Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Salarii de lux pentru «oamenii de carton» ai președintelui Victor Moraru

Salarii de lux pentru «oamenii de carton» ai președintelui Victor Moraru

Directorii instituțiilor aflate în subordinea sau administrarea Consiliului Județean Ialomița se numără printre categoriile de bugetari cu salarii de invidiat. O serie de documente făcute publice de administrația județeană evidențiază faptul că, de la caz la caz, veniturile șefilor numiți în fruntea acestor instituții publice au fost mărite și de 5 ori în ultimul an! Cel mai elocvent exemplu este cazul Marianei Iancu, managerul Spitalului Județean de Urgență Slobozia care a obținut șefia celui mai mare spital din Ialomița în baza unui proiect de management plagiat. Acesteia i-a fost mărit salariul de 5 ori în 12 luni! De asemenea, Larisa Mihai, administratorul public al Consiliului Județean Ialomița, a beneficiat de 3 măriri salariale în ultimele 6 luni... Oricât de bine ar fi plătiți, prin activitatea pe care o depun, «oamenii de carton» ai președintelui Victor Moraru reușesc să dezamăgească de fiecare dată când sunt la serviciu...

Preferatele președintelui Moraru
Peste 40 de angajați ai Spitalului Județean de Urgență Slobozia au protestat miercuri, 18 aprilie 2018, în fața instituției nemulțumiți de faptul că, prin aplicarea dispozițiilor prevăzute de Legea 153/2017, Mariana Iancu, managerul spitalului, le-a diminuat salariile. În timp ce oamenii așteptau revoltați în stradă o explicație, aceasta a preferat să-i sfideze și să declare laconic din sala de ședințe a Spitalului Județean de Urgență Slobozia: «...și eu sunt nemulțumită de salariul meu! Și TESA e nemulțumită că n-a primit nimic! Toți suntem nemulțumiți!». Nemulțumirea Marianei Iancu în legătură cu salariul pe care îl primește este greu de înțeles în condițiile în care, în perioada aprilie 2017-aprilie 2018, reprezentanții Consiliului Județean Ialomița, la propunerea președintelui Victor Moraru, i-au mărit salariul de 5 ori! Pe parcursul ultimelor 12 luni, venitul brut al directoarei Spitalului Județean de Urgență Slobozia s-a majorat considerabil de la 6500 de lei (aprilie 2017), la 10320 de lei (octombrie 2017), la 10390 de lei (ianuarie 2018), la 12988 lei (martie 2018), ajungând la fabuloasa sumă de 21500 de lei (aprilie 2018)! Întrebat despre majorările repetate ale salariului Marianei Iancu, președintele Victor Moraru a declarat public faptul că deciziile sunt oportune. «Toate aceste modificări se fac cu legislația în vigoare. Doamna manager ar trebui să aibă cel mai mare salariu din instituția pe care o conduce! Dacă medicul Serviciului de Medicină Legală are cel mai mare salariu din instituție este firesc ca, cel puțin cu un leu, managerul acelei instituții care gestionează întreaga activitate a spitalului să aibă salariul corespunzător cu responsabilitățile pe care le are... Pentru implicarea doamnei manager de la Spitalul Județean de Urgență Slobozia, activitatea sa ar fi de 10 plus! Din punct de vedere al rezultatelor, probabil se apropie de nota 8, dar asta se întâmplă pentru că are nevoie de timp...» a precizat Victor Moraru, președintele Consiliului Județean Ialomița. Elogiile pe care acesta i le-a adus directoarei Mariana Iancu sunt însă umbrite de realitățile din cadrul Spitalului Județean de Urgență Slobozia. În cele 18 luni scurse de la preluarea mandatului de manager al Spitalului Slobozia, Mariana Iancu a reușit să destabilizeze economico-financiar, dar și din punct de vedere al resurselor umane, cea mai mare unitate medicală a județului. La momentul de față, entitatea sanitară are datorii imense și, invocând o serie de parametri de eficiență prost implementați față de nevoile reale ale spitalului și pacienților, Mariana Iancu a dispus desființarea liniei a II-a de gardă a Secției Chirurgie și a redus numărul de paturi pentru Secția Pediatrie. De asemenea, a externalizat Serviciul Spălătorie, plătind unei firme private din București, de 3 ori mai mulți bani pentru curățarea lenjeriei. La toate acestea se adaugă și faptul că, la momentul de față, Mariana Iancu nu a reușit să rezolve problema crizei de medici prin care spitalul pe care îl conduce trece de ani buni.
De statutul de privilegiată a președintelui Victor Moraru se bucură și Larisa Mihai, o ilustră anonimă a administrației publice, cu pretenții de expert în acest domeniu. În prezent, Larisa Mihai este administratorul public al Consiliului Județean Ialomița, iar în ultimele 6 luni a beneficiat de 3 majorări salariale. Dacă în octombrie 2017 avea un salariu brut de 11100 de lei, în februarie 2018 venitul i s-a majorat de 13320, iar în martie 2018 la 14700 de lei. Ce știe să facă Larisa Mihai pentru a primi acest salariu?! Surse din cadrul Consiliului Județean Ialomița spun că sancționează orice abatere disciplinară a funcționarilor instituției, turnându-i președintelui Moraru. Iar la toate acestea se adaugă statutul de fundal pentru fotografiile făcute de președintele Consiliului Județean Ialomița în timpul întâlnirilor oficiale...

