunt neinpozabili 
Dorel:
(7 Martie 2018, 23:14)
Doamne...... Vinooo ,Doamne/ Sa vezi cea mai ramas ... pe unde a trecut Neacsu M. , si maturatorul familiei ( Prostul casei regale Neacsu Mihai ) - care sub protectia fratelui mare om in stat mare la sfat isi permite sa lucreze  suprafete mari de teren pe  Slobozia Noua , tern pe care il ocupa ilegal si pe care il cultiva din 2006  , cu griu , rapita si porumb ,- pe care il preda la bazele de la Ivanesti , - Iazu,- Grivita fara a avea documente ,- deci acesta din urma cu complicitatea Fratelui comit infractiuni din cele mai grave - 1 Abuz de incredere,-  evaziune fiscala ,- exercita o profesie fara a avea autorizatie ,- acte de comert fara documente ,-  trateaza de ani de zile semintele cu substante toxice cu regim special,- lucrarile agricole le efectueaza cu persoane zis ziliere fara a le contabiliza . si aici ma refer de la arat pina la recoltat foloseste zile intregi persoane pe care le plateste la negru - I T M  - ce fac dorm - Politia ce fac DOOORM ,-
- Slobozeni mirie  dar le frica sa faca sesizari  contactatii si veti descoperi adevarul - luati urma de la Primarie , APDRP,- si in cimp prin verificarea in teren ,- itrebati vecini - unde lucreaza terenul nui posibil noi avem lipsa de teren si el lucreaza cam 70-80  ha de teren fara a avea firma fara al declara - fara a plati inpozite la stat - daca nu veti face ceva vom da pe Facebok anunt ca nici un Fermier sa nu mai declare terenul pe care il lucreaza sa nu mai platim nici noi inpozit pe teren /pe venituri etc .
Ghinion:
(7 Martie 2018, 22:37)
Si totusi, istoria il va consemna pe Neacsu, spre disperarea lui, drept simplu carator de geanta a sefului..
Urmasul lui Urmasul lui Sava:
(7 Martie 2018, 21:57)
Indiferent de comentariile critice  extrem de pertinente, PSD este singurul partid in care se face politica in Ialomita. Restul partidelor sunt o gasca de oportunisti care isi dau singuri la gioale. La PNL, domn Tinel isi da afara la fiecare sedinta cate un ales local si din 20 de primari a ramas cu maxim 10, Alde si USR nu exista, iar PMP e monopolizat de lideri nefrecventabili.
Vasile:
(7 Martie 2018, 20:29)
Sa vina Tinel presedintele PNL Ialomita
Un analist:
(7 Martie 2018, 19:48)
Pe dna Zainea nu a pupat-o dl.Stoica. Ca a obtinut o mare victorie. A candidat singura la sefia femeilor psd. Vai de noi! Si-a mai indeplinit un vis.
Un cetățean:
(7 Martie 2018, 17:50)
Bai nene,asa grandomanie,prostie asa multi parveniti si lingăi numai la adunările astora gasesti.La mai mare nenea Neacsu,sa nu ne uiti pe noi muritorii de rând si ai grija sa nu bagi mâinile in gentile atotputernicului...capete seci fara rusine sunteti asemenea mușchilor,lichenilor si alte astfel de nevertebrate.Orasul e nenorocit,calcam pe urmele Vasluiului da aveți timp de laude si aberatii.
Dreptate!:
(7 Martie 2018, 17:31)
Nu va mai faceti probleme!. Sunt ultimile lor aparitii!. Inca nu sunt constinienti ca vor dispare de pe scena politaca  din cauza lui Dragnea. Vom trai si vom vedea, dar aceasta este realitatea.
unul:
(7 Martie 2018, 12:39)
Ooo....dar unde este intaiul calaret al judetului? Nu este el in poza? Nu-l sustine el pe Liviu? 
nemultumitu':
(7 Martie 2018, 10:49)
"Doamne .... Vino, Doamne /
Sa vezi ce- a mai ramas din oameni"