Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Milionarii serviciilor medicale BFT decontate de CJAS Ialomița

Afaceri cu Sănătatea

Milionarii serviciilor medicale BFT decontate de CJAS Ialomița

Casa Județeană de Asigurări de Sănătate Ialomița gestionează un buget similar cu cel al județului. De la Programe Naționale de milioane de lei și până la banalele rețete compensate, totul trece prin malaxorul financiar al acestei instituții. Anual (sau de câte ori este cazul), președintele Mihai Geantă oferă, transparent, asigurări că «toate serviciile medicale sunt decontate la timp», iar situația este sub control. În spatele acestor declarații însă, bugetul CJAS ascunde zone «gri», despre care nimeni nu vorbește. Una dintre acestea este reprezentată de serviciile medicale BFT (balneofizioterapie) din Ialomița...

Datele statistice de la CJAS
Bugetul anual al Casei Județene de Asigurări de Sănătate Ialomița se ridică, în 2018, la aproximativ 150 milioane de lei. Potrivit declarațiilor președintelui Mihai Geantă, el este mai mare decât anul trecut și asigură, așa cum am mai spus-o, «decontarea tuturor serviciilor medicale». Ca să avem o imagine apropiată de realitate a acestor cheltuieli, apelăm la raportul de activitate al CJAS pentru anul 2017. Potrivit acestui document, cei 126 de medici de familie din Ialomița au acordat celor peste 217 mii de asigurați (dintre care 60662 salariați și 59286 pensionari) fix 640783 servicii medicale, pentru acestea CJAS Ialomița achitând 18,9 milioane de lei. La nivelul celor 4 spitale din județ, CJAS a decontat pentru cele 775 de paturi existente, servicii medicale de 54 milioane de lei. La aceste deconturi se adaugă cele pentru Programele Naționale, în cadrul cărora cea mai mare sumă este utilizată în cadrul Programului Național de Suplinire a Funcției Renale, respectiv 10,8 milioane de lei. Potrivit aceluiași document, «comparativ cu anul 2016, consumul de medicamente și materiale în programele de Sănătate a crescut cu 17,4%».

Despre BFT numai de bine
În contextul de mai sus, sumele decontate de către CJAS pentru serviciile medicale BFT pot părea insignifiante. Ele reflectă însă o realitate suspectă, care merită detaliată. Pentru început ar trebui precizat că, potrivit pachetului de servicii de bază, CJAS poate deconta un număr de 49 de proceduri specifice de recuperare, medicină fizică și balneologie, acordate ambulatoriu sau în regim de spitalizare. Evident, la nivelul județului Ialomița, aceste servicii medicale nu se pot asigura în totalitate, iar numărul unităților medicale care le asigură scade de la an la an. Potrivit datelor oficiale, în anul 2018 doar 4 unități au încheiate contracte cu CJAS. Cea mai mare dintre acestea este TBRCM SA Amara (Hotel Ialomița). Restul sunt unități mai mici sau clinici private, respectiv Spitalul Municipal Fetești, Como Consulting SRL și CMI dr Pitea Constantin. Absentul principal de pe această listă este Spitalul Județean de Urgență Slobozia, unitate medicală care, de aproape 2 ani, nu mai reușește să aceseze foduri pentru serviciile medicale BFT, în pofida investițiilor considerabile pe care le-a făcut în aparatură medicală de specialitate sau a dotărilor aferente.

Mint deconturile, mințim și noi
Informațiile privind decontarea serviciilor BFT de către Casa Județeană de Asigurări de Sănătate sunt bine camuflate în bugetul anual al CJAS. Însă există și ridică serioase semne de întrebare. Potrivit datelor oficiale, pentru primul trimestru al anului 2018, CJAS ar fi trebuit să deconteze pentru serviciile medicale oferite o sumă de 530 mii de lei. Nu este o sumă exorbitantă dar nici de lepădat în contextul articolului de față. Acum, defalcat, pentru primul trimestru din 2018, TBRCM SA Amara ar avea de încasat puțin peste 81 mii de lei, Spitalul Municipal Fetești aproximativ 146 mii de lei, CMI dr Pitea Constantin aproximativ 85 mii de lei și, bombonica de pe colivuța Sănătății ialomițene, Como Consulting SRL, aproximativ 218 mii de lei! Pentru profanii în ale decontării de servicii medicale BFT, adică noi, surprinderea a fost reală și evidentă. Cum adică o chestie mică, cu o bază de două încăperi și un oficiu, respectiv Como Consulting SRL, se poate compara prin prisma procedurilor executate cu o bază de tratament cum este cea a TBRCM SA-Hotel Ialomița? Și dacă, totuși, CJAS Ialomița a reușit să producă o astfel de comparație și să deconteze, cel puțin la nivelul lunilor ianuarie și februarie 2018, sume de cel puțin 85 mii de lei către Como Consulting SRL, semnele de întrebare rămân, cu atât mai mult cu cât corecțiile financiare aplicate între sumele previzionate și cele încasate efectiv se ridică la «fabuloasa» valoare de 10,56 lei!

