Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Peste 300 de medii de 3 la simulările Examenelor Naționale

Peste 300 de medii de 3 la simulările Examenelor Naționale

Inspectoratul Școlar Județean Ialomița a făcut publice rezultate simulărilor Examenelor Naționale, testări care s-au desfășurat în această perioadă. Datele arată că atât elevii de clasa a VIII-a, cât și cei de clasa a XII-a, trebuie să se pună serios pe învățat dacă vor să aibă parte de note mari la Evaluarea Națională și Bacalaureat.

Procente îngrijorătoare
Elevii de clasa a VIII-a au fost cei care au susținut primii simulările pentru Examenul Național care îi așteaptă la vară. Potrivit rezultatelor centralizate de Inspectoratul Școlar Județean Ialomița, procentul celor care au obținut medii peste 5 și care pot fi considerați «admiși» a fost de doar 43%. Datele arată că acest procent este printre cele mai scăzute din ultimii ani... Anul trecut, de exemplu, procentul mediilor peste 5 obținute la simularea pentru Evaluarea Națională desfășurată în județul Ialomița a fost de 47%. În ceea ce privește mediile maxime, doar un singur elev a reușit să obțină 10 pe linie, atât la proba de Limba Română, cât și la cea de Matematică. O analiză a rezultatelor publicate de Inspectoratul Școlar Județean Ialomița arată că, la momentul de față, nivelul elevilor de clasa a VIII-a este situat între medii de 3,00 și 3,99. Dovada în acest sens o fac cele peste 300 de medii obținute la simulare situate între aceste bareme de notare! Nici în cazul elevilor de clasa a XII-a situația nu se prezintă mai bine. Și aceștia au obținut rezultate slabe la simulările examenului de Bacalaureat, procentul situându-se în jurul valorii de 5%. Ca și în cazul elevilor de clasa a VIII-a, și viitorii absolvenți de liceu au tratat cu indiferență aceste testări și s-au făcut de râs. Astfel, aceștia au obținut, de asemenea, peste 300 de medii între 3,00 și 3,99 și foarte puține medii cuprinse între 9,00 și 10. Potrivit calendarului aprobat de Ministerul Educației, în 2018, Evaluarea Națională debutează pe 11 iunie 2018, iar Bacalaureatul pe data de 25 iunie 2018, cu probele scrise la Limba și Literatura Română.

12 Aprilie 2018, 14:55 (2265 vizualizări - 3 comentarii)

Comentariile cititorilor:


Tot o realitate:
(23 Aprilie 2018, 22:14)
Examenele din 2018 vor fi mult mai slabe, ca rezultate, decât toate. Absolvenții de cl 8 știu că vor face un liceu, deși nu prea au chef de liceu, cei de 12 nu le prea pasă de bac....Ne facem că facem carte și educație. Pierdere de timp și bani aruncați ,,pe educație”....
alta realitate:
(23 Aprilie 2018, 18:56)
Cel putin, in invatamantul primar, notele nu se dau pe merit, pentru a nu "scadea clasa", cadrele didactice dorind astfel sa fie laudati pentru activitatea lor. Nu mai cautati invatatori si nu-i mai laudati atat ca de aceea si-o iau in cap si nu le mai ajungeti la nas. Unii parca sunt din alta lume, mai ales cei in varsta cu mentalitate invechita, te privesc de sus si noi trebuie sa fim umili ca nu cumva sa ne ignore copiii, sau mai rau! Domnilor invatatori si invatatoare: dati dovada de rabdare cu copiii, faceti-va meseria si nu dati teme parintilor acasa, ca noi venim obositi de la servici dupa 8-10 ore, nu ca voi 2-3 ore pe zi cu elevii. Si tot voi va vaitati ca sunteti chinuiti, obositi si stresati. Rusine sa va fie, ipocritilor!
Realitatea:
(13 Aprilie 2018, 15:56)
Nu e adevărat că ,,au tratat cu indiferență” această probă. Nu sunt pregătiți, scurt! Nu mai sunt bani pentru meditații, iar la ore la școală nu se face nimic. Veți vedea în Iunie.