Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

REPORTAJ

Ileana Hogea Velișcu, primul sinolog al României

Plecată din Sudiți, Ialomița

Ileana Hogea Velișcu, primul sinolog al României

Originară din comuna ialomițeană Sudiți, Ileana Hogea Velișcu este primul și cel mai important sinolog al României. A scris și publicat peste 1000 de articole și cărți dedicate Limbii și Culturii Chineze, înființând totodată catedre de Limba Chineză în cele mai importante universități de stat și particulare din Capitală. A însoțit în vizite oficiale președinți de țară, iar datorită ei actuali diplomați români știu să vorbească Limba Chineză. Acum, Ileana Hogea, pe numele său chinezesc Yang Ling, s-a retras din viața academică în apartamentul pe care îl are în București și ține cursuri de Chineză doar pentru oamenii apropiați sufletului ei...

Călătorie spre China Profesorul universitar doctor Ileana Hogea a auzit prima dată despre China la școala din Sudiți, în timp ce hrănea viermii de mătase... Avea 10 ani și nu și-a imaginat vreodată că va ajunge să iubească «țara mare, care seamănă cu o frunză de dud, roasă de viermii de mătase pe margine...». «Așa mi-a explicat învățătoarea mea că arată China, când am întrebat-o de unde vin viermii de mătase cărora noi trebuia să le dăm de mâncare la școală. M-a luat în brațe și mi-a arătat pe o hartă mare...» mărturisește zâmbind. În adolescență, când studia la Școala Pedagogică din Călărași, o ghicitoare i-a pus că va pleca într-o călătorie lungă și că va fi înconjurată de chinezi. «Am mers la ea cu mai multe colege. Toate erau curioase să vadă cine se mărită prima, cum vor arăta ursiții lor. Când a ridicat ceașca mea s-a uitat și mi-a pus: „Dragă, dar ce-i cu atâția chinezi în jurul tău?! Ce treabă ai tu cu chinezii ăștia?!“. Evident nu am dat prea multă importanță la ceea ce mi-a spus atunci. Dar discuția m-a făcut curioasă și-am decis să aflu cât mai multe informații despre China și cultura chineză...» spune Ileana Hogea Velișcu. Profesia din ceașca de cafea s-a împlinit în timpul facultății, când pentru tânăra studentă la Filologie s-a ivit șansa unei burse de studiu în China. «Eu recunosc faptul că am fost mereu o tocilară... Și pentru că aveam note bune, la vremea respectivă, fiecare student putea să plece pentru schimburi de experiență în alte țări. Deși aveam la alegere și țări Occidentale, eu am vrut să plec în China! Așa am învățat eu Limba Chineză și așa am prins drag de poporul chinez...» spune profesoara.

O viață dedicată culturii chineze După mai bine de 10 ani petrecuți în China, la Pekin, ialomițeanca Ileana Hogea Velișcu a învățat pe îndelete limba, cultura și istoria poporului chinez. A revenit în țară în anul 1962 și a devenit primul sinolog (n. red.: cercetător care se ocupă cu studiul Istoriei, Limbii și Culturii Chineze) al României. În peste 50 de ani de activitate, Ileana Hogea a înființat catedre de Limba Chineză în cele mai importante universități de stat și particulare din București, a conceput peste 1000 de studii, cărți și documente despre studiul Limbii și Civilizației Chineze. Dincolo de activitatea didactică, Ileana Hogea a devenit membră a Uniunii Scriitorilor din România, membră a Asociației Internaționale de predare a Limbii Chineze în străinătate, Beijing și a Asociației Române de prietenie cu R.P. Chineză. Recent scos de sub lumina tiparului, «Dicționarul Scriitorilor Români Contemporani», ediție coordonată de profesorul universitar Ion Holban, i-a dedicat personalității Ilenei Hogea nouă pagini! Filele descriu în detaliu viața, dar și opera celui mai important sinolog pe care România îl are. «Mă bucur foarte mult de faptul că am apărut și eu în carte și, după cum puteți vedea, la litera „H“ nu mai este nimeni trecut în afară de mine... Le mulțumesc tuturor celor care s-au gândit la mine și mai ales domnului profesor Holban care, după părerea mea, a făcut o treabă reușită tipărind acest dicționar! Voi dona o ediție și Școlii Sudiți, dar și bibliotecii din localitate...» a spus Ileana Hogea.

