Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Dosarul Viti Pomicola SA Fetești împlinește 15 ani

Prejudiciu de 6 milioane de euro

Dosarul Viti Pomicola SA Fetești împlinește 15 ani

Anul acesta se împlinesc 15 ani de când judecătorii Tribunalului Ialomița încearcă să soluționeze dosarul de faliment al fostei societăți Viti Pomicola SA Fetești, cel mai vechi dosar aflat pe rolul unei instanțe din Ialomița. Procesul deschis în această cauză a scos deja la pensie trei magistrați și doi lichidatori judiciari și este departe de a se finaliza în perioada următoare. Reprezentanții instanței dau vina pe procedura greoaie, din punct de vedere legislativ, prin care se valorifică bunurile aflate în patrimoniul firmelor falimentare.

Un proces complicat După 1990, fosta Întreprindere Agricolă de Stat (IAS) Fetești s-a privatizat și s-a transformat în Societatea Comercială Viti Pomicola Fetești, funcționând sub această denumire până în anul 2003. De la această dată, din cauza datoriilor acumulate către creditori și Fisc, reprezentanții societății comerciale au deschis la Tribunalul Ialomița procedura insolvenței. Inițial, arată datele cuprinse în dosarul de insolvență înregistrat pe rolul instanței, s-a încercat procedura de reorganizare, dar pentru că planul nu a fost respectat, Viti Pomicola SA Fetești și-a declarat falimentul. În 2018, procesul de faliment din dosarul Viti Pomicola SA Fetești împlinește 15 ani, fiind considerat cel mai vechi dosar, mai vechi de 1 an, care se judecă la Tribunalul Ialomița. Reprezentanții instanței dau vina pe procedura greoaie privind soluționarea dosarelor de faliment, dar și pe dezinteresul celor care ar trebui să valorifice bunurile pe care societatea defunctă le-a avut în patrimoniu. «Într-adevăr, acest dosar este cel mai vechi pe care instanța noastră îl are de judecat! Însă durata mare de timp este generată, pe de o parte, de legislația extrem de greoaie și stufoasă, iar pe de altă parte de dezinteresul persoanelor direct implicate în această cauză care fac demersuri pentru a sprijini soluționarea procesului!» susține judecătorul Ion Toma, președintele Tribunalului Ialomița. Un alt aspect care trebuie menționat este faptul că în cei 15 ani de când există pe rolul celei mai mari instanțe din Ialomița, dosarul Viti Pomicola SA Fetești a scos la pensie trei judecători și alți doi lichidatori judiciari...

Debite de 6 milioane de euro Cea mai mare problemă privind soluționarea acestei cauze, explică reprezentanții Tribunalului Ialomița, a reprezentat-o valorificarea bunurilor din patrimoniul fostei societăți. Este vorba de peste 2000 de bunuri mobile și imobile, constând în utilaje agricole, multe dintre ele nefuncționale, dar și de terenuri intravilane, extravilane, precum și de clădiri, în care au funcționat depozite pentru semințele agricole sau grajduri pentru animale. Imensul patrimoniu a fost evaluat de cel puțin 10 ori în toată această perioadă de timp cu scopul de a fi valorificat, însă cei peste 100 de creditori ai dosarului Viti Pomicola SA au contestat de nenumărate ori prețurile de vânzare a respectivelor bunuri. Printre cei mai vehemenți contestatari se numără chiar reprezentanți ai Statului, precum Agenția Națională de Administrare Fiscală (ANAF), Agenția Domeniilor Statului (ADS) sau Autoritatea pentru Administrarea Activelor Statului (AAAS), fosta Autoritate pentru Valorificarea Activelor Statului (AVAS). În momentul de față, din patrimoniul Viti Pomicola SA Fetești mai sunt de valorificat parcele de până la 2000 de metri pătrați, răspândite pe întreg intravilanul municipiului Fetești și aproape imposibil de scos la vânzare. «Stăm și ne întrebăm pe cine ar putea să intereseze aceste parcele. Dar pentru că legea o cere noi trebuie să sprijinim acest demers!» mai spune judecătorul Ion Toma, președintele Tribunalului Ialomița. Estimativ, datoriile pe care societatea falimentară Viti Pomicola SA Fetești le are depășesc suma de 6 milioane de euro. Acest debit, spun experții, nu va fi niciodată acoperit integral pentru că, în cei 15 ani în care s-a încercat recuperarea banilor, valoarea bunurilor s-a diminuat considerabil, din cauza faptului că acestea s-au degradat, nefiind conservate corespunzător.

Dosarele de faliment îngreunează activitatea instanțelor
Datele statistice arată că, în momentul de față, în «stocul» Tribunalului Ialomița există 160 de dosare mai vechi de un an, 150 dintre ele fiind reprezentate de cauze privind falimentul unor societăți comerciale. «Pe rolul Secției Penale nu avem dosare nesoluționate mai vechi de un an, iar pe rolul Secției Civile, cele mai multe sunt din domeniul falimentului. Acestea trenează din cauza procedurilor greoaie care se pun în practică...» mai spune judecătorul Ion Toma.

8 Martie 2018, 13:40 (2770 vizualizări - 2 comentarii)

Comentariile cititorilor:


Zzz:
(14 Decembrie 2018, 22:55)
Dga Ialomița ar trebui sa verifice modul în care actualul lichidator înțelege sa înstrăineze ce a mai rămas din ias vitipomicola Fetești unor persoane potente din punct de vedere financiar, prin licitații trucate, contra unor beneficii financiare, băgate direct în buzunar!!!
executorul de serviciu:
(10 Martie 2018, 10:58)
Hai sa fim seriosi ! partasi la aceasta situatie sunt toti executorii implicati. Atat timp cat nu exista un sistem de motivare a finalizarii cat mai rapide a unei executari pe procedura, toti executorii sunt interesati de a se indestula primii din bunurile vandute pentru plata serviciilor lor. Cineva mananca bani frumosi de 15 ani. de curiozitate daca aveti timp si rabdare veti descoperi ca sumele totale incasate de executori in tot acest timp depasesc 40% din patrimoniu declarat la insolventa/faliment.
Organizare de tip mafiot: nu facem nimic, vindem in fiecare an cate un activ ca sa ne platim pe noi