Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Contestațiile șefelor Învățământului ialomițean, respinse de Ministerul Educației

Contestațiile șefelor Învățământului ialomițean, respinse de Ministerul Educației

După ce a anunțat public faptul că va anula rezultatele evaluărilor șefelor Învățământului ialomițean, Ministerul Educației a făcut publice rezultatele contestațiilor pe care atât Luminița Barcari, cât și Steluța Mitrea le-au depus cu privire la scandaloasele rezultate ale evaluării activității depuse de acestea. Și de această dată, oficialii de la București s-au declarat nemulțumiți de activitatea depusă de șefele Inspectoratului Școlar Județean Ialomița!

Haos în Educația ialomițeană La momentul de față, soarta șefelor Învățământului ialomițean este incertă și depinde foarte mult de deciziile pe care Ministerul Educației le va adopta cu privire la menținerea sau îndepărtarea lor din funcțiile deținute. După demisia prin fax trimisă de Liviu Pop pe numele Luminiței Barcari, în februarie 2018, tot prin intermediul aceluiași canal, aceasta împreună cu Steluța Mitrea, adjuncta sa, au fost notificate de oficialii Ministerului Educației cu privire la faptul că Raportul de evaluare a activității pe care au întreprins-o este «nesatisfăcător». Pe cale de consecință, șefele Învățământului ialomițean au contestat respectivul Raport.  Deși aveau la dispoziție doar 10 zile pentru a oferi un răspuns la cele două contestații, Ministerul Educației și-a exprimat punctul de vedere abia în urmă cu o săptămână. Concluzia la care s-a ajuns este faptul că atât activitatea Luminiței Barcari, cât și cea a Steluței Mitrea nu a fost una corespunzătoare. Toate acestea în condițiile în care cu o lună înainte de a trimite răspunsurile la aceste contestații, oficialii Ministerului Educației anunțau public faptul că respectiva evaluare a activității șefelor Inspectoratului Școlar Județean Ialomița este plină de sincope. «Este o totală contradicție în momentul de față și tot ce putem să facem este să așteptăm să vedem cum va evolua situația, iar apoi vom apela la căile legale  pe care le avem la îndemână!» a precizat Steluța Mitrea, inspector școlar general adjunct în cadrul Inspectoratului Școlar Județean Ialomița.

16 Aprilie 2018, 08:10 (3567 vizualizări - 9 comentarii)

Citiți și:
Luminița Barcari revine în funcția de inspector școlar general al Inspectoratului Școlar Județean Ialomița
Curtea de Apel București amână revenirea Luminiței Barcari în fruntea Inspectoratului Școlar Județean Ialomița
Luminița Barcari a pierdut procesul intentat Ministerului Educației

Comentariile cititorilor:


Emilia:
(17 Aprilie 2018, 21:33)
Trebuie să te numești MITREA / BARCARI ca să devii inspector școlar în Ialomița! Sau să fii nebun, ceea ce e cam același lucru.
@Audionova:
(17 Aprilie 2018, 09:50)
O mie de vorbe un ban nu fac. Ai posibilitatea de a participa la concurs si de a-l castiga, nu sa faci figuratie pe forum. E groaznic sa comentezi despre competenta cuiva cand tu nu esti in stare sa ti-o demonstrezi pe a ta.. Apoi, daca incerci si nu reusesti, urmeaza-ti indemnul: pensioneaza-te anticipat. Succes!
Audionova:
(16 Aprilie 2018, 22:30)
Dacă învățământul in Ialomița este mai decăzut decăt in toată țara, și Barcari are o vină! Mare politiciană, proastă ca lider al școlii! Mitrea face figurație, iar echipa de inspectori e făcută dn loaze care au sau au avut interese de titularizare. Ce este așa greu de priceput? Barcari este bolnavă de funcție. E groaznic să revii la catedră după ce te-ai deprofesionalizat. Meseria ei urma să fie numai de ȘEF!! Pensionarea anticipată ar fi cea mai recomandată.
Mi(ni)ster:
(16 Aprilie 2018, 22:07)
Problema e ca ministerul nu mai face politica educatiei si se ocupă de jocuri politice.
Ialomitean:
(16 Aprilie 2018, 14:07)
E trist că la ce se întâmplă cred că era necesar să se exprime o altă atitudine-nu concedii că să rămână pe post. E grav ce se întâmplă mă minister și în țara asta .dar parca erau alte așteptări din partea dleor. Adică să nu ne comportam cam că ei. Dar asta e.puterea, mândria, orgolii.care nu au nimic cu calitatea de dascăl. Unde sunt dascălii și inspectorii de altădată. Oameni cu adevărat dedicați educației. Da pe cine sa și .ai educi? Căci copiii de pleacă. Doar pe politicieni.dar ei nu.au nevoie că au școala vieții. Amara și amar de noi toti
Sarmani frustrati:
(16 Aprilie 2018, 13:24)
"Orgoliul, puterea, sunt speriate, femei penibile,bani sub saltea "etc,etc. Sa intelegem ca aceia care vor ocupa pe viitor posturile din ISJ vor fi mai curati, mai spalati, mai cinstiti si mai priceputi decat au fost vreodata inspectorii din invatamant in toata istoria judetului? Oare frustratii care se bulucesc acum sa le zugraveasca pe actuale in toate zoaiele se vad pe ei insisi ca la niste serafimi? Trist invatamant, jalnici dascali, generatia agramatilor care-si certifica "studiile" si "cunostintele" cu chitante, nu cu competene, har si daruire..
Feteștiul :
(16 Aprilie 2018, 11:52)
Sunt pătate, de-aia se agață și cu ghearele! Cum să redevii profesor la nebunia de azi din școli? Sunt speriate. Pensionare anticipată, că au băgat bani mulți sub saltea! Penibile femei!
vox:
(16 Aprilie 2018, 11:30)
Orgoliul, puterea.
cineva:
(16 Aprilie 2018, 09:13)
Oare pentru ce motiv se agata cu dintii, in halul asta ?