Traducătorul oficial al președinților Carierei academice pe care Ileana Hogea Velișcu a avut-o i s-a alăturat și cea de traducător de Limbă Chineză pentru oficialii României, atât în timpul vizitelor pe care aceștia le aveau în China, cât și în cadrul întâlnirilor cu delegațiile chineze care ajungeau la București. Primul pentru care a fost nevoită să traducă limba chineză a fost chiar Nicolae Ceaușescu! Se întâmpla în anul 1965, când România a fost vizitată de Zhou Enlai, primul ministru al Chinei la acea dată. Ileana Hogea povestește pe îndelete cum s-a petrecut întâlnirea oficială... «Protocolul spune că traducătorul trebuie să stea mai în spate, să fie un fel de voce din umbră... Pe mine m-au luat și m-au așezat între Constantin Dăscălescu, președintele Consiliului de Ministru, și primul ministru al Chinei, la masă!» spune profesoara. Chiar dacă nu a avut carnet de membru de partid, relația profesională pe care a avut-o cu Nicolae Ceaușescu a fost bună. «Ceaușescu era un om cu bun simț... Se comporta frumos în delegații, era mereu interesat de ceea ce spun omologii lui chinezi! Le răspundea politicos mereu...» mărturisește Ileana Hogea. Peste ani, i-a fost alături în timpul unei vizite oficiale în China și lui Emil Constantinescu, cel de-al doilea președinte al României postdecembriste. Ileana Hogea rememorează experiența pe care a trăit-o. «Au fost luate multe măsuri de securitate și mi s-a spus că trebuie să fim atenți pentru că riscul de a isca un conflict internațional era mare...Întreaga delegație a președintelui Emil Constantinescu s-a comportant excepțional în timpul acelei vizite!» rememorează profesoara.

Lecția de Limba Chineză Retrasă recent din activitatea academică, Ileana Hogea Velișcu își petrece timpul oferind lecții de Limba Chineză în sufrageria apartamentului în care locuiește, într-o zonă liniștită din București. Dintr-un sertar al bibliotecii scoate o carte cu coperte roșii pe ale cărei file sunt înșiruite, în ordine alfabetică, peste 500 de nume ale studenților pe care i-a învățat Limba Chineză. Printre ele se numără și cel al actualului ambasador al României la Beijing, Excelența Sa Dl Basil Vasilică Constantinescu. «Era un student cu un imens potențial intelectual, dar ca mulți alți tineri de-o seamă cu el, uneori, avea obiceiul de-și ocupa timpul cu alte activități specifice vârstei, fără a mai ține seama de cursuri. Cu toate acestea, pregătirea sa a fost una desăvârșită și a devenit unul dintre cei mai buni studenți ai catedrei de Limba Chineză pe care am condus-o atâția ani. Mă bucur pentru el și reușita profesională pe care o are!» se mândrește profesoara. Sunetul soneriei întrerupe tăcerea așternută în sufragerie, ușa se deschide iar o fetiță de-o șchioapă, cu părul blond și cârlionțat, se ivește pe ușă. Se numește Ioana Vasile, are 3 ani, și a venit să participe la lecția de Limba Chineză. Fără emoții ea spune câteva poezii în Chineză, apoi se așează la masa de studiu și urmărește cum profesoara Ileana Hogea Velișcu desenează câteva hieroglife, cu o pensulă înmuiată în apă. «Chinezii au 4 comori: hârtia de scris, pensula, tușul și călimara. Ceea ce vedeți dumneavoastră aici este cea de-a 5-a comoară: hârtia magică. Pentru că în China există o preocupare imensă față de protecția mediului încojurător și a naturii, protejându-se astfel copacii, ei au inventat hârtia cu 10000 de întrebuințări! După cum vedeți, tot ce scrii dispare și astfel poate fi întrebuințată de mii de ori!» explică profesoara Ileana Hogea Velișcu. Pasionată de culturile orientale, Ioana Perciune a decis să ia la rândul ei lecții de Limba Chineză în sufrageria sinologului Ileana Hogea Velișcu. «Doamna profesoară are mult talent și mă bucur tare mult că sunt aici! De fiecare dată petrecem aproximativ 4 ore împreună, dar timpul zboară repede și nici nu-mi dau seama când trece...» spune eleva.

