Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

POLITICĂ

Ștefan Țintă transformă Ialomița într-un reper politic

«Generația 2020» a făcut istorie la Amara

Ștefan Țintă transformă Ialomița într-un reper politic

bonus: «TSD Ialomița are 800 de membri activi!»

În perioada 30-31 martie 2018, la Amara, s-au desfășurat lucrările Comitetului Executiv Național al Tineretului Social-Democrat. Evenimentul a fost organizat de către Organizația locală a TSD, condusă de Ștefan Țintă, și l-a avut ca invitat pe secretarul general al PSD, Marian Neacșu. «Ne-am dorit foarte mult să demonstrăm că Ialomița are capacitatea logistică de a găzdui un astfel de eveniment... Dincolo de miza politică, întâlnirea a fost un prilej pentru a mediatiza orașul-stațiune Amara. Suntem bucuroși că am reușit și mândri că am putut reprezenta județul la acest nivel...» a declarat ulterior întâlnirii Ștefan Țintă, președintele TSD Ialomița.

După 9 ani de așteptare... TSD Ialomița a reușit la sfârșitul săptămânii precedente să demonstreze public că este o filială puternică și capabilă să gestioneze evenimente de anvergură națională. Astfel, la Amara, în perioada 30-31 martie a.c., s-au desfășurat lucrările Comitetului Executiv Național al TSD, eveniment de o importanță majoră pentru Organizația locală. «Este pentru prima dată după 9 ani când reușim să organizăm acest eveniment în Ialomița! Pentru noi a reprezentat o provocare și, în același timp, o responsabilitate... Ne-am dorit foarte mult să demonstrăm că Ialomița are capacitatea logistică de a găzdui un astfel de eveniment... Dincolo de miza politică, întâlnirea a fost un prilej pentru a mediatiza orașul-stațiune Amara. Suntem bucuroși că am reușit și mândri că am putut reprezenta județul la acest nivel!» a declarat ulterior evenimentului Ștefan Țintă, președintele TSD Ialomița. La lucrările Comitetului Executiv Național al TSD de la Amara au participat peste 150 de reprezentanți din toate filialele țării, precum și deputați tineri, care reprezintă electoratul în județele Ialomița, Galați, Bacău, Neamț, Buzău și Satu Mare. Unul dintre invitații de marcă ai întâlnirii a fost secretarul general al PSD, Marian Neacșu. De asemenea, au participat secretari de stat din cadrul Ministerului Muncii, Ministerului Culturii și Ministerului Tineretului și Sportului. Printre invitați s-a numărat și ministrul Tineretului și Sportului, Ioana Bran. Aceasta a vizitat stațiunea Amara, s-a întâlnit cu oficiali din cadrul Direcției Județene pentru Sport și Tineret Ialomița și a promis că va susține inițiativele locale de dezvoltare a stațiunii...

Generația care ne va schimba lumea Întâlnirile Comitetului Executiv Național al TSD sunt caracterizate de fiecare dată drept «oportunități de realizare a unor proiecte comune». Întâlnirea de la Amara nu a făcut nici ea excepție. Cei 150 de tineri prezenți au făcut schimb de informații, și-au împărtășit din experiența acumulată în anii de activitate în cadrul TSD și au luat decizii privind viitorul imediat și cel pe termen lung. În cadrul Comitetului Executiv Național, organizat de TSD Ialomița, președintele Gabriel Petrea a declarat: «TSD este singura organizație politică ce își propune să construiască o strategie pe termen lung, consultând toți tinerii din România! Dacă printre ideile culese se vor găsi și unele care se pot transforma în proiecte de lege, acestea vor fi preluate de către deputații tineri, pentru a fi concretizate...». Rezoluția a fost adoptată în unanimitate, astfel s-a dat startul unei ample consultări a tinerilor, iar Ștefan Țintă, președintele Organizației TSD Ialomița, a subliniat nevoia de adaptare la generația actuală. «Reprezentăm viitorul politic al țării și suntem pregătiți să ne asumăm responsabilitățile care ne revin!» a declarat acesta, printre altele. La eveniment a participat și secretarul general PSD, Marian Neacșu, care a garantat implicarea sa în proiectele sustenabile.