Salarii mărite pentru șefii de la Cultură
Consiliul Județean Ialomița are în subordine și 5 instituții de cultură. Este vorba despre Centrul Cultural UNESCO «Ionel Perlea», Biblioteca Județeană «Ștefan Bănulescu», Centrul Județean pentru Conservarea și Promovarea Culturii Tradiționale Ialomița, Muzeul Județean Ialomița și Muzeul Național al Agriculturii din Slobozia. Primele 3 instituții sunt conduse de Clementina Tudor, Elena Balog și preotul Cătălin Stanciu. Potrivit documentelor oficiale publicate de Consiliul Județean Ialomița, acești șefi de instituții publice au beneficiat la rândul lor de majorări salariale. De exemplu, Clementina Tudor avea în aprilie 2017 un venit de 3794 de lei. În februarie 2018, salariul i-a fost mărit de 5691 de lei. De asemenea, salariul Elenei Balog s-a majorat de la 4047 de lei (aprilie 2017), la 6070 de lei (februarie 2018). Actualul director a instituției condusă în trecut de Cristian Obrejan, preotul Cătălin Stanciu avea în octombrie 2017 un salariu de 5181 de lei, iar în februarie 2018 venitul i-a fost majorat la 6476 de lei. Florin Vlad, directorul Muzeului Județean Ialomița, și Gheorghe Petre, directorul Muzeului Național al Agriculturii din Slobozia, primesc salarii de 6860 de lei și, respectiv, 8364 de lei.

30 Aprilie 2018, 07:50 (8358 vizualizări - 28 comentarii)

Citiți și:
Președintele Moraru a identificat «sistemul mafiot mizerabil»
Președintele Consiliului Județean își consolidează imaginea publică
Premiată de președintele Moraru, s-a împiedicat pe scări și a leșinat

Comentariile cititorilor:


IONEL ILASI:
(3 Iulie 2018, 18:02)
Ionel Ilasi, 0757-738-710. Asadar, RESTAURATIA de care tot vorbea Presedintele Basescu s-a produs. Fenomenul descris de autorul articolului este o actiune tipic NKVD-ista, deci persoana care a semnat regia are scoala vechiului KGB. Concret: marirea discretionara a salariilor  unor sefi de institutii, conjugata cu distrugerea sistemului de sanatate sub cele doua aspecte: reducere numar de paturi, salarii la o limita fixata si mentinuta, pe de o parte si crearea disconfortului psihic in activitatea  "gulerelor albe", in speta, angajatii Spitalului Judetean, au fost aici METODELE LA VEDERE. Caci in secret, este vorba de altceva: folosirea starii latente conflictuale pentru ca cei care apartin structurii numita codificat "ASASINII IN HALATE ALBE", sa poata scapa de incomozi sau nesiguri. De ce? Pentru ca Opinia Publica Ialomiteana, cunoscuta ca o Voce a Libertatii si Patriotismului, sa nu afle de TEHNICILE CRIMINALE CARE POT AVEA LOC  IN MEDIILE SPITALICESTI si ca sa dau un singur exemplu CARE A FOST DOCUMENTAT SI DEMONSTRAT IN SLOBOZIA, este vorba de IMPLANTAREA unor subiecti umani, fara stiinta lor, dispozitivele (impanturile radiocomandate, tehnica de impantare ca si radiocomenzile si sistemul de antene, fiind patente rusesti.) Aceasta TEHNOLOGIE DE CONTROL va obilga, de exemplu, un politist, un magistrat, un ofiter de armata sau de informatii, sau un politician SA NU ISI FACA DATORIA CONFORM CONSTIINTEI SALE, ci sa se supuna unui STAPAN NECUNOSCUT. Ia vedeti dumneavoastra unde s-a  lovit: in PEDIATRIE (unde pot fi sau nu, implantati copii) si in CHIRURGIE, (singura sectie care va poate scoate impanturile). DACA VRETI SA STITI ADEVARUL CURAT, SLOBOZIA SI JUDETUL IALOMITA, MAI AVEAU -SI AU -NEVOIE  DE UN AL DOILEA SPITAL JUDETEAN, IDEE CARE A FOST IN MINTEA PATRIOTILOR IALOMITENI, INCA DINAINTE DE ANUL 2000. Aceasta s-a intamplat in aprilie 2016, pentru ca in iulie, acelasi manager -nu cred ca e si doctor! - sa puna botnita, angajatilor! Cat despre
Nuța:
(6 Mai 2018, 22:07)
@nutu. Vlad cel Gras e cam bolnav de inimă. Nu l supăra!
Cooltura:
(6 Mai 2018, 19:30)
Vai, ce pleiada! Ne facem de rusine cu astia.Nici unul nu cunoaste ce-i aia management.
N-ai cu cine, mai! Niste tarani...
Moraru i-a pus in functii pe acesti neprofesionisti, mediocri intelectual, aplecati catre barfe si "cooltura" de porumb din spatele blocului. Cum e turcu si pistolu'.
Petre Gh incaseaza pensie+pensie de pictor+salariu de director. Nu-i mai ajunge. Picteaza, si? Cine cumpara panzele lui la second-hand? Le "imbunatateste" cu cate-o pata de culoare, schimba anul si zice ca lucreaza, ca-i prolific, ca el e artist. Vai, ce artist! Un oportunist, sinecurist, traseist pe la partide, Van Gogu asta! Bine i-au zis cei din presă atunci. Cu asemenea salariu nici macar nu are bunul simt sa mearga zilnic la birou.
Ia sa urmareasca cineva la cat vin Clementina sau aia de la biblioteca la birou? Mestecatoarea in cana de ceai si amatoarea de barfe cu Pacala pe la terase. Nici nu stiu cum o cheama si nici nu dau mai sus sa ma uit, ca e insignifianta rau. Femei psd-iste, cahhhh...!
Sa vina DNA-ul, Curtea de Conturi, Politia etc. Asteptam rezultate de la controale, nu doar articole care arata de fapt neputinta presei din a aduce pe tapet probleme grave care ar trebui anchetate de organele statului de drept. Nu poate dura la nesfarsit aroganta unor NIMENI.
nutu:
(4 Mai 2018, 11:00)
De ce nu l-ati pus si pe Vlad in poza? Nu incape? S-a ingrasat de atata munca de cand e director. Ajutati-l sa slabeasca eliberandu-l din functie!
GUGU:
(3 Mai 2018, 17:02)
NESIMTITI,OAMENII DIN SUBORDINEA ACESTOR ORDINARI GHIFTUITI CU SALARII NESIMTITE,SLUGI,STERGATORI DE........,CUM POATE SA I SUPORTE,EXISTA O SINGURA REZOLVARE DA TII JOS DIN SCAUNE.
un om:
(3 Mai 2018, 12:50)
Mâncătorii de cacao.
Viorica:
(3 Mai 2018, 12:16)
@vasile. Lingăul obez de la Muzeu nu va mai avea în scurt timp funcția. E plin de bube-n cap și nu numai! Pentru lene și dezmăț, unii sunt plătiți boierește!
Alina ba☆ina :
(3 Mai 2018, 07:00)
Mori de ras!Dna cleme a reactionat pe fb la "descriptio at urbae" al unei fete.Cum sa nu provoace dna cleme iures cand cultura in centrul pastorit de ea e in zona liedului,a compozitorului ialomitean,fara o scanteie de nou.Ca doar n om fi toti pianisti,violonisti si iubitori de arpegii simfonice,momente culturale ce se intampla de 20 ani.Avem desenatori dna cleme.Pictori.Dansatori.Cum promovati tineretul?Aveti instructori ce racoleaza si dezvolta tineri talentati si noi nu stim?Daca Perlea era fotbalist,in centru aveati amicale!Daca Perlea era hocheist,organizati patinoare. Pai,pentru 1500 euro bagati discret in buzunarel,la un angajat privat muncesti de ti sar capacele stimata doamna si stimate doamne.Iar marirea de venit net o primesti ca performanta ca parte variabila.Bonus.
Vasile:
(2 Mai 2018, 23:23)
Mai Mircea, lingaul obez de la muzeu iese din scara blocului dupa ora 10,00. Moraru tot la ora asta incepe munca? Boierie tata!!!
@Veverita:
(2 Mai 2018, 12:07)
Apropo de comuna Ciugud din jud Alba: primarul acelei comune unicat in Romania era psd-ist. Era pt ca, culmea imbecilitatii, psd-istii de acolo  l-au dat afara din partid si acum e independent. Nu mai corespundea mentalitatii partidului in care hotii, mincinosii, penalii si puscariasii fac legea..
Veverita:
(2 Mai 2018, 10:00)
... poate ca aceste salarii nu ar deranja  daca  Slobozia ar arata  precum comuna Ciugud,   drumurile din Ialomita  ar fi ca-n Austria, industria din Ialomita  ar fi  "  No 1",   spitalele, scolile ar fi la cel mai inalt nivel din punct de vedere al dotarilor si al  personalului calificat, institutiile statului ar fi populate  profesionisti !
 
