Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

SPORT

«Porumbeii păcii»

Fotbal, Liga a III-a, Unirea Slobozia-Metalul Buzău 0-2

«Porumbeii păcii»

Mesajele războinice și  determinarea din pauza competițională s-au topit o dată cu zăpada. Unirea Slobozia are aerul unei echipe dezorientate care, după șocurile din startul returului, așteaptă să treacă «pe repede înainte» chinul acestui sezon. La mijlocul săptămânii trecute, pe la Slobozia a trecut Farul, asemenea unei tornade. A ieșit un 5-0 usturător în favoarea constănțenilor, scor care n-a mirat pe nimeni. Adevărata drama s-a petrecut sâmbătă, în jocul cu Metalul Buzău. Echipa lui Enache Costea nu numai că nu a reușit să treacă de o echipă fără mari veleități, dar nici nu a jucat nimic, nimic, nimic...

Conduși încă din start După ce ți-a dat Farul câte în lună și-n stele, greu să mai răsară soarele pe strada ta. Nici nu apucaseră puținii spectatori să-și ocupe locurile, când mingea trimisă de buzoianul Ion țopăia în poarta lui Dumitrescu, râzându-și parcă de lipsa de reacție din apărarea Unirii. Iar când începi meciul de la 0-1 frustrările mocnite nu au cum să nu iasă la suprafață. Jocul Unirii exprimă dorință, dar au dispărut încrederea, coerența la construcție și, mai ales, omogenitatea. Acțiunile spre poarta buzoianului Toader au fost lipsite de incisivitate, iar cei care au punctat au fost tot oaspeții. Cunoscuți ialomițenilor din barajul cu Amara, Valentin Lungoci a făcut o cursă impetuoasă pe stânga, în care a depășit toți adversarii întâlniți în cale, marcând pentru 2-0. Cu handicap de două goluri la pauză, Enache Costea a căutat să mai dreagă ceva în partea secundă, drept pentru care la ieșirea de la vestiare a făcut 3 schimbări. Printre acestea am remarcat debutul oficial al portarului Tudor Negrușa. Și, din păcate, am mai remarcat alte două ocazii ale oaspeților, prin Duțu și prin același Lungoci, ambii ratând spațiul porții. La Unirea speranțele au scăzut simțitor după ce Adăscăliței a văzut cartonașul roșu. În cele din urmă, puținele eforturi ofensive ale Sloboziei au fost răsplătite. Un apărător buzoian a comis henț în careu, iar arbitrul a indicat punctul cu var. Contrar obiceiului, Toma a tras slab, permițându-i lui Toader să se mai remarce o dată și numeroșilor spectatori buzoieni de la tribuna oficială să exulte... Invincibilă pe teren propriu în tur, Unirea reușește în retur contraperformanța de a scoate doar un punct în meciurile de acasă. Și, astfel, în locul luptei pentru promovare, a venit prăbușirea pe locul 6! Urmează două meciuri în deplasare și apoi se poate încerca mult dorita redresare în fața propriului public. Și în fotbal, ca în orice alt domeniu, ultimele impresii contează, iar Unirea trebuie să-și recapete imaginea de echipă puternică. În competiție nu e loc de «porumbei ai păcii»...

3 contracte reziliate Eșecurile din meciurile cu Progresul și, mai ales, cu Farul au determinat conducerea să renunțe la serviciile a trei jucători. Este vorba despre Valentin Apostol, Florin Cazan și Andrei Apetrei, ultimul invocând probleme personale. Valentin Apostol a venit la Slobozia în vara anului trecut, în vreme ce Cazan și a Apetrei au fost aduși iarna aceasta. În situația dată, Unirea se va baza în cele 9 etape rămas din actualul sezon pe un lot de 20 de jucători. În ceea ce îl privește pe Enache Costea, acesta va beneficia în continuare, în ciuda rezultatelor negative din ultimele 3 etape, de sprijinul conducerii.

Mihăiță Lemnaru, debut fericit la Națională Naționala «Under 18» a României a disputat săptămâna trecută două meciuri amicale în deplasare, în compania reprezentativei similare a Irlandei. În al doilea joc, câștigat de România cu 2-0, printre titulari s-a aflat și mijlocașul la închidere al Unirii Slobozia, Mihăiță Lemnaru. Acesta a purtat tricoul cu numărul 17 și, în cele 57 de minute în care s-a aflat pe teren, a avut o evoluție foarte bună, care a stârnit interesul multor oameni de fotbal prezenți la meci. Antrenorul Dan Oprescu a folosit aceste teste pentru a se putea edifica asupra potențialului echipei în vederea preliminariilor Campionatului European din Armenia, preliminarii ce se vor desfășura în perioada 14-20 noiembrie 2018, în Bulgaria. România va juca într-o grupă unde le va avea adversare pe Grecia, Gibraltar și țara gazdă, fiind șanse ca Lemnaru să se regăsească printre tricolori și la această acțiune.