21 Aprilie 2018, 09:40 (4192 vizualizări - 1 comentariu)

Comentariile cititorilor:


Lili Bivol:
(3 August 2020, 16:30)
Multumesc Doamnei Prof.pentru datele pe care le-am aflat despre Apostol Culea. Facand ordine in biblioteca , am dat peste o carticica indragita din copilaria mea indepartata,scrisa de Apostol Culea. Vrand sa aflu mai multe despre cine a fost autorul,cu ajutorul internetului am gasit un articol scris de dna prof cu ocazia implinirii a 130 ani de la nasterea acestuia. Mi -a placut foarte mult acest articol desi din pacate nu era tot editat. Cu aceasta ocazie am aflat si de Dna Prof. Ileana Hogea . Multe felicitari si admiratie pentru activitatea Domniei sale

Lasă un comentariu:

Mesaj
(maximum 2000 caractere):
captcha
Codul din imagine:
Luni 21 Sep 2020
274 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră
0

Grupul de Comunicare Strategică: 1141 cazuri de COVID-19 înregistrate în Ialomița

Sâmbătă, 19 septembrie a.c., la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 1141, cu 12 cazuri mai mult față de ziua de ...[citește_toată_știrea]

19 Septembrie 2020, 13:05
(132 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 1129 cazuri de COVID-19 înregistrate în Ialomița

Vineri, 18 septembrie a.c., la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 1129, cu 19 cazuri mai mult față de ziua de ...[citește_toată_știrea]

18 Septembrie 2020, 13:10
(114 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 1110 cazuri de COVID-19 înregistrate în Ialomița

Joi, 17 septembrie a.c., la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 1110, cu 21 cazuri mai mult față de ziua de miercuri ...[citește_toată_știrea]

17 Septembrie 2020, 13:05
(219 vizualizări - 1 comentariu)


Grupul de Comunicare Strategică: 1089 cazuri de COVID-19 înregistrate în Ialomița

Miercuri, 16 septembrie a.c., la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 1089, cu 3 cazuri mai mult față de ziua de ...[citește_toată_știrea]

16 Septembrie 2020, 13:10
(163 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunea Mica Publicitate a fost actualizată!

Cele mai noi anunțuri
de mică publicitate din Ialomița.
Se pot introduce anunțuri online!

15 Septembrie 2020, 19:10


Grupul de Comunicare Strategică: 1086 cazuri de COVID-19 înregistrate în Ialomița

Marți, 15 septembrie a.c., la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 1086, cu 10 cazuri mai mult față de ziua de ...[citește_toată_știrea]

15 Septembrie 2020, 13:05
(177 vizualizări - 1 comentariu)


6
Protopopiatul Urziceni: «Educația-prioritate a Bisericii»

Protopopiatul Urziceni: «Educația-prioritate a Bisericii»

Cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Vincențiu, episcopul Sloboziei și Călărașilor, în perioada 1-11 septembrie 2020, s-a organizat cea de a V-a ediție a acțiunii «Educația-prioritate a Bisericii» ...[citește_toată_știrea]

15 Septembrie 2020, 12:05
(184 vizualizări - 0 comentarii)


Patru salariați ai DSP Ialomița, infectați cu COVID-19

Patru salariați ai DSP Ialomița au fost confirmați pozitiv la testul pentru SARS-CoV-2. «Aceștia au fost izolați și s-au aplicat măsurile prevăzute în Metodologia INSP!» se arată într-un comunicat de presă ...[citește_toată_știrea]

14 Septembrie 2020, 14:45
(540 vizualizări - 1 comentariu)


8

Slobozia: Două ordine de protecție provizorii, emise pentru «violență în familie»

