Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

contraeditorial

faraonii administrației

Sunt mulți și bine disimulați. Unii nu au «beneficiat» niciodată de atenția opiniei publice. Despre alții, nici nu vom afla vreodată. Sunt șefi de instituții, secretari de primării sau chiar de județ, responsabili prin diferite departamente ale administrației, consilieri locali, aleși ai poporului. E și președintele județului, dar a-l nominaliza ar însemna să limităm aria... Căci sunt și funcționari modești, oameni sub vremi sau sinecuriști de profesie. Sunt și șoferi, și șeptari politici, și oameni fără carte... Indiferent de treapta administrativă pe care se situează, au același numitor comun, același instinct. Sunt faraonii administrației! Căci, în dreptul lor, au puterea absolută și și-o exercită ca atare. Agentul de pază are puterea de a te umili la ușa instituției. Și o face, multiplicat în zeci de sosii... E faraonul ușilor! Urmează funcționarul public. Legitimat de numărul de ani petrecuți în instituție, de poziția ierarhică, de gradul de incompetență... Poziția lui e sacerdotală, i te adresezi în șoaptă, cu ochii în pământ... E faraonul administrației! Urmează șefii de servicii, directorii de departamente, șefii de instituție, liderii administrativi, politicienii! Toți pretind să fie divinizați, se cred nemuritori și se poartă ca atare... Nu e doar vina lor, evident. E și vina noastră! Suntem slabi și supuși, avem nevoi omenești, interese meschine... Sau suntem condiționați social, ne e rușine... Avem în sânge cultul personalității, ne-am obișnuit să răbdăm, ne-am extirpat coloana vertebrală. Nu-i apostrofăm când mint, nu le atragem atenția când sunt agramați, nu ripostăm când ne umilesc, nu suntem mânioși când ne fură! Nu le spunem că au sufletele mici, că au pe conștiință generațiile care vin din urmă, că... Veți spune că sunt doar cuvinte, repetate prea des, golite de conținut... «Nu e nimic de făcut, e așa de când lumea!». Vă contrazicem! Aduceți-vă aminte de faraonii de acum 10-15 ani... Toți s-au crezut nemuritori. Iar acum sunt istorie! Faraoni ai nimicului administrativ...

11 Aprilie 2018, 08:05 (2139 vizualizări - 7 comentarii)

Citiți și:
Slobozia condamnată
raport de activitate
contactul cu realitatea

Comentariile cititorilor:


Ion:
(14 Aprilie 2018, 13:13)
Faraoni dati prin rahar ... turcesc!
Dridu ai Dridu:
(12 Aprilie 2018, 16:44)
Mai nou fosti angajati la statiile de carburant in functia de spalatori de parbrize au ajuns referend superior functionar public in primarie si nici el nu stie ce face,stie doar ca incaseaza salariu in jur de 2700 lei/ luna. Recompensa pentru slugarnicie si ajutorul acordat faraonului ales in 2016. Te pui cu faraonii care isi angajeaza slugile in functii publice. Tot in Dridu
Verginel:
(11 Aprilie 2018, 20:59)
Dupa ce se termina cu barosaneala de faraon îi scuipa lumea pe ulita si merg intro dunga sa nul calce vreo masina. Isi tin copii ascunsi sa nu le dea cetTeanu cu acid sulfuric in loc de agheasma. De aia sunt faraoni !
Badalache:
(11 Aprilie 2018, 20:51)
Faraoni blestemati in ficare zii in sculare si in culcare ori ramasi martalogi de umbla in bastoane la 55 ani. Mai bine gasca sanatoasa decat sa te bata dumnezeu ca faraon. Mai la westul judetului gasiti un faraon martalogit de dumnezeu. Sa le fi in ciorba de la prâmz
Mary:
(11 Aprilie 2018, 12:53)
 Măscăricii administrației. Pilele, hoții, proștii, pupincuriștii, ajunși direct sau indirect prin voința noastră ezercitată odată la patru ani, înpinși în fată de partid, care odata ajunși "tari și mari" ne fac viața un calvar. PS - eu nu am votat la alegerile locale niciodată, că nu am avut pe cine.
Frizi:
(11 Aprilie 2018, 12:30)
Este  unul pe la Dridu care in nebunia lui deocamdata se crede nemuritor si dumnezeu pe pamant. Dar cand o pica tere mi-e teama ca o sa planga pe marginea patului la patului din sanatoriu Rahova
mircea:
(11 Aprilie 2018, 09:28)
un articol interesant, dar latura asta este mult exagerata ( din motive artistice, in care lucrezi cu tuse groase ca sa se vada  cat de cat mesajul ). Altele sunt plagile administratiei publice. Mai urate si cronice, greu de tamaduit.
Mai cautati, mai sondati.
Poate la urmatorul "contraeditorial "