Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Tribunalul Ialomița așteaptă de 7 ani un sediu nou

Tribunalul Ialomița așteaptă de 7 ani un sediu nou

Începute cu 7 ani în urmă, demersurile pentru construcția unui sediu nou destinat Tribunalului Ialomița și Judecătoriei Slobozia bat pasul pe loc. Până acum instanțele au primit drept de folosință, cu titlu gratuit, o suprafață de 10 mii de metri pătrați, amplasată în zona Catedralei Episcopale. Însă cea mai mare nevoie este de fonduri... Estimativ, lucrările de construcție a unui imobil nou în care să funcționeze Tribunalul Ialomița și Judecătoria Slobozia se ridică la valoarea de 2,5 milioane de lei, fonduri pe care Ministerul Justiției nu le are.

Riscă să piardă terenul
Ideea construcției unui sediu nou pentru Tribunalul Ialomița și Judecătoria Slobozia a fost avansată de Ministerul Justiției. Instituția a inițiat un plan național prin care sediile unor instanțe trebuiau reabilitate sau construite de la «0». Cele două instanțe din Ialomița au fost trecute pe lista de investiții însă, fără nicio explicație concretă, Ministerul Justiției a abandonat ideea de a construi un sediu nou la Slobozia. «S-a discutat foarte mult la vremea respectivă despre dezvoltarea infrastructurii în Justiție. Am fost și noi incluși pe lista proiectelor de dezvoltare dar, după cum se vede, nu s-a întâmplat nimic... Situația a rămas neschimbată!» explică judecătorul Ion Toma, președintele Tribunalului Ialomița. Reprezentanții instanțelor au făcut demersuri pe lângă Primăria Slobozia pentru a obține un teren pe care noile sedii să fie construite, iar municipalitatea a răspuns solicitării, oferind Tribunalului Ialomița drept de folosință, cu titlu gratuit, asupra unei suprafețe de 10 mii de metri pătrați, în zona Catedralei Episcopale. De la acel moment și până în prezent au trecut 7 ani, iar pe terenul oferit Tribunalului nu a fost ridicată nicio clădire. Se pare că Ministerul Justiției a abandonat ideea construirii unui sediu nou destinat funcționării în cele mai bune condiții a Tribunalului Ialomița și Judecătoriei Slobozia. Marea  problemă o reprezintă lipsa de fonduri pentru investiții pe care sistemul de justiție o resimte de ani buni. Un calcul estimativ arată că pentru această construcție este nevoie de peste 2,5 milioane de lei, fonduri de care Ministerul Justiției nu dispune. «Deși ni s-au promis aceste fonduri, nu le-am primit, în ciuda tuturor demersurilor pe care le-am făcut. Și cred că banii aceștia nu vor fi acordați niciodată!» a mai spus judecătorul Ion Toma, președintele Tribunalului Ialomița. Dincolo de problema financiară, reprezentanții instanțelor sunt la un pas să piardă și terenul pe care l-au primit de la Primăria Slobozia. Pentru că nu l-au folosit, autoritățile locale ar putea să-l dea unei alte entități spre utilizare.

Sediu reabilitat doar pe jumătate
Nevoia unui sediu nou pentru Tribunalul Ialomița și Judecătoria Slobozia este mare, având în vedere că imobilul în care instanțele din Slobozia își desfășoară activitatea a devenit neîncăpător. Atât magistrații, cât și personalul auxiliar de specialitate sunt nevoiți să lucreze în birouri mici și înghesuite. Ultima reabilitare a clădirii în care funcționează Tribunalul Ialomița și Judecătoria Slobozia s-a încheiat în anul 2013, însă lucrările au vizat doar creșterea gradului de siguranță al imobilului nu și recompartimentarea. «Lucrările care s-au făcut atunci au fost bune, însă noi avem nevoie și de spațiu unde să ne putem desfășura activitatea. Birourile sunt mici și neîncăpătoare...» a mai spus judecătorul Ion Toma. Probleme cu sediile au și Judecătoriile Fetești și Urziceni. Cele două instanțe își desfășoară activitatea în două foste sedii ale unor școli, iar ultima dată au fost reabilitate cu 10 ani în urmă. De atunci și până în prezent, în ciuda demersurilor pe care le-au făcut, nu au primit fonduri pentru renovare. Ambele instanțe au nevoie de acoperișuri noi sau de pereți mai bine întreținuți, însă în lipsă de bani lucrările de modernizare se amână la nesfârșit. Anul trecut, cele 4 instanțe din Ialomița au avut la dispoziție pentru lucrări de reparații și întreținere doar 18 mii de lei, fonduri alocate din bugetul Curții de Apel București...

11 Martie 2018, 08:20 (2856 vizualizări - 5 comentarii)

Citiți și:
Judecătoria Slobozia se mută în sediu nou din 7 iunie

Comentariile cititorilor:


Hamlet:
(13 Martie 2018, 18:34)
Doamneee, pe judecători, procurori, avocați cine-i judecă?? Legile cu Dedicație scrise de tâmpiți cine le îndreaptă? Oamenii cu dreptatea-n brațe nu pot cheltui la Judecătorie și nu pot suporta atât timp tergiversările! Mori, și dreptatea n-o vezi!
Malica:
(13 Martie 2018, 14:52)
Speram ca ministrul de justitie sa puna cat mai curand BULINA ROSIE pe judecatoria si parchetul din westul salbatic Urziceni unde sa scrie CORUPTIE CA AICI NU GASESTI INTRI VIU SI SANATOS SI IESI NEBUN SAU CONDAMNAT.SE MOARE CU DREPTATEA IN MANA. CSM daca face un control sare judetul in aer. Luatii pe toti si ascundetii ca pe HRISTESCU cate 4 ani la baile Rahova ! Rsineee
Mariana:
(13 Martie 2018, 10:41)
Poate îi mutata si pe judecatorii de la Urziceni in noul sediu pentru ca sa nu mai primesca biletele de la procurori si prieteni avocati cu solutiile ce trebuie sa le dea in materie penala si civila. Judecatoria Urziceni si parchetul haos si dezastru cum nu gasiti in toata Romania
Lia:
(11 Martie 2018, 17:58)
Pastrati un birou pentruseful HRISTESCU si un birou ma incapator pentru adjunctul
Stan Pățitu:
(11 Martie 2018, 11:57)
Faceți-le loc mare de muncă! Rezolvă o cauză simplă în minimum 4 ani! E-nghesuială în birouri mici!? Aceasta e singura problema a mersului de melc beat, Hotărârea unei judecăți de rahat, după 6 (șase) luni. CEDO se sufocă de “dreptățile” contestate de la Tribunalul Slobozia, Ialomița!!