Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Drumuri și Poduri SA trebuie să achite un prejudiciu de 100 mii de lei

Camera de Conturi Ialomița a avut dreptate

Drumuri și Poduri SA trebuie să achite un prejudiciu de 100 mii de lei

UPDATE Sentință definitivă a Curții de Apel București. Fosta conducere a Drumuri și Poduri SA Ialomița nu a prejudiciat bugetul societății!

Societatea Consiliului Județean Ialomița, care are în administrare drumurile județene, trebuie să achite un prejudiciu de 100 mii de lei, după ce Curtea de Apel București a decis să dea câștig de cauză Camerei de Conturi Ialomița în procesul în care Drumuri și Poduri Ialomița a contestat raportul auditorilor ialomițeni. În urma unui control asupra activității financiare a societății desfășurat în 2015, auditorii  Camerei de Conturi Ialomița au descoperit faptul că angajații societății au beneficiat ilegal de indemnizații privind concediile medicale sau tichete-cadou.

Sentință definitivă la Curtea de Apel București
Potrivit Raportului de control întocmit de auditorii Camerei de Conturi Ialomița, reprezentanții Drumuri și Poduri Ialomița erau acuzați de abateri contabile în cuantum de 500 mii de lei. O parte dintre acestea, totalizând 100 mii de lei, vizau acordarea ilegală de tichete-cadou către angajați sau acordarea de sporuri salariale pentru conducerea instituției, adică fostului director Ștefan Ghibanu. Imediat după ce Raportul a devenit public, el a fost contestat în instanță. La un an distanță, Tribunalul Ialomița a decis să anuleze capetele de acuzare care vizau plățile ilegale cu privire la plata tichetelor-cadou și a sporurilor salariale. Auditorii ialomițeni au atacat însă sentința cu recurs, cauza rejudecându-se la Curtea de Apel București. Recent,instanța din Capitală s-a pronunțat definitiv în acest dosar și a înclinat balanța, de această dată, în favoarea Camerei de Conturi  Ialomița. Astfel, prin sentința dată, judecătorii din București au admis faptul că beneficiile de care s-au bucurat angajații Drumuri și Poduri Ialomița au fost acordate necuvenit, iar acestea trebuie acum recuperate. Mai mult, o parte dintre neregulile constatate în timpul controlului de audit din 2015 au făcut și obiectul unor sesizări penale. În ianuarie 2017, Parchetul de pe lângă Judecătoria Slobozia a fost învestit cu două plângeri penale venite din partea Camerei de Conturi Ialomița, instituție care a reclamat fapte de «abuz în serviciu» și «fals intelectual» la Drumuri și Poduri Ialomița.

Cristi Stan a sabotat o licitație de 1,14 milioane lei
Managementul defectuos  din cadrul Drumuri și Poduri SA continuă și sub mandatul noului director, Cristi Stan. Acesta ar fi «sabotat» în luna iulie a anului 2017 o licitație pe care firma condusă de el o câștigase, refuzând să ofere «clarificări cu privire la prețul sau costurile propuse în ofertă».
Cum să te sabotezi singur În luna iunie a anului trecut, Drumuri și Poduri SA a participat la o licitație organizată de DADP Slobozia pentru «furnizarea de beton asfaltic BA 16-5160 tone și emulsie catatonică-15 tone». În urma licitației, Drumuri și Poduri SA a fost declarată câștigătoare (1,14 milioane de lei) în defavoarea firmei Oyl Holding AG (1,42 milioane de lei). Dată fiind diferența de preț, considerat «neobișnuit de scăzut în raport cu lucrările, produsele și serviciile care constituie obiectul contractului», DADP Slobozia a cerut  Drumuri și Poduri SA să ofere «clarificări cu privire la prețul sau costurile propuse în ofertă». Directorul firmei, Cristi Stan, a refuzat să ofere aceste clarificări, motiv pentru care oferta sa a fost respinsă. Mai mult decât atât, după cum a susținut public consilierul PNL Dragoș Soare, Cristi Stan a semnat o adresă prin care, anterior derulării licitației, informa conducerea DADP că nu poate onora comanda, în cazul în care firma sa va fi declarată câștigătoare. «Prin prezenta vă aducem la cunoștință că societatea noastră, în cazul în care este declarată câștigătoare, nu poate semna contractul mai sus menționat. Acest lucru se datorează numărului mare de comenzi ferme privind furnizarea de asfalt pe care societatea noastră o are în prezent și pe următoarele 3 (trei) luni» se arată în adresa respectivă. În replică, Cristi Stan a susținut public că adresa respectivă este una internă, care nu a părăsit niciodată firma. Cristi Stan nu a putut justifica însă nici utilitatea adresei, nici cum a pierdut licitația în valoare de 1,42 milioane de lei... Reamintim că, în cadrul ultimei ședințe a Consiliului Județean Ialomița, Cristi Stan a prezentat rezultatele financiare ale firmei pe care a condus-o în anul 2017. Potrivit acestora, Drumuri și Poduri SA a înregistrat pierderi de 400 mii lei și a cheltuit nejustificat peste 4 milioane de lei pentru utilarea parcului de utilaje al firmei.