Ștefan Țintă, președintele TSD Ialomița
«TSD Ialomița are 800 de membri activi!»
Ulterior întâlnirii, președintele TSD Ialomița, Ștefan Țință, a caracterizat evenimentul drept un succes notabil al Organizației ialomițene. El consideră că cei 800 de membri activi ai TSD Ialomița reprezintă o pepinieră de cadre pentru toate organizațiile de tineret din regiune, iar experiența pe care tinerii o acumulează în cadrul Organizației îi ajută să performeze ulterior în funcții publice.
-Ce șanse are pepiniera de cadre tinere pe care o formați în TSD Ialomița?
-Unii dintre ei se întorc și performează aici. Alții, cei mai mulți, rămân la București sau în alte centre universitare... Chiar eu am recomandat trei astfel de tineri pentru filale ale TSAD din București. Dar înțeleg că sensul întrebării e altul... Au toate șansele din lume, pentru că experiența obținută în cadrul Organizației devine definitorie! Avem 800 de tineri activi în TSD care au ajuns sau vor ajuge în următorii ani la un nivel de performanță remarcabil. Ei vor asigura schimbul de generații în PSD...
-Când se va întâmpla asta?
-Într-un orizont de timp mediu... Unii în câțiva ani, alții mult mai devreme! Important e să își dorească, pentru că PSD se schimbă... Nu ține doar de voință politică sau de calcule electorale. Toți acești tineri sunt un factor de presiune pentru seniori, o sursă de energie inepuizabilă care propulsează PSD! Pentru că PSD a înțeles ceea ce partidele de Opoziție nu înțeleg de 28 de ani. Tinerii sunt cei care dau forță unui partid!
-Ce se întâmplă la aceste întâlniri?
-De obicei, sunt întâlniri de lucru... Reprezentanții filialelor TSD expun problemele de sistem, caută soluții organizatorice mai bune, își extind orizonturile politice. Adică ajung să se cunoască, să înțeleagă mai bine viața politică internă, disciplina de partid, posibilitățile de afirmare... Dar există și rezultate palpabile. De exemplu, în urma unei astfel de întâlniri, a fost realizată o aplicație pentru telefonul mobil care facilitează tuturor membrilor accesul la bazele de date ale TSD. Practic, este o aplicație care permite dezvoltarea atât pe verticală, cât și pe orizontală. Pare un câștig politic, în primă instanță... Dar e mai mult, mult mai mult de-atât! Este dovada clară a eficienței noastre, la orice nivel de decizie...
-De ce a fost important evenimentul pentru Organizația Ialomița?
-Întâi pentru că ne-am dorit să demonstrăm că putem susține evenimente de anvergură... Dar, mai important decât atât, pentru că astfel am putut promova stațiunea Amara la nivelul întregii țări! A fost o oportunitate și sperăm că vom avea curând și rezultate...
-Vi le-a promis ministrul Ioana Bran? De aceea ați invitat-o?
-Da și nu! Evident, bugetul Ministerului nu e suficient de mare pentru a susține investițiile pe care ni le dorim la Amara. Dar vizita e una benefică... Doamna Ioana Bran s-a întâlnit cu oficiali din cadrul Direcției Județene pentru Sport și Tineret Ialomița, a înțeles care sunt posibilitățile locale și așteaptă propuneri viabile de susținere a stațiunii și bazelor de tineret existente. Personal, cred că transferul acestor baze de tineret la nivelul Consiliului Județean ar debloca situația și ar permite o serie de investiții absolut necesare...
-Ne vedem peste 9 ani, la următorul Comitet Executiv găzduit în Ialomița?
-Nu! Evident că nu! Scopul pe termen scurt al TSD Ialomița este de a așeza județul pe un loc fruntaș pe harta politică a țării... Iar dezvoltarea politică va aduce, automat, și realizări în domeniul social și economic. Suntem tineri, avem motivații puternice și suntem susținuți de oameni politici capabili, care intuiesc potențialul nostru... Eu cred că vom reuși să schimbăm lumea, atât în interiorul TSD, cât și la nivelul societății! Și asta mai devreme decât ne așteptăm noi înșine...