Cum stăteam noi cu dinții la gard...
...și număram banii virați cu lopata de Mihai Geantă către onorabilii furnizori, ne-am imaginat cum ar fi să fim Corpul de Control de la Casa de Sănătate. Și, cu gândul la fostul ministru al Sănătății, Vlad Voiculescu, care spunea că, printre altele, «costurile serviciilor medicale nu reflectă realitatea», ne-am gândit cum ar fi dacă pacienții BFT posesori de carduri de sănătate ar primi acasă un desfășurător al procedurilor decontate către prestatorii de servicii medicale. Adică, spre exemplu, din cei 200 de pacienți cu care se mândrește în luna ianuarie 2018 Como Consulting SRL pe pagina de Facebook (cu Diplomă de recunoștință acordată CAS Ialomița și echipei COMOClinic!) să vedem noi, Corpul de Control al Casei Județene de Asigurări de Sănătate Ialomița, cam câte proceduri au fost decontate pentru fiecare pacient. Ce-ar fi dacă am înștiința și Serviciul de Investigare a Fraudelor din cadrul IPJ Ialomița în același timp cu emiterea desfășurătoarelor de proceduri pentru fiecare pacient? Ar fi vreo problemă? Noi credem că nu, atâta timp cât și domnul Geantă execută proceduri aproape după fiecare ședință de tenis.

Câte ceva și despre Îngrijiri Medicale la Domiciliu Fără a avea legătură cu subiectul articolului nostru, am găsit și decontările efectuate de Casa Județeană de Asigurări de Sănătate Ialomița în luna ianuarie 2018 pentru Îngrijirile Medicale la Domiciliu. Un alt domeniu de servicii medicale decontate cu drag de CJAS Ialomița, îndeosebi prin prisma firmei din Miloșești, Sylmed Invest SRL, prestatoare de Îngrijiri Medicale la Domiciliu în cuantum de cam 10 mii de lei lunar... Dar cum firma în cauză e evitată elegant de Corpul de Control al CJAS Ialomița, ne permitem și noi să întrebăm «de ce, domnule Geantă, de ce?»... Revenind, am admirat la acest capitol de servicii medicale încasările Spitalului Județean de Urgență Slobozia. Cea mai mare unitate medicală din județ și cel mai mai mare angajator în același timp a ajuns de râsul celor din Miloșești (ne scuzați, domnule Geantă!) după ce au atras de la bugetul CJAS Ialomița, la nivelul lunii ianuarie 2018, fix 1665 de lei. Suntem convinși de eficiența Compartimentului de Îngrijiri Medicale la Domiciliu în condițiile în care respectiva structură are două asistente medicale angajate și câte o mașină repartizată fiecăreia (cu combustibil la discreție!). Doamna manager Mariana Iancu, economist după facultăți, sigur iese «pe plus» după fiecare lună de funcționare, cel puțin «-15000 de lei», iar eficiența Compartimentului o calculează la două luni, când minus cu minus fac plus...

26 Martie 2018, 07:45 (3228 vizualizări - 5 comentarii)

Citiți și:
Sănătate de 6 milioane de lei în Ialomița

Comentariile cititorilor:


Cealapa:
(26 Martie 2018, 21:18)
Întrebați.l pe nenea Geanta, dacă are habar de hotelurile din Amara, cum au facut avere din decontare false, din dosare de tratament dublate, oameni care nu au mai călcat fizic în stațiune, dar pt care s.au decontat serviciile si de 2 si de 3 ori...Ia vedeti, stie?
STANCU:
(26 Martie 2018, 21:16)
Acum 1 luna am benificiat de procedurile recuperatorii de la Comoclini Slobozia. In anii trecuti mergeam la spitalul Slobozia dar de cand nu mai au medici BFT ca altceva nu stiau decat SPAGA s-a dezoltat si bine au facut clinicile private. Va spun sincer ca la Comoclinic am beneficiat de servicii foarte bune, personalul amabil si respectuos si nu a trebuit sa mai dau niciun ban SPAGA la nimeni. La stat, adica spitale si policlinici de cand intrii toti vor sa le dai si sa le bagi in buzunare bani sau atentii (cafea, tigari, ciocolata). Nu cunosc cum sa fac decontarile dar eu porpun sa fie desfiintate cabinetele de la stat ca sunt o batjocura la adresa populatiei (jegoase deloc dotate si poti lua tot felul de boli; personal irascibil pus numai pe cearta si pe luat SPAGA). Pentru noi cel mai bine e sa fie desfiintate cele de la stat si dupa o sa vedeti ce calitate a serviciilor o sa avem cand intre privati o sa fie concurenta.
Hello Kitty :
(26 Martie 2018, 17:08)
Cica Geanta se trage dintr-un neam de faraoni egipteni, daia nu-l mai da nimeni jos de pe scaunul casei. E mai smecher ca Tutankamon ;)
@C-asa este in tenis!: :
(26 Martie 2018, 16:57)
Domnilor, multe hoții vor mai trece nevăzute și necercetate? CJAS Ialomița ce fel de instituție este? Cum să decontezi asemenea sume unui SRL ? Împuțite vremuri trăim. Păcat de copiii acestei țări! Faceți-vă treaba , organe de control ! Și mai ales recuperați furtul! Pușcăria hoților  nu mă interesează! 
C-asa este in tenis!:
(26 Martie 2018, 10:16)
Director pe viata in Sanatatea ialomiteana, Geanta joaca tenis cu bugete de miliarde....Legatura lui cu  Ursu din padurea COMOCLINIC este mult mai adanca. Decontarile catre medicii de familie in ceea ce priveste vizitele la domiciliu, sunt enorme si, vizitele, lipsesc cu desavarsire...Geanta va termina Foarte Prost....Zangane catusele!!!