Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Groapa de gunoi din «zona umedă Draga»

Administrație criminală la Urziceni

Groapa de gunoi din «zona umedă Draga»

Balta Draga este un areal acvi-faunistic situat la marginea orașului Urziceni, pe teritoriul administrativ al comunei Manasia. Zona a fost transformată în ultimul an într-o groapă de deșeuri de către angajații firmei ROSAL, cu acordul tacit al autorităților din Urziceni. Situația riscă să devină explozivă în condițiile în care intervenția Gărzii de Mediu Ialomița nu a limpezit «apele»...

Dezastru ecologic în formă continuată În iarna anului trecut, în mediul on-line, au apărut primele semnale privind deversări necontrolate de gunoi menajer în balta Draga. Conform martorilor oculari și fotografiilor postate, transporturile erau efectuate de către angajații firmei ROSAL, cu acordul tacit al autorităților din Urziceni. Paradoxal, în aceeași perioadă, primarul Constantin Sava intra în posesia unui raport care îl informa oficial cu privire la situația constatată de către locuitorii orașului. În toată această perioadă, situația a fost monitorizată, constatându-se că deversările au devenit o practică curentă. Pe malul bălții există rampe de deversare, iar zona din jurul bălții a devenit o groapă de gunoi în toată regula.

«Turcul» nu plătește niciodată După luni de sesizări și o serie de controale în zonă, Garda de Mediu Ialomița a decis în data de 3 aprilie 2018 să amendeze Primăria Manasia cu 15000 de lei pentru «depozitări necontrolate de deșeuri menajere». Decizia este inexplicabilă în condițiile în care Primăria Manasia a făcut dovada faptului că a informat atât Primăria Urziceni, cât și conducerea ROSAL cu privire la situația din teren. «În condițiile în care dvs ați depozitat deșeuri biodegradabile și de ambalaje în zona amintită am fost obligați de Garda de Mediu să salubrizăm zona. Operațiunea a indus costuri suportate de locuitorii comunei Manasia, dvs realizând prin încălcarea legii profituri considerabile, ceea ce este nu numai imoral, ci și ilegal!» se arată în adresa către ROSAL.

Hoțul neprins e gunoier cinstit În replică, Simona Dogaru, comisarul șef al Gărzii de Mediu Ialomița, a declarat pentru ziarul nostru că situația este monitorizată permanent. «Considerăm că am făcut tot ceea ce ne-a stat în putință pentru a rezolva situația! Autoritățile publice locale au obligația să aplice amenzi în astfel de cazuri... Manasia nu a făcut nimic în acest sens! Noi nu putem supraveghea zilnic zona. Suntem însă deschiși la orice sesizare care ne parvine. Și atenționăm pe această cale autoritățile că au pârghii legale pentru a controla situația și a sancționa orice abatere de la lege!» ne-a declarat ea. De asemenea, Simona Dogaru a avut și o explicație pentru faptul că nu a sancționat direct ROSAL pentru deversările de gunoi menajer: «Nu putem lua în calcul doar niște fotografii... E nevoie de probe mai consistente! Vom avea curând un control tematic și la firmele de salubritate din județ. Atunci vom vedea ce se întâmplă la ROSAL...».

Groapa de gunoi Ialomița Situația de la Urziceni se repetă în aproape toate localitățile județului, indiferent dacă autoritățile locale au sau nu au operator de salubritate. După o practică înrădăcinată de zeci de ani, localnicii transformă zonele marginale ale județului în gropi deschise de gunoi. Periodic, autoritățile locale acoperă cu pământ sau incendiază aceste gropi într-o încercare disperată de a scăpa de responsabilități sau de rigorile legii. Există localități unde gropile de gunoi au scăpat de sub control și ocupă hectare întregi de teren. Este cazul localităților Fetești-2,5 ha, Fierbinți-1,5 ha, Cocora-4 ha, Dridu-2,2 ha, Balaciu-3 ha, Amara-5 ha. În primăvara anului trecut, Garda de Mediu Ialomița a constatat oficial că în cele 66 de localități ale județului există peste 35 de hectare de depozite necontrolate de deșeuri, însă situația este subevaluată. Potrivit datelor oficiale, instituția a luat în calcul mai puțin de 80 de locații în întreg județul, însă numărul acestora depășește 250...

24 Aprilie 2018, 11:05 (2523 vizualizări - 3 comentarii)

Comentariile cititorilor:


Buza :
(28 Aprilie 2018, 15:06)
Ca sa fii pesedist trebuie sa fii hot si mincinos ! Iar dscs furi din banii Sanatatii ajungi in minister !
Urmasul lui Urmasul lui Sava:
(25 Aprilie 2018, 22:27)
După posturile de azi ale lui vlad Voiculescu imi retrag elogiile la adresa lui Alexandrescu. Ramane un psdist coclit. Partidul nu are șanse să se reformeze in veci
Urmasul lui Urmasul lui Sava:
(24 Aprilie 2018, 18:48)
Sunteți penibili! Cum va permiteți să scrieți asemenea lucruri despre Republica Urziceni aflată sub administrarea SC Agra Sava SRL. Chiar nu înțelegeți că Sava e stăpânul orașului, chiar nu v-ati prins ca Sava are protecție de la cel mai inalt nivel. Va recomand sa veniti sa pupati inelul pe modelul tuturor adversarilor lui Sava, in frunte cu nea Gigi si terminând cu nea Liviu. Iar la concret, venit sa vedeti inainte de a pupa inelul groapa de gunoi din mijlocul orașului din cartierul Poșta si poate veti intelege cine e Sava si ce poate Sava. Bau!!! Iar despre domnul Prigoană, sa auzim de bine!