Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Conflict deschis între părinți și profesorul de Informatică

Scandal la Școala Gimnazială «Spiru Haret» din Țăndărei

Conflict deschis între părinți și profesorul de Informatică

Conflictul generat de profesorul de Informatică al Școlii Gimnaziale Nr. 2 «Spiru Haret» din Țăndărei este departe de a se fi terminat. Miercuri, 11 aprilie 2018, câțiva părinți au protestat în fața unității de învățământ, precizând că elevii refuză să mai meargă la școală din cauza profesorului.

Supravegheați de polițiști La orele 8,00, câțiva părinți s-au adunat în fața Școlii Gimnaziale Nr. 2 «Spiru Haret» din Țăndărei, în  semn de protest. Oamenii au reclamat faptul că din cauza profesorului de Informatică, pe numele său Lucian Spânu, copiii lor refuză să mai meargă la școală. «Creează haos în școală și nu face nimic la ore! Copilul meu refuză să mai meargă la Informatică...» a reclamat unul din părinții prezenți la protest. Deși acțiunea a fost pașnică și oamenii și-au spus nemulțumirea fără să incite la violență, poarta Școlii Gimnaziale Nr. 2 «Spiru Haret» din Țăndărei a fost păzită de două mașini ale Poliției din localitate. Părinții au declarat de asemenea că au făcut o plângere pe care au înaintat-o Inspectoratului Școlar Județean Ialomița. Cu câteva luni în urmă, același profesor a fost acuzat că ar fi făcut gesturi indecente unor eleve de clasa a 7-a, însă ancheta deschisă la Slobozia de către reprezentanții Direcției Generale de Asistență Socială și Protecție a Copilului Ialomița a infirmat aceste acuzații.
Citiți mai multe amănunte despre acest caz în ediția de miercuri, 18 aprilie 2018, a ziarului Independent

11 Aprilie 2018, 16:20 (4899 vizualizări - 26 comentarii)

Citiți și:
Elevi înscriși fără drept la Evaluarea Națională
Un protest la Școala Gimnazială «Spiru Haret» din Țăndărei
Profesor acuzat că «mângâie» elevele la Școala Gimnazială «Spiru Haret» Țăndărei!

Comentariile cititorilor:


