Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Manuela Zainea s-a întors la șefia Învățământului ialomițean

Manuela Zainea s-a întors la șefia Învățământului ialomițean

Începând de vineri, 27 aprilie 2018, Inspectoratul Școlar Județean Ialomița are o altă conducere. În fruntea instituției a fost numită din nou Manuela Zainea, printr-un ordin semnat de actualul ministru al Educației, Valentin Popa.

Luminița Barcari, demisă pentru a doua oară După ce a câștigat procesul împotriva Ministerului Educației și a fost repusă în funcție în baza unei sentințe judecătorești, Luminița Barcari a fost demisă din nou de la șefia Învățământului ialomițean. Decizia survine calificativului slab pe care l-a primit în urma unui control privind activitatea din cadrul instituției în anul școlar trecut. În realitate, acordarea acestui calificativ a reprezentat de fapt o nouă încercare de a-i demite pe inspectorii școlar incomozi. În locul Luminiței Barcari, Ministerul Educației a numit-o din nou pe Manuela Zainea, cadru didactic și consilier local PSD în Consiliul Local Slobozia. Fosta șefă a Inspectoratului Școlar Județean Ialomița ar putea reveni la rândul său în funcția din care a fost demisă dacă va câștiga procesul prin care a contestat Raportul în baza căruia a primit calificativul «nesatisfăcător».

28 Aprilie 2018, 09:20 (11565 vizualizări - 37 comentarii)

Comentariile cititorilor:


Zenga:
(2 Mai 2018, 20:52)
Doamna inspectoare trebuie întâi, daca vrea sa faca treaba, să elimine din licee elevii golanii imputiti precum I. de la clasa a XII a de la Arte care sare gardul scolii in timpul orelor de curs cu cadrele auxiliare de fata, după ce îi amenință si le baga mana-n gât. El zice mereu ca nu respectă cadrele didactice deoarece nu stiu sa faca educatie ,dar a uitat ca propria-i mamitica este invatatoare la acelasi liceu, făcând-o de ras 4 ani de liceu. Cum poate ea sa educe copiii altora cand pe al ei nu?
Walter:
(1 Mai 2018, 13:40)
Elevii actuali și părinții lor nu mai respectî actualii profesori. Au dreptate, sunt Compromiși. Au ajuns și in pușcărie. Obsedați sexual, alcoolici, fals în acte oficiale, copiază la grade, dau șpagă inspectorilor, intră beți la ore....ce respect mai merită? Și nu sunt toate zise!
Felicia:
(1 Mai 2018, 12:24)
@radios. Școala, pentru IȘJ, a fost și va rămâne o afacere bună și protejată politic. Din păcate, pregătirea elevului nu contează, nici a profesorului. Nu mai sunt decât câțiva profi cu facultate făcută la greu. Marea majoritate a cadrelor este o Rușine! De-aici, dezastrul prostiei naționale!!!
Cu respect, pt. Radios:
(1 Mai 2018, 12:06)
@radios. Să fii sănătoasă! Bine că ai scăpat, se anunță demult prăbușirea înv. românesc. Ți-ai făcut datoria. Felicitări și pensie lungă! Au mai pățit-o și alții, cam ca tine. Barcaragista a fost de carton roșcat, Mitrea, încurcă-lume. Nu te mai uita în urmă! Dialogul nostru pe-aici, va fi ridiculizat de tinerii “profesori”....vai de capu lor! ADRIANA
Radios:
(30 Aprilie 2018, 23:43)
Emanuel,eroismul asta al meu a durat 37 ani,in aceeasi scoala.Doar imi exprimasem intentia sa ma pensionez anticipat partial(nu depusesem dosarul)si postul meu se ocupase!Cine a fost vinovat,mister total!Le-am spulberat aranjamentul.Am depus dosarul in ianuarie dar am primit decizia abia in 1 aprilie.Nu iti inchipui cat m-au hartuit(directoarea,inspectoratul) de ce nu ies mai repede,mai plec?Doreau sa aiba postul liber pana in 1 aprilie sa  fie dat la titularizare.M-am razbunat ducand decizia exact pe 1 aprilie>Le-am stricat aranjamentele pt.anul acela.Am plecat cu un gust amar  gandindu-ma cum se comporta cu un om serios si dedicat scolii.Amarul acela l-am indulcit stiind ca am fost indragita de elevii mei si pretuita de parintii lor.Le urmaresc evolutia si sunt foarte mandra drumul ales  .5elevi(din16)din ultima promotie sunt studenti ,anul intai,la facultati de stat.Trei sferturi din prietenii mei de pe facebook sunt fostii mei elevi.Deci,daca ai dragoste fata de copii si meserie ,,induri,,si mergi mai departe.Am fost generatia de invatatori scolita bine.Mai sunt cateva astfel de generatii si apoi....
Țăndărei:
(30 Aprilie 2018, 15:55)
Mitrea-ea nu era de inspector! Nici minte, nici imparțialitate! Mitrea-el, sindicat inexistent, a forțat numirea cu un fâss de concurs. Ori el, ori ea trebuie să plece! Ori, amândoi, de ce nu!
impartial:
(30 Aprilie 2018, 13:34)
Barcari a pierdut pe mana lui Mitrea! Nu a fot in stare sa gestioneze situatia de la,, Spiru Haret- Tandarei<< Acum cand a vazut ca se ingroasa gluma  si va fi demisa si sotia,dl.MITREA - poc anunta corpul de control al Ministerului, ca de consoarta nu poate venii la scoala de unde a plecat condusa de Bratu si Spanu.
Coleg hahahaaaa:
(30 Aprilie 2018, 12:37)
Măi ha ha ha leră!! Au ieșit sau vor ieși prospăturile din pușcărie. Înfigeți i în IȘJ ul, casă de odihnă și recuperare nervoasă! Ha ha ha ha! Dar cu concurs!
mobilitate:
(30 Aprilie 2018, 12:33)
probabil ca e vreo etapa in calendarul mobilitatii asta cu schimbarea inspectorilor...aia cu calendarul isi vad linistiti de treaba-VB si LA..nui mai deranjaza nimeni cu aplicarea legii. au liber la titularizarea alora care platesc, oamenii, sau sunt utili partidului, toti trebuie inghesuiti acum pe posturi pe care nau fost in stare s ale ocupe cinstit. comisia de mobilitate sunt astia 2, ei taie, ei spinzura si insp. general ii cam incurca...aci nu mai sesizeaza nimeni aranjamentele facute, ies peste noapte titulari niste nimeni,sa va fie rusine, ati facut din invatamantul asta groapa fara fund pt neaveniti,va veni vremea cand o sa va platiti si voi gardurile facute din astfel de afaceri
Ha,ha,ha!:
(30 Aprilie 2018, 10:33)
Cati complexati bascaliosi pe aici care ridiculizeaza concursul altora! Evident, strugurii sunt acri cand nu depasesti genunchiul broastei si fierea sta sa-ti crape; incerci sa te mai usurezi cotcodacind pe forumuri. Astia, dragilor, sunt masa de manevra a psd-ului, cei care asteapta "sa fie infipti" (numiti)pe posturi pt ca scoala. nu-i asa, inca are loc sa decada si mai mult..
Ion:
(30 Aprilie 2018, 10:29)
Cine este Marin Corina? Isg-ul?!! Ce este? Botox, știm de la nevasta lui Ilie Năstase, cum o chema-o!
Ștefan:
(30 Aprilie 2018, 10:20)
A dat și a luat un concurs. Dar, dacă a greșit adresa? A vrut Vivani, și a nimerit la IȘJ...Poate vrea femeia să îndrepte greșeala, să-și arate adevăratele calități....nedescoperite încă!
@Fetestean:
(30 Aprilie 2018, 10:06)
Da-ne o poza cu tine sa vedem exemplu de om care isi etaleaza frumusetea,decenta si normalitatea, asa, dupa standardele si pretentiile tale. Comentariul tau arata ca de fapt esti un tip tare complexat daca problema ta e infatisarea si toaletele altora; ai toata compasiunea noastra.
Emanuel:
(30 Aprilie 2018, 10:02)
@radios. Ai fost un erou! Puțini, prea puțini ca tine prin școli! Bine că n-ai raportat la timp că Barcari lua măsuri urgente cu profesorul alcoolic ( nu e singurul! ) și cu profesorul-oier....Barcari e cea mai cea....cu concurs! Ce dracu tot o dați cu concursul?! Dacă l-a dat degeaba? E expirată, umflată de rateuri.
Rezolvarea:
(30 Aprilie 2018, 09:02)
Ce profesori! Ce inspectori! Ce mai educație! 5 tufișuri pentru profesori și 5 tufișuri pentru inspectori! Să aibă unde să se c...pe școală.