Program încărcat pentru copiii Unirii
Toate grupele de copii ale Unirii Slobozia sunt angrenate în aceste zile în competiții. În perioada 3-5 aprilie 2018, la Baza Sportivă «Ion Țiriac» se desfășoară «Stelele Bucureștiului». La această competiție Unirea Slobozia participă cu grupele de copii 2007-2008, 2009, 2010 -2011, pregătite de antrenorii Dumitru Gheorghe și Adrian Cristea. De asemenea, grupa 2005-2006 va participa joi, 5 aprilie a.c., pe stadionul din Amara la «Cupa Primăverii», competiție organizată de CS Amara. La această acțiune, printre alții și-a anunțat participarea și echipa similară a Stelei. Înainte de competiție de la Amara, puștii lui Ion Ionescu au disputat un amical cu Victoria Delta Tulcea, pe care l-au câștigat cu 4-1.

3 Aprilie 2018, 13:10 (2050 vizualizări - 8 comentarii)

Citiți și:
Ce n-a putut Rapidul
6 echipe cu punctaj maxim
Pe muchie de cuțit
O victorie și un car de nervi

Comentariile cititorilor:


Vali București :
(11 Aprilie 2018, 19:55)
Și asta cu Alooo sunt meci de meci la acești băieți dacă ești sincer cu u vb adevarul alooo 11,4,19,2,vrei sa spui ca nu joaca la liga unu Răspunde doar dacă ești sincer aloo
Vali București :
(11 Aprilie 2018, 19:52)
Vorbiți de Toma și soare
Alooo:
(8 Aprilie 2018, 22:30)
Toma și soare in liga 1???? Alooo??? Trezirea... poate Toma undeva in liga 2 ...in rest păcălici..
Tribuna:
(5 Aprilie 2018, 08:03)
Echipa nu are rezultate pentru ca este manageriată catastrofal de clientela incompetenta de partid! Lotul nu e rău ba chiar sunt jucatori care pot juca oricând la orice echipa din liga 1( Toma, Soare ....) dar din păcate valoarea lor este anihilată de șleahta de lipitori numita politic in funcții pentru care nu au nicio calitate in afara servilismului dezgustător fata de cei care i-au numit! Atâta timp cât echipa va fi in sfera de influența nociva a politicului sa nu va așteptați la altceva decat la declarații sforăitoare si fara acoperire din partea ,, oficialilor” si la rezultate dezamăgitoare! Păcat de banii prăpădiți fara discernământ, cu bugetul asta se pot realiza lucruri cu adevărat minunate dar cu condiția sa fie cheltuiți gospodărește!
Adevarat:
(4 Aprilie 2018, 23:06)
Offff!!! Ce am fost si ce am ajuns...oare de ce? Hai sa ne mai uitam si in ograda proprie ca din urma nu vine nimic iar pretentiile sunt mari,poate ca o sa realizam ca in curand cand o sa plece si acesti fotbalisti care ii mai Avem sa nu ne trezim ca ne batem la retrogradare si sa vedem atunci ce mai facem.....noi la Slobozia ne am invatat sa Avem echipa de locurile fruntase cu bani putini...sa vedem cand nu o sa mai fie nici jucatorii acestia cu cine se mai bate unirea ca din urma nu apare nimic dovada juniorii care sunt la echipa mare mai mult fortati decat talentati,se pare ca IONESCU lucreaza bine(dar poate prin alte parti nu la UNIREA)dati demisia bai barfitorule ca esti un agramat ce sa invete copii de la tine????
Varza:
(4 Aprilie 2018, 16:53)
Enache cand pleaca? Cazan si Apostol erau buni pentru liga 3.Alt junior in afara de Mihaita nu mai avem, ca nu are nicio o treaba cu fotbalul. Noroc cu tati si cu Mihalcea de a ajuns la U18.
unirist:
(4 Aprilie 2018, 10:12)
Vreau ca pentru cateva minute sa fim sinceri cu noi si sa nu ne mai mintim atat singuri ! Situatia asta persista de cand clubul a revenit in Liga 3 iar lucruruile nu se vor schimba curand !!! Echipa este lipsita de orizont,planuri se fac doar pe hartie iar promovarea se doreste numai din gura ! In rest . . . daca asculti putin pe la colturile anturajului echipei,nici jucatorii nu cred si nici nu spera la ceva mai mult ! Toata lumea se complace in timp ce unul singur se zbate si se bate cu morile de vant ca sa pastreze vie aceasta echipa inca un an in Liga 3(numele lui este Lemnaru).Altfel am ajunge sa jucam cu Amara,Doja si eternul "derby" cu Abatorul ! Cam asta e povestea actuala spusa pe scurt . . . Restul . . . e tacere . . .
Fost sportiv:
(3 Aprilie 2018, 19:02)
Chiar daca promovezi si utilizezi tineri, nu inseamna ca vor si reusi! Un colectiv , o echipa se cladeste in timp , bineinteles iti trebuie si dirijor!