Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

REPORTAJ

«The 5 Ones Band»

«The 5 Ones Band»

Sunt o trupă din noiembrie 2017. Și fac muzică de când se știu. Iar în această iarnă au ieșit pentru prima oară în lumina reflectoarelor. La Slobozia puțin, pentru că nimeni nu e profet la el acasă... Dar invitațiile de a concerta curg, iar ei sunt bucuroși precum copiii. «Nu vrem să facem altceva decât muzică!» susțin la unison. Că doar nu degeaba se numesc «The 5 Ones Band».

5 pentru o poveste
I-am cunoscut la repetiții, într-o sală mică din zona industrială a orașului, unde de-abia încap. Ei 5, tobele lui Sandu Zanfir, clapele, chitările, zeci de metri de fire, boxe de toate dimensiunile, un cajon cu care se mândresc și un reșou care mai înmoaie frigul... Nu se plâng, fac asta din noiembrie, de două ori pe saptămână cel puțin! Sandu le arată fericit colegilor o fotografie cu al treilea copil, aflat pe drum: «Mi-a ieșit și în cafea că e băiat. Uitați-vă și voi, se vede deja!». Râd zgribuliți și îl felicită. Dana Bazac e pe jumătate înghețată. Vine direct de la București, de la lecțiile de canto. «E cea mai bună voce a orașului, la vârsta ei... Nu o laud, a câștigat toate concursurile la care a participat!» ne spune profesorul Valentin Vardianu. Domnul Vardianu e mentorul trupei... Corneliu Popescu a avut trupa lui, dar «The 5 Ones Band» l-a adoptat. Cântă la chitară, dublează vocea... Și, la nevoie, o face și pe impresarul! E omul care ia deciziile care contează. Iar a cincea e Oana. Oana cântă la chitară bass și are ceea ce muzicienii numesc auz absolut. Pentru urechile ei totul e muzică. Și trupa «The 5 Ones Band» umple toată viața ei, deși nu are decât 16 ani. Trupa s-a închegat în noiembrie 2017, din bucăți. Dar acum au un portofoliu de 200 de piese, de toate genurile, de la pop-dance la funk și de la reggae la rock, latino, dance sau balade... «Primul album de cover-uri este în post-procesare... Urmează să îl lansăm în această primăvară! Între timp, pregătim un CD cu piesele proprii. Avem 12 piese până acum și, probabil, nu ne vom opri aici! Dar nu e nicio grabă, toate la timpul lor...» ne spune zâmbind rezervat Valentin Vardianu.

O trupă care-și caută drumul
Prea multă vorbă strică. Cartea de vizită pentru «The 5 Ones Band» e muzica. Muzica pe care o cântă Dana... Dana e toată voce. O voce cu ochii mari și căprui... Are 16 ani și, împreună cu Oana, a cântat în «Teen Band», o trupă de adolescenți... «Încă mai cântăm cu ei, nu am renunțat. Doar că acum suntem și aici...». Vocea Danei e sigură și bine antrenată. Nu imită și nu se menajează. Dacă o asculți, uiți că «Da, te iubesc» a fost lansată de Mădălina Manole sau că «Where Did You Sleep Last Night» a fost vreodată cântată de Curt Cobain. Vocea ei are darul ăsta de a șterge amintirile... În spatele sălii, Sandu zguduie talgerele tobelor! E la al treilea set de tobe, că altfel nu-și poate păstra blazonul de toboșar... E furios că acum muzica se face cu stick-ul și că nimeni nu mai cântă live. Și parcă n-ai vrea să-i pici sub bețe când își amintește de asta! Între două partituri, Cornel ne explică cât de greu e să lupți cu trupele de lăutari care domină orașul și evenimentele private. «Nu ne plângem, că cine ne ascultă o dată ne vrea din nou... Dar e frustrant să știi că tu oferi muzică de calitate, că nu faci play-back... Iar pe scenă apar mereu artiști care altceva nu fac! Eu anul ăsta am decis să renunț la trupa mea, la nunți, la botezuri... Vreau să cânt muzică adevărată aici, cu „The 5 Ones Band“!». Ușor de spus, numai că în provincie evenimentele sunt puține... Iar orașul indiferent. «The 5 Ones Band» au cântat recent la Vista, au lansat luna trecută imnul HCM Slobozia, au mai fost la câte un eveniment privat... Dar concertele adevărate n-au fost acasă, la Slobozia. Cântă regulat la Urziceni, la București în Centrul Vechi... Și de-acolo mai departe, căci sound-ul trupei impresionează... Și toți sunt de acord că Oana are partea ei de vină pentru asta...

Oana e doar una Oana Vardianu are 16 ani și este, neîndoielnic, singura fată din Ialomița care cântă la chitară bass. Ba, Dana ar jura că nici în țară nu se înghesuie prea multe fete la instrumentul ăsta. Oana nu s-a gândit niciodată că va ajunge aici... Dar acum nu se gândește să mai plece! A dat semne că va cânta la un instrument încă de la 4 ani... Și de-atunci le-a tot schimbat. Pian, vioară, chitară rece... Iar acum chitară bass! O necăjim spunându-i că trupa a ales-o pentru că e fată. «O pată de culoare, numai bună pentru marketing...». Zâmbește amuzată și îngăduitoare, mirosindu-ne afoni. «Știți cum sunt eu pentru trupă!? Cum e ciocolata într-un chec. Umplu spațiile goale și le dau formă!». Dana se grăbește să dea din cap... «E foarte bună, să știți! Degeaba spuneți... Oana are auz absolut! Dacă bați două linguri una de alta, îți spune ce notă se aude!». Când nu repetă și nu merge la școală, Oana câștigă concursuri de teorie muzicală. Ani de zile a câștigat tot ce se poate câștiga la nivel de județ sau la nivel zonal. Până anul trecut, când a participat la un concurs național și a ieșit pe locul 3! Atunci a înțeles că mai are de învățat... Și se pregătește la București, periodic. Tatăl ei spune că profesorul de bas Adrian Chepa nu mai are ce să o învețe. «Și-atunci?!» o întrebăm din nou afoni. «Ce face un copil care nu mai are ce să învețe cu timpul liber care îi rămâne?». Oana ridică din umeri și răspunde serios: «Muzică! E tot ce vreau și tot ce știu să fac... Iar când îți place ce faci, nu obosești niciodată!». O lăsăm să se întoarcă la chitara sa bass. Și, într-o clipire de ochi, chitara o transformă... E un profesionist care «umple cu ciocolată» muzica trupei ei...

10 Martie 2018, 10:25 (3529 vizualizări - 2 comentarii)

Comentariile cititorilor:


A`N:
(13 Martie 2018, 12:56)
Bravo lor , de astfel de copii avem nevoie in aceasta tara in diferite domenii.Felicitari si curaj mai departe,felicitari si celor care i au indrumat!d
T.B.:
(10 Martie 2018, 13:50)
Felicitari si mult succes!