Duminică, 13 septembrie a.c., în jurul orelor 21,30, polițiștii din Slobozia au fost sesizați prin 112 de o tânără de 41 ani, din Slobozia, cu privire la faptul că a fost agresată fizic de către soțul său ...[citește_toată_știrea]

14 Septembrie 2020, 13:55
(265 vizualizări - 0 comentarii)


9
Case mistuite de flăcări la Amara și Căzănești

Case mistuite de flăcări la Amara și Căzănești

Un incendiu violent a cuprins în cursul zilei de duminică, 13 septembrie a.c., în jurul orelor 15,20, o locuință din orașul Amara. Pentru stingerea flăcărilor au intervenit pompierii de la Detașamentul ...[citește_toată_știrea]

14 Septembrie 2020, 13:25
(327 vizualizări - 0 comentarii)


10
Accident la Gura Văii

Accident la Gura Văii

Pompierii militari au intervenit duminică, 13 septembrie a.c., în jurul orelor 19,40, la un accident rutier produs pe DJ201, pe raza satului Gura Vării, în care un autoturism a părăsit partea carosabilă ...[citește_toată_știrea]

14 Septembrie 2020, 13:20
(321 vizualizări - 0 comentarii)


Incendiu la o șiră de baloți în Ograda, furaje arse la Misleanu

În cursul zilei de duminică, 13 septembrie a.c, în jurul orelor 23,30, dispeceratul Inspectoratului a fost anunțat despre izbucnirea unui incendiu produs la o șiră de baloți în incinta unei societăți agricole ...[citește_toată_știrea]

14 Septembrie 2020, 13:10
(193 vizualizări - 0 comentarii)


12

Grupul de Comunicare Strategică: 1076 cazuri de COVID-19 înregistrate în Ialomița

Luni, 14 septembrie a.c., la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 1076, cu 18 cazuri mai mult față de ziua de sâmbătă ...[citește_toată_știrea]

14 Septembrie 2020, 13:05
(213 vizualizări - 0 comentarii)


13
Grivița: Cal căzut în canal și salvat de pompieri

Grivița: Cal căzut în canal și salvat de pompieri

Un apel pentru salvarea unei cabaline s-a primit în noaptea de duminică spre luni, 13/14 septembrie a.c., în jurul orei 1,15, de la un cetățean din comuna Grivița. La locul intervenției s-a deplasat un ...[citește_toată_știrea]

14 Septembrie 2020, 13:00
(217 vizualizări - 0 comentarii)


14

2 cazuri de COVID-19 la Prefectura Ialomița!

Printr-un comunicat de presă, Instituția Prefectului Ialomița aduce la cunoștință că la nivelul instituției au fost confirmare 2 cazuri de infectare cu COVID-19. Astfel, potrivit anchetei epidemiologice ...[citește_toată_știrea]

14 Septembrie 2020, 10:50
(330 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 1058 cazuri de COVID-19 înregistrate în Ialomița

Sâmbătă, 12 septembrie a.c., la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 1058, cu 4 cazuri mai mult față de ziua de ...[citește_toată_știrea]

12 Septembrie 2020, 13:10
(430 vizualizări - 0 comentarii)


ISU Ialomița: La mulți ani, pompieri români!

Sărbătorim la 13 septembrie Ziua Pompierilor din România, un eveniment prin care, de 172 de ani se perpetuează amintirea eroismului dovedit pe câmpul de luptă de către înaintașii noștri. Povestea pompierilor ...[citește_toată_știrea]

11 Septembrie 2020, 13:15
(319 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 1054 cazuri de COVID-19 înregistrate în Ialomița

Vineri, 11 septembrie a.c., la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 1054, cu 7 cazuri mai mult față de ziua de ...[citește_toată_știrea]

11 Septembrie 2020, 13:05
(247 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Șoim scos la vânzare pe un site de anunțuri, confiscat de polițiști

Ialomița: Șoim scos la vânzare pe un site de anunțuri, confiscat de polițiști

250 de euro este suma pe care ar fi trebuit să o încaseze un bărbat de 35 de ani din București care a postat pe o rețea de anunțuri o ofertă «protejată de lege». Polițiștii în rol de cumpărători au confiscat ...[citește_toată_știrea]

