Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

200 de șacali în pădurile din Ialomița

200 de șacali în pădurile din Ialomița

În pădurile din Ialomița și-au făcut apariția în ultimii ani prădători periculoși, precum șacalii. Estimările reprezentanților Asociației Vânătorilor și Pescarilor Sportivi Ialomița arată că anul trecut au fost identificate peste 200 de exemplare de șacali, cele mai multe în zona Bălții Ialomiței. Din fericire, animalele sălbatice nu au pus în pericol oamenii și nu au produs pagube...

Din India, în pădurile Ialomiței Schimbările climatice din ultimii ani au făcut ca specii de animale periculoase, precum șacalul, să migreze către alte zone de pe glob. Așa se face că această specie de prădător, întâlnită cu precădere în pădurile Indiei, a pătruns și în România, prin fenomenul de migrație masivă. Stabilite inițial în Sudul Dobrogei, efectivele de șacali s-au răspândit rapid în toată zona de Sud a țării, ajungând până în zona județului Mehedinți. O evaluare făcută de reprezentanții Asociației Vânătorilor și Pescarilor Sportivi Ialomița arată că acest animal prădător este întâlnit și în pădurile din județul Ialomița, îndeosebi în cele din zona Bălții Ialomiței, pe fondurile de vânătoare Cegani, Fetești sau Bordușani. Estimativ, exemplarele de șacali identificate anul trecut pe raza județului Ialomița însumau peste 200 de capete. Oficialii AVPS Ialomița explică faptul că dacă în alte județe aceste animale sălbatice au creat probleme, în Ialomița, până în prezent exemplarele identificate nu au produs pagube. «Avem și noi, în special în Balta Ialomiței, efective de șacali pe care le monitorizăm permanent... Din fericire nu au creat probleme și nu au produs pagube!» susține Cristian Olteanu, directorul Asociației Vânătorilor și Pescarilor Sportivi Ialomița. De asemenea, potrivit datelor statistice ale AVPS Ialomița, fondul cinegetic al județului Ialomița, cuprinde și 8 exemplare de câine-enot, identificate tot în Balta Ialomiței, pe fondul de vânătoare Cegani. Mai mult, în pădurile județului pot fi observate specii de vulpi, viezure sau jderi de piatră.

Liber la vânătoarea de șacali Considerat un prădător periculos care se înmulțește rapid, șacalul a fost trecut pe lista dăunătorilor și tocmai de aceea statutul juridic al speciei a fost modificat. Din 2015, legislația românească în privința conservării speciilor de animale sălbatice din țara noastră s-a modificat, în sensul că vânătoarea șacalilor se poate face în tot timpul anului, nu doar în anumite perioade, cum prevedea vechea legislație. Potrivit actualei legi prin care se reglementează vânătoarea la speciile de șacali, aceste animale pot fi vânate  la goană cu arme cu țevi lise cu alice de 3,5-4,0 mm. Se pot vâna și la pândă la trecători și cadavre sau chiar și la dibuit. Chiar dacă fondul cinegetic al județului Ialomița nu cuprinde specii deosebite, există și animale al căror vânat este strict interzis. Potrivit reprezentaților Agenției pentru Protecția Mediului Ialomița, la momentul de față, vânătoarea pentru lupi și pisică sălbatică este strict interzisă pe raza județului nostru. Din estimările făcute de specialiști, în Ialomița au fost identificate sub 10 exemplare de lupi, iar în privința pisicilor sălbatice, vorbim de aproximativ 30 de exemplare.

22 Aprilie 2018, 10:25 (5714 vizualizări - 4 comentarii)

Comentariile cititorilor:


VANATOR:
(23 Aprilie 2018, 21:53)
IN PADUREA DE LA BUCU HAUIE DE VREO 3 ANI NOAPTE DE NOAPTE DE ITI E FRICA SA STAI 
Ceasca:
(23 Aprilie 2018, 16:39)
Nu se poate doar 200 de sacali in  tot judetul Ialomita sunt prea putini!  Pe aia din prefectura, consiliul  judetean, justitie, deconcentrate dar mai ales din primarii ati uitat sai treceti la numaratoare !!!!!  Dupa calculul meu sar se cateva mii de sacali. trebuie starpiti  vanati pt. ca fac rau cetatenilor gospodari.
bingo:
(23 Aprilie 2018, 14:11)
Pe aia cu doua picioare !!! 
Vânător:
(22 Aprilie 2018, 19:43)
În Ialomița, șacalii sunt peste tot! Vânați-i dacă puteți!