Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

POLITICĂ

A început bătălia pentru Slobozia

Mica «țiganiadă» din PSD

A început bătălia pentru Slobozia

Mocioniu vrea un nou mandat. Stoica vrea un nou mandat. Ionașcu, pe turnantă, vrea și el un mandat. Sunt motive suficiente pentru a declanșa o nouă luptă politică pentru controlul PSD Slobozia. Faceți pariurile, că mai sunt și alții. Cu cât mai mulți, cu atât mai bine pentru PSD, că doar n-or să lase ei măcelăria numită Slobozia pe mâinile șacalilor din Opoziție.

Mocioniu vrea un nou mandat Faptul că Adrian Mocioniu vrea un nou mandat nu mai reprezintă o surpriză pentru nimeni. A spus-o clar și răspicat prin ședințele de partid, a repetat-o public... Dar când tătucul Neacșu a fost obligat să-l apostrofeze public că nu e frumos să te cerți cu «seniorii» care te-au propulsat în funcție a fost clar și pentru orbii din Opoziție că în PSD Slobozia se luptă pentru supremație. Numai că, după cum știți deja, Alexandru Stoica se dovedește un os greu de înghițit. Cunoscut pentru butada involuntară «La Slobozia, PSD câștigă și dacă pune un balot de paie candidat!», el controlează cu o mână de fier cei aproape 2000 de membri, cât a ajuns să numere Organizația. Numai că Adrian Mocioniu s-a săturat să fie «omul de paie» al filialei. E adulat de electoratul feminin din cadrul filialei, simpatizat de votanții tradiționali ai PSD și, foarte important, gata să demonstreze că poate mai mult, mult mai mult. Nu de alta, dar acum nu mai e un biet primar chemat să curețe mizeria lăsată de Stoica, ci un cogeamite edil cu proiecte de 40 milioane de euro care trebuie, musai, continuate. Însă socoteala de-acasă nu se potrivește cu cea de la partid unde Stoica deja promite Filei, exilată undeva  în subsolul Primăriei, că va fi ce-a fost și mai mult decât atât, de-a început femeia să resusciteze celulele de criză de prin birouri... Și să caute pe net draperii pentru redecorat cabinetul primarului! Dar să nu divagăm că toți suntem plini de păcate, iar Stoica se laudă că pe el l-a iertat Dumnezeu...

«Țiganiada» PSD de la Slobozia Titular de mandat, Adrian Mocioniu se folosește din plin de avantajele funcției. Surse din cadrul PSD se jură că schimbarea de macaz de la Servicii Publice este gândită de el (cu mâna Dorinei Milea, care va fi debarcată la momentul potrivit!), iar sacrificarea pionului Ștefan Costea va deschide calea îngenuncherii turnului Valentin Băcanu și a sacrificării nebunului Stoica, ale cărui păcate, reamintite la timp în plenul ședințelor de partid, i-ar șubrezi poziția și l-ar putea determina să dea singur un pas înapoi. Sigur nu e singurul as din mâneca primarului... Vă reamintim că același primar Adrian Mocioniu a renunțat la evaluarea celor 700 de angajați din instituție, a început să participe la chermezele publice pentru pensionari și chiar a lăsat-o mai ușor cu excesele specifice vârstei. Ceea ce e păcat, dacă ne întrebați pe noi, pentru că știți vorba aia: «Votezi, nu votezi, vremea trece!». Imun la aceste finețuri administrative, domnul Stoica a resuscitat grobian celule de partid de prin scările de bloc, i-a promis Ginei Palantin funcția de viceprimar în locul lui Gabriel Mușat (pe care, oricum, nu-l înghite nimeni că nu a ajuns din țânțar armăsar, așa cum a promis) și l-a anunțat pe Valentin Băcanu că va forma noul cabinet fără el, fiindcă așa vor mușchii lui de apevist. Sigur, până la alegerile din 20-20, cum ar spune țățica Viorica, mai e mult și bine, adică timp suficient ca acest scenariu să fie rescris prin voința lui Marian Neacșu. Dar tare ne e teamă că așa va rămâne...

Ionașcu și ceata lui
În tot acest vacarm politic, nu trebuie uitat senatorul PMP Gabi Ionașcu. Gata să se întoarcă la Primăria Slobozia pentru a repara «greșelile trecutului» și a reda gloria pierdută a administrației locale, el sondează terenul căutând puncte de sprijin pentru o viitoare campanie electorală în același bazin electoral din care smulge voturi PSD. Adică de la angajații Primăriei, câți vor mai fi votând, de la șefii de scări de bloc care l-au făcut primar întâia dată și de la agenții dubli din filială, pe care îi cunoaștem, dar nu-i nominalizăm ca să nu-i lăsăm și fără pâinea aia amară pe care o oferă Partidul. Alături de Ionașcu se încălzesc la start și candidații Opoziției, unii dintre ei susținuți activ de către PSD. Nu ne întrebați de ce, că știți deja răspunsul. Cu cât mai mulți, cu atât mai bine pentru «balotul de paie» pe care PSD îl va nominaliza!