11 Septembrie 2020, 12:50
(299 vizualizări - 0 comentarii)


Percheziții la Țăndărei pe lina deținerii ilegale de arme

Polițiștii din Ialomița au descoperit la domiciliul unui bărbat din Țăndărei un pistol și 8 butelii CO2, în urma unor percheziții domiciliare pe linia deținerii ilegale de arme. La data de 10 septembrie ...[citește_toată_știrea]

11 Septembrie 2020, 12:45
(273 vizualizări - 0 comentarii)


Acțiune de amploare a polițiștilor la Grivița și Traian

Acțiune de amploare a polițiștilor la Grivița și Traian

Joi, 10 septembrie a.c., în intervalul orar 15,00-19,00, 56 de polițiști , precum și 16 jandarmi din cadrul Inspectoratului Județean de Jandarmi Ialomița, au desfășurat o acțiune pe linia prevenirii și ...[citește_toată_știrea]

11 Septembrie 2020, 12:40
(293 vizualizări - 0 comentarii)


Giurgeni: Băut și fără permis, la volan

Joi noaptea, 10 septembrie a.c., în jurul orelor 23,30, polițiștii din Platonești au oprit, pentru control, pe raza comunei Giurgeni, un autoturism condus de un bărbat, de 25 de ani, din comuna Giurgeni ...[citește_toată_știrea]

11 Septembrie 2020, 12:35
(178 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Arestat pentru «tâlhărie calificată»

Joi, 10 septembrie a.c., polițiștii din Slobozia au acționat pentru depistarea persoanelor urmărite, dispărute de la domiciliu sau care se sustrag de la executarea unor pedepse privative de libertate. ...[citește_toată_știrea]

11 Septembrie 2020, 12:30
(198 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Tânăr de 19 ani, rănit într-un accident rutier

Pompierii din Slobozia au intervenit miercuri, 9 septembrie a.c, în cazul unui accident rutier petrecut la Slobozia. Din informațiile oferite, două autovehicule s-au izbit frontal. În urma impactului, un ...[citește_toată_știrea]

10 Septembrie 2020, 13:30
(219 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Slobozia accident


Movila: Casă cuprinsă de flăcări

Miercuri, 9 septembrie a.c., pompierii din Țăndărei au intervenit pentru stingerea unui incendiu produs la o locuință din localitatea Movila. Flăcările au distrus 60 mp din acoperișul imobilului și au fost ...[citește_toată_știrea]

10 Septembrie 2020, 13:25
(191 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Movila incendiu


DSVSA Ialomița: 9 focare de Pestă Porcină Africană au fost identificate pe raza județului

Pesta Procină Africană continuă să creeze probleme în județul Ialomița. Potrivit unei informări a Direcției Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița, la data 9 septembrie a.c., pe raza ...[citește_toată_știrea]

10 Septembrie 2020, 13:15
(296 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Lemne confiscate de polițiști

Polițiștii din Urziceni au aplicat în cursul zilei de miercuri, 9 septembrie a.c., sancțiuni în valoare de 39 mii de lei șoferilor unor autovehicule de mare tonaj care transportau material lemnos. Conducătorii ...[citește_toată_știrea]

10 Septembrie 2020, 13:10
(220 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 1047 cazuri de COVID-19 înregistrate în Ialomița

Joi, 10 septembrie a.c., la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 1047, cu 6 cazuri mai mult față de ziua de miercuri ...[citește_toată_știrea]

10 Septembrie 2020, 13:05
(219 vizualizări - 0 comentarii)


Bărbat din Movilița, suspect de «furt calificat»

Marți, 8 septembrie a.c., polițiștii din Urziceni au reținut pe bază de ordonanță un bărbat, de 40 de ani, din comuna Movilița, bănuit de săvârșirea infracțiunii de «furt calificat». Acesta este acuzat ...[citește_toată_știrea]

10 Septembrie 2020, 12:10
(184 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: Locuri de muncă

Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă informează cu privire la locurile de muncă disponibile în Ialomița. Astfel, la nivelul județului, există un total de 178 locuri de muncă, cele mai multe ...[citește_toată_știrea]

10 Septembrie 2020, 12:05