Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Legea lui Pârvu

Conflict deschis la Perieți

Legea lui Pârvu

Nicolae Pârvu, șeful PNL Perieți, este reclamat de către primarul Adrian Merlea (ALDE) că a închis un drum comunal. Drumul este blocat de mai mulți ani și nu poate fi pietruit. În replică, Nicolae Pârvu îi amintește primarului Adrian Merlea că «l-a sprijinit să ocupe funcția»...

Conflict deschis pentru strada Livezi
Autoritățile locale din Perieți încearcă de mai multe luni să deblocheze strada Livezi din satul Misleanu. Potrivit declarațiilor primarului Adrian Merlea, strada a fost blocată abuziv, de mai mulți ani, de către șeful PNL Perieți, Nicolae Pârvu. «A blocat strada cu o poartă de sârmă și nu mai permite traversarea către câmp! Oamenii sunt obligați acum să ocolească zona. Ne-am dori să pietruim strada respectivă și să o redăm circulației. Dar toate demersurile noastre au fost respinse... Acum suntem obligați să aplicăm legea!» declară Adrian Merlea. Demersurile pașnice ale primarului comunei sunt susținute și de către consilierii locali. Doi dintre aceștia au încercat fără suscces să medieze situația în prezența noastră. Sterian Mihăilescu și Nicolae Păvăloaia susțin că problema reclamată de către primar este doar una dintre zecile pe care le au: «Domnul Pârvu nu vrea să înțeleagă că nu poate face legea lui în comună! Vine în ședințele de Consiliu Local, vorbește neîntrebat, critică rezultatul votului, îi obligă pe consilierii lui și cei ai Partidului Ialomițenilor să voteze cum vrea dânsul... Noi nu dorim decât să ne înțelegem omenește, că suntem toți oameni... Părerile pe care le are nu pot fi lege pentru noi! Unde a avut dreptate, am făcut sau am îndreptat... Dar unde nu are, nu are! Și, dacă legea spune că acolo e stradă, atunci stradă trebuie să rămână. Că nu poate fi o lege pentru el și alta pentru proștii ăilalți...» ne explică cei doi în cor.

Mai aproape dinții decât datoriile politice
În replică la acuzațiile care i se aduc, Nicolae Pârvu susține că e nevinovat și că acțiunea autorităților reprezintă o «răzbunare politică». El ne-a declarat că a blocat strada pentru a împiedica câinii și vacile să îi încalce proprietatea. «Nu am legat nimic, domnule! E o plasă, acolo, să nu mai treacă vacile și câinii... Oricum, drumul nu e circulat pentru că oamenii nu mai trec pe aici... Nu mai are nimeni livezi, s-au scos! Știți ce zic eu?! Asta e răzbunarea lor, că nu îi las să facă ce vrea ei cu banii comunei. Când am mers cu el de mână prin comună, să îl voteze lumea, eram bun... Acum nu mai sunt! Eu nu împiedic pe nimeni să treacă... Și nici pe ei să pietruiască! Numai să o facă legal, nu cum vor ei... Că la mijloc sunt bani publici, nu banii lor de-acasă!» explică Nicolae Pârvu. În pofida declarațiilor, strada Livezi din satul Misleanu rămâne blocată. Fapta de care este acuzat Nicolae Pârvu este una de natură penală. Potrivit prevederile art. 339, alin. 3, Cod Penal «așezarea de obstacole care îngreunează sau împiedică circulația pe drumul public, dacă se pune în pericol siguranța circulației ori se aduce atingere dreptului la libera circulație a celorlalți participanți la trafic» se pedepsește cu închisoare de la 3 luni la 1 an sau cu amendă. Primarul Adrian Merlea speră să nu se ajungă până acolo, însă este hotărât să nu permită acest abuz.

29 Aprilie 2018, 15:35 (3457 vizualizări - 11 comentarii)

Citiți și:
«Împreună pentru Educație» la Perieți
Internet în două instituții școlare
Viitorul copiilor sună bine!

Comentariile cititorilor:


misleanu:
(21 Mai 2018, 16:38)
Daca parvu nuse batea pentru islaz misleanu ramanea fara pasune la animale eleno nu mai minti decand duc vaca la islaz eu nu platesc nimic mincinoaso 
crescator de animale :
(19 Mai 2018, 20:33)
eleno mincinoaso parvu nu ia taxe pentru animale eu nu am platit niciodata taxa se pasuneaza gratuit si nici apa nu platim pentru animale mincinoaso care est te bagi si tu in seama sa fi de rusine mincinoaso 
Elena :
(16 Mai 2018, 21:52)
Nu cred ca Ionel Gheorghisor are program de audiențe la Instituția Prefectului. ..Cu toate acestea Parvu, penalul, stă ore în șir în biroul dansului.Stie cineva cate condamnari are domnul Parvu? Știe cineva cum a murit un baiat,soferu lui Parvu,după ce acesta a facut un credit pentru Pârvu iar penalul nu a mai plătit nimic? Știți câți bani a luat Pârvu de la o persoană ca să îi angajeze băiatul la pompieri? Știți ce combinatii facea Pârvu cu o persoană importantă de la ITM ? Știți ce taxă ia Parvu pentru animale...ca președinte de asociație a crescatorilor de animale? Un nemernic... din cauza lui nu a făcut nici primarita nimic in comună
CETATEAN DIN MISLEANU :
(12 Mai 2018, 20:43)
SUSTIN LUPTA LUI PARVU IMPOTRIVA PRIMARIEI SAU INBOGATIT TOTI DIN PRIMARIE FURA DE RUPE TOTI  AU SALARII CAT JUMATATE DIN TOTI PENSIONARI DIN PERIETI
SILE:
(11 Mai 2018, 17:00)
MARY EU AM FOST LA O INTALNIRE CU CETATENII PARVU ESTE UN OM PREGATIT EU SANT DIN MISLEANU  PROBLEMA CU DRUMU ESTE O FACATURA PENTRU CA PARVU LEA CERUT SA FACA CE TREBUE PENTRU OAMENI SI SA LASE FURTISAGURILE  !DACA TU ESTI DIN MISLEANU STI SI TU CA ARE DREPTATE DACA NU ESTI SI NU CUNOSTI NU TREBUE SA JIGNESTI !
Mary:
(7 Mai 2018, 11:25)
 Acest "Mesia" cu dos de văduvă, face legile??!! Hai, să fim serioși!! După câte știu s-a inventat poliție și polițiști. Sau nu mai sunt polițiști, toți fiind plecați la Sinești??!!
ENE :
(4 Mai 2018, 13:33)
Parvu este greu de ucis este un om care crede ca se poate face mai mult daca nu sar cheltui Bani in interesul lor la o sedinta lea cerut sa faca o casa de cultura la MIsleanu pentru tineri Primaru a spus da de fapt a mintit cu nerusinare  a cerut sa faca apa potabila primaru a zis da iar a mintit asta arata cat de mic este acest primar fosta primarita ia dat clasa ea a facut multe lucruri bune pentru comuna 
NICOLETA :
(4 Mai 2018, 13:19)
Actiunea Primarului este o ticalosie Parvu le este incomod 
FLORICA :
(4 Mai 2018, 12:03)
Parvu este sigurul care se bate pentru com noastra Primarul minte si cand respira ..:::
Nelutu:
(3 Mai 2018, 10:46)
Asta se pregateste pentru selectia de Mos Craciun?
Urmasul lui Urmasul lui Sava:
(30 Aprilie 2018, 08:55)
Ce caută maimutoiul asta de Pârvu in biroul lui Gheorghisor, in fiecare zi?