25 Aprilie 2018, 07:55 (9186 vizualizări - 18 comentarii)

Citiți și:
Poliția Locală, «bau-bau» pentru populația din Slobozia și Urziceni
Primăria Slobozia vrea să concesioneze iluminatul public

Comentariile cititorilor:


Radu:
(28 Aprilie 2018, 11:53)
@anulatum..,.Bre, rromanule! Mai bine au vorbi pe șleau, furnică neagră!
Anulatum votae :
(28 Aprilie 2018, 09:45)
Mi as dori sa fie adaugat pe lista psd si "Gagariță".Ca nu conteaza personajul "maimuta".Marioneta tunsa,cu costum de 400euro,pantofi asortati nu conteaza prea mult.Tonul cantecului il da altcineva,oricum.Si daca va fi castigator "Gagarita",costurile de intretinere ale acestuia vor fi mici.Pe masura aptitudinilor psd istilor.Ca degeaba au bani.Ei vor fi pentru mine"gagaritele"celor de la Bucuresti.Pentru un ciolan isi alunga prietenii,bat nevestele (se si ingrasa ale naibii),ignora parintii(dar isi cumpara caini de companie),vorbesc cu raritate ca nu isi aleg usor cuvintele( deh,limba romana). "Gagaritele"ialomitene au doar calitati de lingai,pupincuristi si "sifonari"! Hai psd uuu cu targu de cultura, bere si mici! (costantineeee...alooo...cultura...nu te bagi ma?)
mary 1:
(27 Aprilie 2018, 16:11)
mary are deptate
Mary:
(27 Aprilie 2018, 13:59)
 Eu am să dau vina pe vreme, pe schimbările climatice care se simt mai mult ca oricând, că m-am săturat să-i fac proști sau tâmpiți pe locuitorii acestui oraș .Și dacă privesc mai departe în Parlament, mă ia amețeala de cine și cum suntem reprezentați.  Am întrebat ce trebuie să faci să ajungi mare politician. Se spune că trebuie să urmezi un curs pentru a deveni edil ori parlamentar. Cursul "LEU - EURO!!!"  ...???
gigel:
(26 Aprilie 2018, 20:15)
Din pacate, PSD-ul face ce vrea el pe plan local. Care Opozitie?? Pe milogii aia ii cumperi cu un pranz sau o excursie (la Poiana Brasov). Va mai amintiti de marele penelist Martin, aterizat acum in PSD - aripa ALDE? Oricum slobozenilor nu le pasa, inghit orice.
greu:
(26 Aprilie 2018, 18:59)
@gicu daca ai putina minte pasteazati-o, de ce iti permiti sa ii faci prosti pe cei care au votat cu Stoica ?
@gicu:
(26 Aprilie 2018, 14:33)
Tu esti cu Stoica. Broavo tie! D'aia era el convins ca "slobozenii sunt prosti de impung", pt ca sunteti mai multi dealde 'gicu' care l-au votat atunci. Acum sincer, nici votantii lui 'asta micu, primar acum' nu sunt mai presus. I-a adunat veterinaru' dar nu se stie daca-i mai prosteste si a doua oara..
Ionel:
(26 Aprilie 2018, 13:25)
Da Doamne slobozenilor mintea de pe urma! sa vezi toti "balotii de paie"arzand si mistuindu-se pe langa "godacul sef"proaspat injunghiat, ca sa-i fragezeasca soricul!
gicu:
(26 Aprilie 2018, 11:51)
Io sunt cu Stoica. E cam cum îl știm, da poate termină ce-a început. E mai bărbat decât ăsta micu care e primar acum.
Un cetatean:
(26 Aprilie 2018, 08:56)
Dintre cei trei cred ca fiecare merita cate un mandat....de arestare si toți știm si motivele doar ca cei ce ar trebui sa ii infunde dorm linistiti pe banii publici.Apa buna avem,parcare subterana bifat,terasa hotelului select data lu turcu pe o concesiune ridicola plus alte mismasuri bifat.noi locuitorii suntem greu de mulțumit,mai ales cand la cârma sunt niste cretini manati de propriile interese.
Bibi:
(25 Aprilie 2018, 22:21)
Ce candidati de rahat are opozitia ? Ce opozitie ? Aia de fug la PSD ? Cat de curand Tinel se va transfera la psd.
adevarat suntem pierduti !:
(25 Aprilie 2018, 17:12)
candidatul PSD o sa castige fara probleme. astia or sa mai bage 1 sau 2 iepuri care sa adune voturile celor care nu voteaza PSD si cei de teapa lor si candidatul lor o sa iasa cu cele mai multe voturi fara probleme. daca opozitia PSd nu isi baga un singur candidat nu e nici o sansa sa scapam de PSD si candidatii stabiliti de ei. adica un penal pune la conducere un alt penal :))
Gheo:
(25 Aprilie 2018, 16:45)
Ce plm a făcut mociniu ăsta? Ajunge să te uiți la străzile Sloboziei care au ajuns mai rău decât alea din Fetești, groapa e la locul ei și va mai fi mult și bine, măcar astupati-o jegurilor și faceti-o cum a fost. Sau interesul nu vă lasă??
Nelutu:
(25 Aprilie 2018, 14:26)
Buna chestia aia despre Musat.Asa este.Tantar a fost ,tantar a ramas.
pt. bidon:
(25 Aprilie 2018, 14:07)
nu anula votul ca vor ramane tot ei.....si....ce-am facut?