Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

«Mama mea, rază de soare!»

Spectacol omagial la Săveni

«Mama mea, rază de soare!»

Comuna Săveni recuperează anii în care a lipsit de pe harta evenimentelor publice. Joi, 8 Martie 2018, copiii din cadrul Școlii Săveni au organizat, cu prilejul zilei de 8 Martie, un spectacol omagial de excepție.

Mama e doar una Școala din Săveni își propune să reînvie tradițiile uitate ale comunității. De 8 Martie, sub îndrumarea profesorului Luminița Trifan, cei 400 de elevi ai școlii au participat la un spectacol omagial organizat în cinstea mamelor, sub titlul «Mama mea, rază de soare!». La eveniment, organizat pe scena Căminului Cultural din localitate, au fost prezente și mamele sărbătorite. «Ne bucurăm că și-au adus aminte și de noi. Să crească mari și să nu ne facă de rușine în viață...» ne-a mărturisit cu ochii în lacrimi una dintre mămici. Ulterior evenimentului, Luminița Trifan a apreciat că spectacolul oferit mămicilor a fost un succes: «A fost un spectacol care a adus zâmbete și lacrimi de fericire pe chipurile tuturor femeilor prezente. A reușit să sensibilizeze și cele mai tari caractere! Mă bucur că elevii școlii noastre sunt parte dintr-un astfel de eveniment și mă înclin în fața tuturor colaboratorilor. La mulți ani, femeie!». Primarul Mirela Drăgoi este bucuroasă că un astfel de eveniment a fost posibil și își dorește ca spectacolul să fie permanentizat: «În ultimii ani am neglijat acest tip de eveniment. Ne bucăm să fim alături de școală și ne-am dori ca el să fie organizat în fiecare an!».

Săveni are «Cununa Bărăganului»
Invitați speciali în cadrul programului artistic susținut de elevii Școlii Săveni au fost membrii Ansamblului «Cununa Bărăganului». Performanțele acestor tineri, susținuți de către administrația locală, au depășit granițele județului, ansamblul devenind o emblemă a comunității. Pe 25 februarie 2018, ansamblul a participat la spectacolul de închidere organizat la Târgul de Turism al României, performând în cadrul acestui eveniment de o manieră remarcabilă. «A fost un regal de muzică și dansuri populare din județul Ialomița... Prin prestația lor impecabilă, Ansamblul a încântat privirile spectatorilor participanți în cadrul Târgului!» au susținut martorii oculari.

13 Martie 2018, 12:40 (2977 vizualizări - 2 comentarii)

Citiți și:
Proiecte edilitare de 5 milioane de euro la Săveni
Sinistrații din Săveni, bătaia de joc a autorităților
100 de case inundate într-o oră

Comentariile cititorilor:


Mama:
(15 Martie 2018, 16:24)
Apă, hrană, haine și medicamente au? Școala e bună? Căldură, igienă, cadre pregătite au? Dacă da, atunci e binevenit și circul!
maria:
(14 Martie 2018, 10:46)
Felicitari doamnei director, si doamnei primar pentru implicarea in astfel de activitati !