Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

REPORTAJ

Maria Unțanu, grafician de șevalet

Maria Unțanu, grafician de șevalet

Ajunsă în oraș la jumătatea anilor ’80, Maria Unțanu a fost multă vreme un artist «amorțit», refugiat în cariera de profesor. A revenit pe scena artistică locală după 1990, discretă, dar remarcabilă. Este cunoscută orașului pentru sutele de premii naționale și internaționale obținute de elevii ei la Palatul Copiilor din Slobozia. Recent însă, domnia sa a vernisat în Slobozia o expoziție sub titlul «Texturi Grafice». Este corolarul unei vieți de artist de provincie și, în același timp, o expoziție unicat realizată în tehnica punctului-«stippling»...

«Desenul se învață, cu culoarea te naști!»
Maria Unțanu este unul dintre puținii artiști consacrați ai orașului Slobozia. O prezență discretă, dar remarcabilă, care lucrează până la 10 ore zilnic într-o tehnică unică, greu de stăpânit... Tehnica se numește «stippling». În românește, ar fi tehnica punctului, iar Maria Unțanu explică de ce a ales-o: «Desenul se învață, cu culoarea te naști! Iar exercițiul zilnic este cel care îți permite să te perfecționezi. În zilele bune, lucrez câte 10 ore. Iar în fiecare zi, mimim 5 ore. Uneori, când am suprafețe mari, mi se pare că nu mai am puterea să le umplu. Alteori mă grăbesc și greșesc...». «Atunci lucrarea este ratată!» ne explică Maria Unțanu. Lucrările doamnei Unțanu decorează casa. O expoziție care pare vie, diafană și plină de mistere. Chipuri de oameni, regi, obiecte care respiră prin culoare și formă, texturi paradisiace... O lume pe care artista o poartă cu sine de peste 35 de ani pentru... a o uita: «Sunt lucrări la care muncesc mult, ani de zile uneori... Iar apoi le uit! Ca să pot lucra altceva, e musai să uiți. Ca să nu rămâi pe loc... Aceasta e cea mai mare teamă a artistului, rămasul pe loc. Toți ne temem de asta, iar eu trebuie să fiu cel mai dur critic al meu. Mai ales că lucrările mele sunt vii, evoluează în timp ce le realizez...».

Viața de provincie (nu) omoară arta
Maria Unțanu rămâne un artist provincial. S-a resemnat cu acest statut. Și crede că viața de provincie ucide arta... «E inevitabil! Uite, eu sunt obligată să lucrez aici, în casă, în lipsa unui atelier... De asemenea, nu există evenimente, nu există expoziții, nu există viață artistică. Ca să poți performa, ai nevoie de toate aceste lucruri... Și sunt mai importante decât banii!». Lucrările Mariei Unțanu nu au prețuri prohibitive. Și, ca orice artist, suferă atunci când i se vând. Dar s-a resemnat cu toate... De dragul artei! «Bunul gust trece prin prostul gust. Nu trebuie să ne panicăm... Trebuie doar să vedem suficient de mult, să ne instruim, să mergem la expoziții. Și, în timp, vom descoperi că am evoluat!». O lăsăm pe Maria Unțanu lucrând. Are de făcut puncte. Mii de puncte, sute de mii... Lucrările ei au fragilitatea vaselor chinezești și frumusețea zborului de păsări. Din ușă, o întrebăm până când va continua să lucreze 10 ore zilnic. Curiozitate grobiană, de reporter: «Sper să pot lucra până la sfârșitul vieții mele... Sunt norocoasă pentru că fac o formă de artă vizuală. Iar văzul oferă peste 60% din informațiile de care avem nevoie. Așa că eu mă consider norocoasă... Pentru că lucrările mele se nasc pentru a fi privite!».

30 Martie 2018, 10:20 (2591 vizualizări - 5 comentarii)

Citiți și:
Artista Maria Unțanu revine la Slobozia
Maria Unțanu sau arta de a stăpîni PUNCTUL

Comentariile cititorilor:


Poiata Rodica:
(18 Martie 2019, 11:37)
Ma bucur enorm ca am avut sansa sa vad macar in mediul online lucrarile minunate ale doamnei Maria Untanu! Sunt o incantare a sufletului!
MANUELA:
(3 Aprilie 2018, 14:50)
Doamna Maria Untanu este un profesor deosebit, care a descoperit tinere talente, dar a facut si terapie prin culoare cu micii artisti.
Marian Simion:
(31 Martie 2018, 11:37)
Tot respectul si jos palaria in fata unui profesor de exceptie! Pensionarea DOAMNEI Maria Untanu este o pierdere mare pentru elevii cu inclinatii artistice (pictura) din orasul nostru! Felicitari si mii de multumiri pentru ce a facut pentru multi copii talentati elevi ai Palatului copiilor din Slobozia!
olga:
(30 Martie 2018, 19:37)
Te felict pentru talentul daruit si pentru munca depusa 
Maria:
(30 Martie 2018, 17:49)
Sunt evenimente, se organizeaza  expozitii : sa nu exageram !