Atata timp cat "  Bruce Lee"  a fost consilier local ....   zau, la conducerea judetului si a institutiilor sunt  tot niste " Bruce Lee"  pentru ca  asa s-a vrut. 

.... si asta doar la nivelul judetului, vad ati seama ce este la nivelul ministerelor ? 
si oamenii astia fac si ei copii care vor creste si vor ocupa posturile parintilor, unchilor, verilor , se lasa mostenire, nu asa oricum, ca altfel nu se explica de ce de atatia ani populatia alege doar  FSN, PDSR, PSD .... 
Mircea:
(1 Mai 2018, 21:58)
Iancu M. are în spate un spital. Cum necum se zbate. Dar muzeele?! Dar Tudor C. dar cultura care nu există, pentru ce așa salarii?! Bă, voi sunteți nebuni? Vlad Florin, lingăul obez pe ce ia salariu nesimțit? Petre măcar pictează, hai, dă ceva! Dar lingăul cu Mihai Viteazul? Cum își justifică putoarea fiecare zi ,,de muncă’’? Revoltător!!!!!
Deuchland :
(1 Mai 2018, 20:40)
Mai mult de jumătate din salariile lor intra în contul partidului mult iubit. E tot un fel de furt dar.... cu acoperire legală...
Victoras:
(1 Mai 2018, 20:17)
Hai sa ne si destindem ! Locul 4 -Iancu Mariana                   Locul3-Balog Elena            Locul2 -Tudor  Clementina      Locul1- Mihai Larisa      Pentru locul 5 nu poate candida decat  Stanciu Catalin  care se apleaca dupa sapun .
Ba voi sunteti nebuni?:
(1 Mai 2018, 17:50)
avem un spital numit abatorul slobozia de care fug toti medicii, numesti manager o individa venita de la gunoi fara nici o pregatire in domeniu, aia face tampenii cat ea de mare si ii maresti non stop salariul pana ajunge la 5000 euro? Iei un spital care deja era cu probleme si il pui pe butuci si iei un salariu nesimtit pentru asta? Nu mai spun de masina de serviciu de 15 mii euro si altele de genul...voi chiar sunteti nebuni de acceptati asa ceva?