Dinulescu:
(30 Aprilie 2018, 19:58)
Bravo, dar s-ar putea ca PROSTIA să nu se mai vindece! Deci, CM continuă până îi convine ei! Ori crezi că n-are CINE să-i de CM? O și operează, pentru binele partidului. Respect, Spânule!
Lucian Spinu:
(30 Aprilie 2018, 17:57)
@DINULESCU Toate la timpul lor ...Acum așteptăm cu toții să iasă prostia din CONCEDIU MEDICAL. Cu stimă și deosebit respect Lucian Spinu
Dinulescu:
(29 Aprilie 2018, 13:28)
Lucian Spânu să se apere dacă are cu ce! Fii bărbat, Spânule! Nu te lăsa!
Spanu Lucian Prostu Satului:
(29 Aprilie 2018, 10:53)
Spanule, ai uitat ca pe unde ai fost, ai plecat in pumni si picioare??? La propriu De ce oare!? Esti un factor conflictual, un personaj ce nu ai realizat nimic in viata ta, ce calci in picioare activitatea si rezultatele profesorilor din scoala pe unde si tu ai trecut. Dar, cum orice padure are si uscaturi asa si scoala te-a scos un rebut!!!
Stancu:
(24 Aprilie 2018, 15:53)
PSD-ciuma rosie...
Alo, Luminița?:
(21 Aprilie 2018, 08:29)
@alo Dna ul..,, bâăă, nene!!! La toate școlile e așa! Ultima parte a com. tău este adevăr din tot înv. ialomițean! Barcari este capul gropii cu cct. Mitrea este bufonul regelui.,,,
Alo DNA ul:
(21 Aprilie 2018, 01:15)
De ce autoritățile nu văd ca se comit abuzuri față de elevi de catre aceste cadre cu interese, care împiedica copii sa urmeze cursurile scolare, parca era infracțiune??? Care instigă părinții si elevii sa nu urmeze procesul de învățământ si sa facă declarații mincinoase sau sa participe la actiuni de protest NEAUTRIZATE....de ce primaria transporta ziaristii si pe anumiți părinți (lipitori de afise) cu masina instituției pentru a participa la asa zisul protest, pe banii plătitorilor de impozite?? De ce nu protesteaza aceste cadre si cand copiii iau note de 3 la simulare sau impotriva acelora care la scoala nu fac nimic cu copii la ore apoi îi chemă la domiciliu ptr meditatii luandule banii si făcând evaziune...aaaa si pe directoarea adjuncța a testato cineva psihologic...ca e un pericol public nu numai pentru ea...Lasati copii sa traiasca si sa crească sănătos strunlubatilor avizi după bani, functii si matrapazlâcuri
Lucian Spinu:
(16 Aprilie 2018, 18:45)
@Doarogripa Eu nu scriu/ comentez cu ....Doarogripa....Singurul comentariu la acest articol nu a fost publicat de administrator .....PE MINE NU M A CONTACTAT NIMENI DE LA ACEST ZIAR PENTRU DREPTUL LA REPLICA.... Cu stimă și mult respect Lucian SpinuOEEMAG
Doarogripa:
(16 Aprilie 2018, 08:16)
"altfel vă mănâncă pușcăria" - ciudata constatare venita de la tine Spinule (aka Jean), aveai nevoie  de laudatori - din nou narcisistul Spinu (aka Jeana). Cate amenzi pentru tulburarea linistii publice si cate dosare penale ai pana acum spinule, ca ai sanse mult mai mari de a ajune primul acolo, sau la locatie recomandata pentru liniste, ca e mai aproape?
spagi de la tigani si deturnări de fonduri garantate de primărie.. - dovezi?
Cei doi nebuni - aici trebuie sa te mai gandesti - exista doar 1 nebun.
Acele invatatoare si profesoare semidocte -  au instruit generatii intregi de elevi, care au ajuns in toate functiile (inclusiv ingineri adevarati - nu rebuturi).
Singurul lucru pe care il practici este ura, te hranesti cu scandalul, nu ai somn daca nu ai scandal, dar ai uitat proverbul - orice pasare pe limba ei piere.


Jeana manelista:
(15 Aprilie 2018, 12:49)
Bravooo, Jeane, de oriunde oi fi! Puțini ca tine în școli! Curaj, omule, că ne mănâncă năpârcile!
Jean:
(12 Aprilie 2018, 17:33)
Complot de doi lei, al unor invatatoare si profesoare semidocte, țațe de doi lei cu interese ptr functii, pauze mici si dese. Cei doi nebuni le-au stricat cuibarul iar in lipsa lor ar fi si mai rău...spagi de la tigani si deturnări de fonduri garantate de primărie...n-au niciun fel de scrupule, dovadă că se folosesc chiar si de copii sau parinti ptr a-si atinge scopurile meschine. Huuuuo si la muncă. ..altfel vă mănâncă pușcăria. ..Hai ziceți că nu-i asa..
Iulian :
(12 Aprilie 2018, 17:22)
Oameni buni, nimeni nu ia masuri????? Așteptati sa se ducă de rapa școala. Lăsați femeia asta sa îngroape totul?
Jimblaru:
(12 Aprilie 2018, 14:08)
@Realitatea. Unele ,,cadre didactice” chiar își merită soarta! Hai, lasă placa cu salariile mici! Să le dea, dar să le ceară să facă treabă! Cine?!?
Realitatea:
(12 Aprilie 2018, 13:45)
este ca politicienii puterii nu sunt interesati de educatia romanilor. Asistatul e preferat celui educat ,asa cum ne-a obisnuit psd-ul. Ministerul se face ca ploua, profesorii prost platiti nu mai sunt interesati de scoala iar elevii se duc pe acolo doar pt fite si "vitejii" gen incaierarea cu cadrele didactice. Parintii revoltati sunt, in general, cei care la vremea lor erau ei insisi elevi problema(aschia nu sare departe..) Asta se vede si din agramatismul cu care isi exprima supararea pe profesori in postarile de pe net, pt ca nu scot Einsteini din progeniturile lor..
Jean de la Craiova:
(12 Aprilie 2018, 13:32)
Școală românească din Țăndărei! Ca și capetele de oi bete ale ISJ Ialomița! N-au cioban cu bâtă...bună!