Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

contraeditorial

un discurs despre forță

De la Congresul Extraordinar al PSD, firesc, ne-a captat atenția discursul președintelui Marian Neacșu, autodeclaratul «sfătuitor de taină» al lui Liviu Dragnea, organizatorul de facto al evenimentului de la Sala Palatului și propovăduitorul doamnei Dăncilă în funcția de prim-ministru. Ascultându-l pe Neacșu live și recitind discursul trunchiat în presa de partid, am înțeles de ce «președintele președintelui», adică Liviu Dragnea, l-a preferat și îl preferă în continuare pe domnul Neacșu, președinte al Organizației PSD Ialomița, drept secretar general. «România are în guvernarea noastră cea mai mare creștere economică din lume: 7%! Numai trei state, Irlanda, China și India mai au rezultate apropiate de 7%» a glăsuit Neacșu, încă prin începutul discursului, gâtuit de emoția propriei nerozii. «Ar trebui să fie cineva tare prost ca să creadă asemene gogomănii!» putea rosti liniștit Negruzzi auzind discursul domnului Neacșu. «În primul an al guvernării PSD-ALDE s-au înființat peste 120 de mii de noi locuri de muncă, au luat naștere peste 30 de mii de noi companii față de 2016, iar șomajul a scăzut la cote istorice!» a continuat același Neacșu. Și nici măcar un fir din mustața lui Dragnea nu a tresărit! «...românii și țara o duc mai bine datorită nouă. Noi, Partidul Social Democrat și programul nostru de guvernare am adus mai mulți bani în buzunarele românilor!» a completat Neacșu privind-o cu nesaț pe iubita lui Dragnea, aflată în primul rând. «Noi, PSD, prin deciziile noastre, am oprit exodul medicilor din țară. Noi, PSD, ne-am propus și avem și ambiția, și priceperea să readucem acasă milioanele de concetățeni plecați în lumea largă pentru a-și câștiga o pâine!» a adăugat același Neacșu și întreaga Sală a Palatului a ropotit în aplauze. Apoi, fan declarat al Star Wars, Neacșu a adaptat din mers și a tunat: «Suntem o forță, stimați colegi, suntem o forță a binelui! Să nu ne fie teamă ori jenă să spunem răspicat acest lucru: PSD este o forță a binelui! (...) noi, PSD, forța binelui, vom învinge!». A fost momentul când delegații au înțeles, până și Sidious Dragnea a priceput, că «tânărul» Skywalker Neacșu este cel ales pentru a fi unicul discipol, de încredere, al Forței cu care PSD va izbi electoratul. Auzind cele rostite, chiar și Codrin Ștefănescu, acest «cu moț» al partidului, a înțeles că bătălia cu Neacșu la funcția de secretar general al PSD este pierdută. Căci Forța PSD este cu Neacșu! Pentru final, am păstrat o zicere aleasă de la Petre Țuțea care, lipsind de la Congresul Forței lui Dragnea, a ținut să transmită veacurilor: «Cu stânga nici cruce nu poți să-ți faci, darămite să conduci o țară...».

13 Martie 2018, 16:05 (2704 vizualizări - 8 comentarii)

Citiți și:
demnitari fara demnitate
nimicul de Centenar
Ialomița de hârtie

Comentariile cititorilor:


ialomita rosie:
(18 Martie 2018, 23:18)
neacsu, pavel, ialomita roșie.... iată Mulțimea voastră de nimicuri , analfabetule funcțional care te semnezi @liberal.....! Mai mulți bani in buzunarele romanilor......sa va luați lumânări voi de banii pe care-i avem noi in plus acum, cât de curând, mizerabililor! Clasa doua si a doua...... si litera a treia...., câta subtilitate, păcat ca n-ai avut șansa sa faci opt clase primare si te-ai dus direct la facultate la patruzeci de ani!
@liberal:
(16 Martie 2018, 11:35)
Pune mâna pe carte și nu mai scrie Ialomița cu  i mic și mulțimea cu M verzal.Și să nu mai vorbim și de „clasa doua ”, pentru că se zice „a doua”. Iar dacă nu știi ce sunt diacriticele, ia o  pancartă ,pe care să stea scris : Vreau meditații  la gramatica limbii române. Sau taci și  nu te mai băga în comentarii că te faci de litera a treia.
nemultumitu':
(16 Martie 2018, 11:27)
Daca pe dumneata ,LIBERARULE iubitor de comunism, te-au convins non -sensirile din discursul "marelui" Marian Neacsu , eu nu am de ce  sa- ti explic ca nu sunt fan Orban , asa cum ai tras concluzia din informatii venite din....neant.  Pentru ca e evident joci in alt film . Dar e bine ca te-ai racorit !
ivan:
(16 Martie 2018, 10:00)
Acelasi Neacsu  invitat de activul de partid  P.S.D. - Amara cu ocazia zilei de 1 Decembrie 2016  dupa minute de discurs in care se felicita [pe sine ]pentru inspiratia de a-l promova pe actualul ....Presedinte al Consiliului Judetean Ialomita,promite auditoriului ca :in urmatorii ani jud.Ialomita  se va umple de bunastare,ajungand  unul din primele judete ale tarii ....indelungi aplauze! Minciuna si oportunism! A face binele inseamna a face voia lui Dumnezeu :minciuna ,mandria ,viclenia,curvia,, furtul ,sunt apanajul altei entitati [lucifer] caruia ii slujesc constient sau inconstient acestia.
@liberal:
(16 Martie 2018, 00:04)
Ciuma roșie nu este Mulțimea care include si vopseaua de oua de culoare roșie asa cum nici ialomita roșie nu înseamnă ca toți ialomițenii sunt la fel de isteți ca tine care cu siguranța ți-ai fi tocit coatele pe bancile școlii elementare daca nu pateai necazul ăla din clasa doua cand ai avut (de)căderea aia nervoasa!
LIBERAL :
(15 Martie 2018, 14:51)
Când urlă Ludovic Orban pe la Conferințele PLL și zice că PSD trebuie dărâmat cu bâta ,  „Nemulțumitule „ nu consideri că îl imită pe Jirinovski ? Sau la ei nu se pune ? Când urlă că trebuie să dispară „ciuma roșie ”, de Paște nevasta lui ce face, îi vopsește numai ouă verzi ? Și despre „Holera galbenă ”, tot mucles, nemulțumitul-le.? Liber la exprimare , ”Independent ”, Nu ? Parol !
vox:
(15 Martie 2018, 12:58)
O trasatura definitorie a natiei : nu agreeaza meritocratia.
'nemultumitu:
(14 Martie 2018, 12:19)
Facem haz de necaz! Dar , mare atentie, exact asa a inceput comunismul . Cu discursuri si aplauze fortate . Am urmarit Congresul PSD si m-am simtit din nou tanar , ca atunci cand urmaream Congresul PCR. Sunt sincer speriat pentru viitorul copiilor nostri! Urmeaza sa ne ia dreptul la libera exprimare, la opinie si sa ne intoarcem la bancurile voalate pe care multi dintre noi ni le amintim inca !