Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Valentin Moraru calcă pe urmele Președintelui

File din istoria dinastiei Moraru

Valentin Moraru calcă pe urmele Președintelui

În vreme ce Președintele Moraru încasează bani europeni pentru deplasări la Bruxelles, tânărul Valentin Moraru își fabrică o nouă identitate pe internet. Am râde în hohote dacă nu ar fi de plâns!

Valentin o caută cu lumânarea
«Nu am un loc anume unde îmi găsesc liniștea, însă pot spune că am început să-l caut pe Dumnezeu!» este titlul sub care, pe 26 februarie 2018, tânărul Valentin Moraru a ales să se prezinte lumii. Lansat de pe pagina de internet a unei obscure publicații on-line (n. red.: romaniavippress.com), interviul pare o supă de apă chioară, rămasă dintr-un interviu mai vechi, găzduit în același loc în luna mai a anului 2017. La momentul respectiv, Valentin Moraru debita niște platitudini cât el de mari despre moștenirea administrativă lăsată de tatăl său concetățenilor, despre viitorul de aur al tinerilor din Amara și despre noul lider al comunității, primarul Ion Măiță. De astă dată însă, reporterul își concetrează profesional atenția asupra părților moi ale «acestui tânăr valoros care a încercat să vadă cum se trăiește departe de România», dar a părăsit definitiv Anglia pentru a reveni cu «planuri și vise frumoase, excelând acolo unde se implică, muncind, luptând» pentru a fi de fiecare dată învingător. Din respect pentru cititorii noștri, ne vom abține să comentăm elucubrațiile perorate de Valentin Moraru. De unde nu-i, nici Dumnezeul pe care susține că-l caută el nu cere! Ceea ce semnalăm însă este calchierea modelului paternal. Deocamdată, la o scară mai mică, pentru că Valentin Moraru nu are încă la dispoziție bugetul public al unui județ pentru a-și plăti interviurile TV sau a-și comanda ziare finanțate de contribuabili. Dar, dacă îi dați timp și credit, nu vă va dezamăgi! Iar până atunci, pentru că se spune că o fotografie face cât o mie de cuvinte, luați aminte la imaginile cu care Valentin Moraru și-a «paginat» interviul. Tulburătoare, nu-i așa?

În umbra tatălui «Ascensiunea» lui Valentin Moraru nu este rodul unor circumstanțe întâmplătoare. Reamintim că, pe vremea când Victor Moraru accesa fonduri europene sub îndrumarea Elenei Udrea, Valentin a devenit peste noapte șeful organizației PMP Ialomița. Pentru că avem, la rându-ne, copii, vom trece sub tăcere derapajele vârstei. Mai ales că Valentin a avut «delicatețea» de a-și cere iertare «tuturor celor cărora le-a greșit». Reamintim însă că, la sfârșitul anului trecut, același Valentin Moraru, în calitate de director comercial al firmei tatălui său, Miro Impex SRL, a vândut școlii din Amara, orașul pe care cu mândrie îl susține și îl promovează, uniforme școlare de proastă calitate la prețuri supraevaluate. Imediat după debutul scandalului, Valentin și-a declinat orice responsabilitate, amintindu-și brusc că el e doar «simplu angajat». Și exemplele pot continua!

12 Martie 2018, 11:40 (4777 vizualizări - 12 comentarii)

Comentariile cititorilor:


Penibil:
(18 Martie 2018, 10:53)
Daca acest parazit se considera un mare om, atunci cred ca lumea s-a sfarsit. Un parazit pentru familia lui si nu numai, un baiat care considera ca are mereu dreptate dar din pacate nici macar cei 7 ani de acasa nu-i are. Iubeste sa fie pupat in c*r, iar atunci cand nu primeste asta, plateste numai sa fie asa. Din punct de vedere gramatical nici nu mai vorbesc : " promtitudine" si alte cuvinte de doi lei pe care tanarul PSD-ist le utilizeaza fara macar sa stie intelesul lor. Pacat ca si tinerii pe care societatea ii promoveaza sunt tot niste penibili ahtiati de putere. In loc sa promovam tineri cerebrali, promovam paraziti gen Moraru Junior.
revoltat:
(15 Martie 2018, 09:46)
Săpând și iar săpând veți vedea ca acest razgaiat a fost de mic un parazit care a fost dus în spate când de tata cind de mama .liceul sportiv la exmatriculat și știm de ce ,pacanelele i_au luat parintilor o gramada de bani cămătarii la fel și mașina adusa de afară , de căsătorit și despărțit a avut parte fără acte fata de tatăl sau ,apoi iar împăcare cu aceiași fata ,deci un exemplu bun pentru tinerâi județului și sa nu sapam și în trecutul mamei ca de al tatălui se mai afla câte ceva .Cei care îl admirați va doresc sa aveți copii ca el.Din cauza unora ca ei copâi buni cu pregătire și verticalitate nu au loc niciunde pentru ca nu au un tata demnitar și au prea mult bun simt sa nu se amestece în ocirla. Atenție se apropie alegerâl!
una:
(14 Martie 2018, 14:27)
”Ce seamana din pisica soareci mananca”   ...sau  ”Aschia nu sare departe de trunchi”.... asa ca, o fi el bine educat, nimic de zis...dar ”Nu iese fum, pana nu faci focul” ...
 Sa  aiba o profesie, sa faca ceva palpabil, domne, uite baiatul lui Moraru  are o meserie..e .. economist, frizer, stilist, profesor, brutar,...nu conteaza ce este....numai sa-si faca treaba, nu sa fie propulsat in politica ca asa e la moda... e baiatul lui tata... Sa dea Dumnezeu sa nu semene cu tatal sau...ci mai bine cu mama sa !!! Daca peste 5 ani tatal nu va mai fi in politica..din ..nu stiu ce motive...atunci?  ce va face?
@Cetatean:
(13 Martie 2018, 22:50)
Ghiciti cine este acest "Cetatean"? Cred ca stiti despre cine este vorba.
Cetățean :
(13 Martie 2018, 13:39)
Dacă îți câștigi existenta desenand virgula de la Nike pe fata femeilor, o virgula mai strâmbă decât cealaltă, si daca tot ce stii sa faci pe lumea asta e sa fii piti dragu in club, cum naiba sa nu tragă de tine un barbat " cu chef" ?!
Cetățean :
(13 Martie 2018, 13:21)
Despre ce trecut vorbim? A facut vreo crimă a dat in cap la oameni e vreun infractor? Si ce inseamna sa fii pe picioarele tale la această varsta? Acest băiat se întreține singur , locuiește singur si munceste foarte mult In ceea ce priveste comentariul tau , Vax Albina , luati-i capul ca a fost omu'la club si in plus dacă ne gândim despre ce "fata" vorbim ...in cazul asta sa-l certam , chiar nu e demn de el sa se apropie macar
vax albina:
(13 Martie 2018, 10:12)
Cand bei pana nu mai stii de tine si te iei de fete prin baruri, inseamna ca esti un baiat educat, cu mult bun simt? Intreb pentru un prieten, domnule "Cetatean".
maria:
(13 Martie 2018, 08:48)
Cred ca este purul adevar evidentiat de uni cetateni. Daca pina la aceasta varsta acest tanar nu este pe picioarele sale, cind anume ?
@Cetatean:
(13 Martie 2018, 00:06)
Cum te numesti domnule Cetatean?
Nu conteaza:
(12 Martie 2018, 23:23)
Atsta nu stie pe ce lume este... stim trecutul ...si el stie cum este in portbagaj...
Cetatean :
(12 Martie 2018, 20:21)
Eu Nu inteleg cum puteti judeca atât de ușor, cum puteti critica cu atâta ușurință fără să cunoașteți macar putin omul despre care vorbiti. Nu inteleg de ce acest băiat care nu a ales să fie fiul lui Victor Moraru este etichetat deja in toate felurile doar pentru ca este băiatul lui Victor Moraru. Un băiat educat si cu mult bun simt care vrea cu adevarat sa faca ceva este numit " mediocru "...păcat.Timpul va demonstra ce fel de om este , între timp nu mai aruncati cu mizerii in oameni care nu merita acest lucru si nu mai vorbiti in necunoștință pentru ca faceti rau
cetatean:
(12 Martie 2018, 14:29)
Trebuie sa manance si el o paine! O sa ajunga sigur secretar de stat,prin vreun minister,fiindca este  destept ca tatal lui.Halal natiune! Unde o sa ajungem fratilor cu atatea  mediocritati care sunt bagate in fata?