Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Primăriile din Ialomița colectează deficitar taxele și impozitele locale

Primăriile din Ialomița colectează deficitar taxele și impozitele locale

O analiză a Direcției de Trezorerie și Contabilitate Publică Ialomița arată faptul că administrațiile locale din județ  gestionează deficitar colectarea taxelor și impozitelor locale. Potrivit informațiilor oficiale, 2017 a fost anul în care un sfert din cele 66 de primării din județ nu au reușit să depășească procentul de 50% în ceea ce privește colectarea banilor de la populație. Gradul scăzut de încasare este generat, în opinia primarilor ialomițeni, de refuzul cetățenilor de a-și achita amenzile pe care le-au primit.

Un demers greu de realizat
Statisticile pe care Direcția de Trezorerie și Contabilitate Publică Ialomița le oferă cu privire la gradul de încasare al fondurilor la bugetele locale ale primăriilor din județ arată faptul că acest demers este unul greu de pus în practică. Situația este generată de mai mulți factori, la care se adaugă dezinteresul față de acest aspect atât al administrațiilor locale și, deopotrivă, al cetățenilor plătitori de taxe. Totodată, normele existente în materie fiscală întregesc acest tablou, creând de cele mai multe ori viduri legislative care dau peste cap întreg procesul de colectare a taxelor și impozitelor locale. La momentul de față, oricât de conștiincioși ar fi, cetățenii nu se bucură de prea multe facilități fiscale dacă ajung totuși, cu banii în portofel, la ghișeele primăriilor. Așa se face că, potrivit informațiilor oficiale, un sfert din administrațiile locale ale județului nostru s-au confruntat cu un grad scăzut de încasare a dărilor către bugetele locale. Orașul Fierbinți Târg este localitatea din județul Ialomița cu cel mai scăzut grad de încasare a taxelor. Potrivit Direcției de Trezorerie și Contabilitate Publică Ialomița, în 2017, Primăria Fierbinți Târg a colectat la buget doar 29% din cele 3,9 milioane de lei pe care și-a plănuit că le va strânge timp de 12 luni. O situație similară se regăsește și în cazul comunei Sărățeni, localitate care a încasat taxe și impozite locale în procent de 32%. Chiar dacă gradul de încasare a fost cu 10% procente mai mare decât cel de la Sărățeni, comuna Roșiori rămâne însă un model de «așa nu!» în materie de colectare a taxelor locale. Există însă și exemple pozitive, cum este cazul Primăriei Gârbovi, al cărei grad de încasare a fost de 90% anul trecut. Astfel, reprezentanții administrației locale au reușit să colecteze la buget aproape întreg milionul de lei pe care l-au estimat.

16 Aprilie 2018, 12:45 (1563 vizualizări - 2 comentarii)

Citiți și:
Primăriile din Ialomița au acordat peste 70 hectare de teren pentru construcția de locuințe
Investițiile primăriilor din Ialomița bat pasul pe loc
Primăriile din Ialomița impun taxe ilegale

Comentariile cititorilor:


Gica lupu:
(17 Aprilie 2018, 10:28)
Din cauza saraciei,sa intretii o gospodarie la tara este foarte greu,mai trebuie un gard,trebuie ingrijita gospodaria,teren sapat ,gradina etc,asa i la tara,dar sa platesti taxe si impozite grosolane cum sunt la cazanesti ,terenul arabil sa l foloseasca arendasul,tot el sa incaseze subventia ,iar prostul de taran proprietar sa plateasca impozitul !!!!??? O fi corect !?
fane:
(17 Aprilie 2018, 07:03)
LA FIERBINTI NU ACHITA TAXE LOCALE FOSTUL PRIMAR,CONSILIERUL JUDETEAN PSD ETC.