Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Amenzi de 10,4 milioane de lei, «împărțite» de polițiștii Serviciului Rutier Ialomița

Amenzi de 10,4 milioane de lei, «împărțite» de polițiștii Serviciului Rutier Ialomița

Amenzile pe care polițiștii din cadrul Serviciului Rutier Ialomița le-au «împărțit» anul trecut șoferilor certați cu legislația rutieră au valori ridicate. În 2017, suma amenzilor a fost de 10,4 milioane de lei! Cu toate acestea, «gradul de achitare nu a depășit valoarea de 1%» spun reprezentanții primăriilor pe raza cărora își au domiciliul contravenienții.

Viteza, marea problemă a șoferilor
Conform reprezentanților Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița, în 2017 polițiștii Serviciului Rutier au împărțit șoferilor certați cu regulile de circulație zeci de mii de amenzi. Mai exact, vorbim despre 51465 de sancțiuni contravenționale. Datele arată că cele mai multe dintre aceste contravenții au fost date șoferilor care au circulat cu viteze prea mari pe drumurile publice. O altă categorie de contravenienți a fost reprezentată de conducătorii auto care s-au urcat la volan sub influența băuturilor alcoolice. În total, valoarea sancțiunilor aplicate șoferilor certați cu legile de circulație a fost de 10,4 milioane de lei. În ciuda acestor valori destul de ridicate, gradul de încasare a amenzilor este scăzut. O știu cel mai bine primarii localităților ialomițene care, an de an, trebuie să-și încarce inutil contabilitatea cu sumele provenite de pe urma amenzilor neachitate de către cetățeni. Dacă s-ar plăti, autoritățile locale și-ar permite să demareze mai multe investiții, fără să mai fie nevoie să aștepte finanțări din partea Guvernului. «Ar fi bine dacă s-ar plăti amenzile de către cei care le-au primit... Sunt ceva sume care s-ar strânge și am putea face ceva cu ele! Nu ascundem acest adevăr. Dar, din păcate, cei cărora nu plătesc nu le putem face mare lucru!» explică situația Constantin Micu, primarul comunei Rădulești. Singura măsură care se poate impune este executarea silită a bunurilor pe care contravenientul le deține pe numele său. De cele mai multe ori, persoanele amendate nu dețin bunuri sau venituri proprii, așa că tragerea lor la răspundere devine imposibilă.

9 Martie 2018, 12:10 (2081 vizualizări - 3 comentarii)

Citiți și:
Poliția Rutieră Ialomița: 3 permise reținute, amenzi de peste 37000 de lei
Poliția Rutieră Ialomița: 2 permise reținute, amenzi de peste 20500 de lei
Poliția Rutieră Ialomița: Amenzi de peste 62000 de lei, 9 permise suspendate

Comentariile cititorilor:


Baba Tanta :
(18 Martie 2018, 11:02)
La cata ignoranta si iresponsabilitate avem in trafic,ma gandeam la 20de milioane.Probabil nu avem destule echipaje.Faruri neutilizate pe ploaie,ceata.Claxoane ca la circ,depasiri haotice,viteza deplasare demna de decolare,junghiuri de masini in circulatie,soferi ca nu cunosc semnificatia indicatoarelor...
Tudose:
(10 Martie 2018, 22:32)
Sunt incoruptibili domnule
Coruptia ucide:
(10 Martie 2018, 07:44)
Câte spăgi au fost încasate de stimabili și corecți agenți de la citculatie, nu spune nimeni.