5 Aprilie 2018, 08:10 (5211 vizualizări - 11 comentarii)

Citiți și:
Tineretul Social Democrat Ialomița, participant la «Tabăra de Ecologizare»
Generația TSD Ialomița
Țintă, trezorierul noii generații de politicieni

Comentariile cititorilor:


Maria :
(13 Aprilie 2018, 07:05)
Ioană,cred ca tragi prea des pe nas!"implicarea constanta si interes acordat tinerilor"..Care tineri? Din Mozambic?
i urez :
(12 Aprilie 2018, 07:03)
Cata rautate!In loc sa "in cur ajam"tineretul sa ne tinem de cioace.Sigur ca viseaza la cariera tineretul.Mai multi bani,masini mai noi si impozante,De ce sa fie rau ca politician in Romania?Lingai,ratati,frustrati-au toate calitatile de succes.Ce ii recomanda?Toti aunt"copchi" de bani gata,betivani in adolescenta sau terni,stersi ca atitudine,ce modele sunt?De golanism ieftin adolescentin pozat in urma cu ani de zile,prin cluburi?Cine a auzise de beizadelele astea?Se lipeau de smecherii orasului pe care ii cinsteau sa dea bine si cam atat.E baiatu'lu'ala cu...E fata lu'...care a trait numa cu arabi,n'ai vazut ce masini aducea in oras?(se invarte ta-su in mormant,amaratu').Oamenii buni,copii buni nu au loc pe bancuta ingusta a puterii politice.Trebe botox,tate sau banii lu'ta-su! Noroc mă,asta a lu' Tinta! Sunteti generatia a lu' ...
@Ioana:
(7 Aprilie 2018, 21:16)
Draga @Ioana, comentariul tau e frumos, plin de o candoare induiosatoare. Totusi, la remarca ta"În cadrul TSD, accentul este pus pe cei ce reprezintă viitorul și pe viziunea lor în ceea ce-l privește", nu pot sa nu vad ce s-a intamplat de fapt cu cei din PSD care, la momentul lor reprezentau viitorul partidului. Astfel, Iliescu-urmarit penal pt genocid la Revolutie si mineriade, Nastase- condamnat pt coruptie, Ponta-urmarit penal pt coruptie, Dragnea-condamnat plus alte procese in curs in care este urmarit penal pt coruptie, Neacsu condamnat pt coruptie etc, etc. Nu mai vorbim de miile de psd-sti(de la primari, consilieri pana la sefi CJ, ministri si parlamentari) care au fost sau sunt in puscarii pt acte de coruptie sau care au luat calea strainatatii ca sa scape de bratul lung al justitiei. Si-atunci ma intreb, ce se intampla cu viziunea tinerilor psd-isti cand ajung maturi?
Mihai:
(7 Aprilie 2018, 20:22)
Tineri implicați și cu perspective. Foarte activi în viața socială, deschiși și prietenoși. Felicitări!
Ioana:
(7 Aprilie 2018, 13:45)
Tinerii ialomițeni au nevoie de încurajări, de susținerea celor pe care îi reprezintă la nivel național, au nevoie să fie ascultați, iar TSD Ialomița și-a făcut din toate acestea un scop, un țel pe care dorește să-l atingă. În calitate de tânără studentă, am regăsit, în TSD Ialomița, cadrul perfect în care să mă pot desfășura, să-mi pot dezvolta calitățile, pasiunile, locul în care am descoperit tot ce aveam nevoie: stimuli, sprijin, suport moral. În cadrul TSD, accentul este pus pe cei ce reprezintă viitorul și pe viziunea lor în ceea ce-l privește. Felicit organizația județeană pentru buna organizare a acestui prim Comitet Executiv Național din 2018 care a setat așteptări înalte pentru evenimentele viitoare și îl felicit pe președintele TSD Ialomița, Ștefan Țintă, pentru responsabilitatea pe care și-a asumat-o și pentru implicarea constantă și interesul acordat tinerilor și viitorului lor!