Sentință definitivă a Curții de Apel București. Fosta conducere a Drumuri și Poduri SA Ialomița nu a prejudiciat bugetul societății!
Curtea de Apel București a făcut lumină în războiul juridic pe care Drumuri și Poduri SA Ialomița, societate administrată de Consiliul Județean Ialomița, l-a purtat cu reprezentanții Camerei de Conturi Ialomița. Acuzată de o serie de abateri financiar-contabile și obligată de auditori să returneze peste 167 mii de lei, fosta conducere a firmei a scăpat de o parte dintre aceste acuzații. Curtea de Apel București a emis o sentință definitivă prin care anulează o bună parte din măsurile dispuse de Camera de Conturi Ialomița.
Situația de fapt În anul de grație 2016, Camera de Conturi Ialomița a realizat un control de audit la Drumuri și Poduri SA Ialomița, care s-a finalizat prin emiterea de către auditori a Deciziei nr. 3 din 25 martie 2016. În secțiunea a II-a a actului oficial emis, reprezentanții Camerei de Conturi au descoperit mai multe nereguli care puteau fi imputabile fostei conduceri a societății administrate de Consiliul Județean Ialomița. Astfel, la Punctul I, auditorii au precizat faptul că societatea nu a făcut demersuri cu privire la recuperarea de la bugetul FNUASS a unor sume de bani privind indemnizațiile aferente concediilor medicale de care au beneficiat angajații. De asemenea, auditorii specifică la Punctul II al Deciziei nr. 3 din 25.03.2016 faptul că firma a acordat nelegal indemnizații sub formă de tichete-cadou angajaților. Punctele III și IV din cadrul aceleeași decizii vizau «acordarea nelegală a unei indemnizații egale cu două remunerații lunare la pensionare pentru limită de vârstă în cazul a doi membri ai Consiliului de Administrație» și «acordarea nelegală către administratorii societății a unei cote din profitul net al societății, realizat între anii 2013-2014 în sumă de 167 mii lei». Deși, potrivit legii, societatea verificată a beneficiat de procedura concilierii, în urma acestui demers auditorii Camerei de Conturi au refuzat să ia act de solicitările privind anularea acestor puncte. Astfel, reprezentanții instituției au obligat la începerea procedurilor de recuperare a sumelor considerate acordate necuvenit.
Firma a avut câștig de cauză În urma negocierilor eșuate, reprezentanții Drumuri și Poduri SA Ialomița s-a adresat instanței de judecată. Procesul s-a înregistrat pe rolul Tribunalului Ialomița, instanță care a dat câștig de cauză, în parte, reprezentanților firmei. Astfel, «Tribunalul Ialomița dispune anularea în parte a deciziei privind nerecuperarea de la bugetul FNAUSS a sumelor cu titlul de indemnizații aferente concediilor medicale achitate de societate (...), acordarea de tichete-cadou angajaților societății, precum și acordarea administratorilor a unei cote de participare la profitul net al societății pe anii 2013-2014». De la Slobozia, procesul s-a mutat mai departe la București, în urma apelului declarat de Camera de Conturi Ialomița, la Curtea de Apel București. După mai multe luni dezbateri în sala de judecată, magistrații din capitală au decis «să anuleaze măsura dispusă în Secțiunea II, pct. 1, din Decizia nr. 3/25.03.2016 a Curții de Conturi, cu excepția părții care privește nerespectarea de către reclamant a obligațiilor de recuperare a indemnizațiilor de concediu medical pentru lunile ianuarie, februarie și martie 2015. Menține în rest sentința civilă nr. 789/30.05.2017 a Tribunalului Ialomița. Definitivă. Pronunțată în ședință publică azi 14.12.2017». Sentința dată de Curtea de Apel București este definitivă. Ar mai fi de adăugat că decizia este a doua sentință favorabilă pentru Drumuri și Poduri SA Ialomița...

20 Martie 2018, 08:20 (3617 vizualizări - 6 comentarii)

Citiți și:
Drumuri și Poduri SA Ialomița a învins Camera de Conturi în instanță
Ștefan Ghibanu «căpușează» Consiliul Județean Ialomița
Unirea Slobozia, obligată să achite un prejudiciu de 1 MILION DE EURO

Comentariile cititorilor:


Un sofer:
(22 Martie 2018, 19:56)
Care imagine? Imaginea deszapezirilor cu utilajele de la drumuri prin alte firme, imaginea in care se certa in mașina cu colegii ca nu era buna împărțeala banilor, imaginea amantei , imaginea boierului care taie și spânzura , imaginea angajaților trimiși in șomaj in timp ce subcontracta la alte firme ... ca sa aibă pe ce se certa cu colegii la împărțeala .... tot aia rămâne imaginea ... ca alta nu e....
citizen:
(22 Martie 2018, 07:43)
S-avem rezon......... cladirea este ridicata pe timpul inginerilor profesionisti dinaintea domniei sale. Cu imaginea cladirii cum ramane? 
etc:
(20 Martie 2018, 20:03)
Era previzibil ca vor castiga.....desi initial s-a refuzat rectificarea bugetara solicitata  fiind anul expirat ........cu putin ajutor  la urmatorul buget................
Liviu :
(20 Martie 2018, 19:35)
Cit o fi fost spaga incasata de Directorul Stan ca sa renunte la contractul cu DADP-ul ? Difetenta de contract intre el si indieni era de 3 miliarde !
Alt drumar::
(20 Martie 2018, 17:26)
Adevărul este că Drumuri și Poduri a câștigat și la Curtea de Apel!
un drumar :
(20 Martie 2018, 12:11)
In timp ce alti salariati nu erau lasati macar sa iasa la pensie, administratorii astia se imbuibau cu salarii babane, prime trimestriale, prime anuale si fiindca nu se saturau infometatii, se mai dadeau si salariati, ca de 2 salarii la pensie beneficiau doar salariatii.