Fara proprietate:
(7 Aprilie 2018, 06:19)
Dacă TSD-iști vor învăța de dl Neacșu meseria de politician vom fi, sau poate suntem, un județ pierdut. Un județ pierdut ca oameni și ca suprafață. Domnule Neacșu unde sunt terenurile părinților noștrii? De fapt terenurile știm unde sunt, banii nu știm unde ne sunt. Stim doar că fratele dumneavoastră intră abuziv și le lucrează. Nu vă este rușine să zambiți așa nonșalant în fața acestora și să rostiți fără jenă că apărați interesele cetățenilor?
Vasile Sl Noua:
(5 Aprilie 2018, 20:50)
Observ ca cei care au comentat acest articol au facut referiri si la dl. primar al municipiului resedinta de judet si i-au adresat urari in contextul marii sarbatori crestine. In acelasi sens, cu toate ca nu este momentul potrivit, ii urez si eu ca pentru deosebitele realizari in privinta modernizarii drumurilor din cartierele noastre, devenite ulite de secol XVIII ( nici macar pietruite ca pe timpul romanilor nu sunt ) sa ajunga sa faca cu m... sa ce face cu protejatele din Primarie ca ne-a nenorocit cu imbecilitatea de neinchipuit pe care o afiseaza. Daca nu postati comentariul va inteleg dar nu inteleg osanaua ridicata unor nulitati precum tinta (ca si publicitatea oarecum negativa tot publicitate e si articolul cam a publicitate arata). Sa fiti sanatosi!
Honorius:
(5 Aprilie 2018, 16:32)
Ștefan Țintă se pricepe să vobească degeaba, numai bun ca politician ialomițean! Era mai câștigat dacă făcea Dreptul. Îl vedeam mai respectat ca avocat decât politician cu afaceri. Să fie om cinstit, că de hoți suntem sătui. Succes!
Gogu:
(5 Aprilie 2018, 14:30)
Un articol de doi lei. O reclama marunta a partidului care nu face altceva decat sa scarbeasca cetatenii de rand. Chiar credeti ca toti cetatenii acestui judet avem tarata in cap? Se pare ca acolo in analele partidului, sunt organizatori, mentori...nu stiu cum sa i numesc,  care urmaresc filmele americane in care sunt predate lectiile de baza privind propaganda politica. Va sfatuiesc  sa coborati cu picioarele pe pamant, sa nu mai fiti kitch -uri politice, nu de alta...dar plictisiti oamenii.
Paste fericit!!!
Gigi:
(5 Aprilie 2018, 13:28)
Daca in tineretul social se indoctrineaza ce au mai bun Neacsu,Moraru,primarache si alții din clica doar Dumnezeu ne mai scapă de la pierzanie.
Andrei:
(5 Aprilie 2018, 12:41)
Ca tot a venit vorba de politică și politicieni, mă refer la mult iubitul și stimatul nostru primar. Cu ocazia sfintelor sărbatori de Paște, îi urez să își ciocnească ouăle în gropile din asfaltul orașului. Ouăle dacă nu le-a vopsit să-i roage pe cei care refac trecerile de pietoni, mielul să îl mănânce la umbră pe o bancă în Piața Revoluției, iar vinul alb să-l bea cu apă de la chiuvetă. Paște Fericit!