Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Administrația Moraru promovează «turismul de nișă»

60000 de lei pentru un stand

Administrația Moraru promovează «turismul de nișă»

În urmă cu două luni, Consiliul Județean Ialomița a participat la Târgul Național de Turism al României. Pentru cele 3 zile de participare, instituția a relocat la Târg 8 angajați și a cheltuit puțin peste 60000 de lei. Participarea la acest Târg a fost mediatizată în oficiosul Consiliului Județean, «Ialomița ta». Potrivit acestei publicații care reflectă punctul de vedere al instituției, una dintre principalele direcții de dezvoltare ale județului în acest domeniu o reprezintă «turismul de nișă»...

Un eveniment... de familie Consiliul Județean Ialomița a participat, în perioada 22-25 februarie a.c., la Târgul Național de Turism al României. Imediat după eveniment, ziarul nostru a solicitat date privind costurile și rezultatele acestei deplasări. Singura modalitate acceptată de furnizare a acestor date a fost în baza Legii 544, privind informațiile de interes public. Blocarea accesului nemijlocit la aceste informații pare inexplicabilă în contextul în care scopul pricipal al participării îl reprezintă mediatizarea oportunităților turistice ale județului. O posibilă explicație pentru atitudinea oficialilor ialomițeni ar putea fi aceea că, în fapt, evenimentul a fost unul... de familie. Concret, reprezentantul Ialomiței la acest Târg a fost administratorul public Larisa Mihai. Costurile de cazare pentru ea și ceilalți 7 angajați ai instituției se ridică la 4100 de lei. La aceste costuri se adaugă cele generate de închirierea și amenajarea standului de la Romexpo, în valoare de aproximativ 36600 lei. Deloc surprinzător, tot pentru amenajarea standului județului Ialomița, firma Newtimes Press SRL, controlată de către noul director de programe al Antenei 1 Slobozia, Mariana Jantea, a primit 4825 de lei. Aceeași firmă s-a ocupat și cu asigurarea materialelor promoționale din cadrul standului, a căror valoare s-a ridicat la aproximativ 15700 lei. Nu este prima dată când Mariana Jantea beneficiază de un regim preferențial din partea președintelui Victor Moraru și a Larisei Mihai. În perioada 2012-2016, firmele patronate de ea au fost abonate la fondurile publice ale Primăriei Amara, unde cei doi au făcut tandem, primind anual sume care au oscilat între 80000 și 150000 de lei.

Înapoi la turismul ialomițean Dincolo de costurile evenimentului (discutabile, de acord) participarea Consiliului Județean la acest eveniment poate fi cuantificată și prin prisma rezultatelor. Ei, bine, singura formă de medizare a evenimentului (exceptând interviul oferit de Larisa Mihai Antenei 1 Slobozia!) îl reprezintă un articol de presă în oficiosul Consiliului Județean, Ialomița ta. Sub titlul «Un succes remarcabil de promovare-participarea la Târgul Național de Turism al României», scribii prezidențiali (n.red.: noi am paria pe Ilie Cioacă, reangajat consilier personal) consemnează: «Lăsând cuvintelor deplină libertate de exprimare, trebuie să spunem, fără nicio reținere, că participarea Ialomiței (...) a fost un succes și o încântare. Am fost parte integrantă și vizibilă a României turistice, o lume fascinantă, cu destinații de vis, strânsă într-un singur loc. (...)». Din păcate, între ditirambele publicate și realitate există o discrepanță evidentă. Potrivit acelorași informații de interes public solicitate de ziarul nostru, Consiliul Județean Ialomița a promovat în cadrul Târgului o serie de destinații turistice ialomițene care, în realitate, ori nu există, ori sunt insuficent amenajate. Iată câteva exemple: Așezământul religios «Maia-Catargi», Evanghelie Zappa-Broșteni, Popina Bordușani, Piscul Crăsani, MotorPark România-Adâncata, Tabăra Pavilioane Amara... Și exemplele pot continua, căci șirul obiectivelor turistice «promovate» de Larisa Mihai&Co. este mai lung. Paradoxal, concluzia articolului autopublicat de către instituție conține o fractură logică. În pofida faptului că avem atât de multe obiective turistice, Consiliul Județean Ialomița trage concluzia că «se desprinde necesitatea unei strategii care să privească spre nișele de turism. (...)». Vă scutim de restul textului și chiar de comentariile noastre.

Cultura «istorică» NU a fost promovată
Nici în informațiile solicitate de noi și nici în materialul grețos moșit de către Consiliul Județean nu se amintește în vreun fel de intențiile președintelui Moraru de a investi în cultura «istorică» a județului Ialomița. Reamintim că aceste investiții au fost intens promovate de către Victor Moraru în anul 2017, el susținând necesitatea cheltuirii a nu mai puțin de 15 milioane de lei pentru «restaurarea și conservarea Bisericii de Lemn „Sfântul Nicolae“ din Slobozia și «reabilitarea și punerea în valoare a monumentului istoric Orașul de Floci de la Giurgeni». Inutil să precizăm că la acest moment, dincolo de pliante de promovare pe care instituția cheltuie bani publici, nu există niciun program turistic coerent. Un pas timid în acest sens face anul acesta, după 28 de ani de inactivitate, Muzeul Județean Ialomița. Această instituție își propune să organizeze o serie de excursii «istorice» la obiectivele arheologice din Ialomița și să acceseze programe de finanțare care să permită promovarea acestor obiective.

2 Mai 2018, 07:55 (3006 vizualizări - 5 comentarii)

Citiți și:
Cătălin Grigore asigură interimatul la președinția Consiliului Județean Ialomița
MINCIUNILE ADMINISTRATIVE ale lui Victor Moraru au picioare scurte

Comentariile cititorilor:


Moraru,jos labele de pe media!:
(6 Mai 2018, 18:54)
Moraru, proasta alegere! Nu te lasi nici macar acum, de Ziua libertatii presei? Ti-ai luat si televiziune, pe langa ziarul de 2 bani? Am vazut la tv reportajul transmis. Radea lumea de ei, cand trecea pe-acolo. Discursuri emfatice si fara substanta, prostie poleita. Ialomita turistica sau a-nnebunit lupu'? Morarule, fa infrastructura si dupa aia indrazneste sa te gandesti la turism. 
Birdwatching:
(3 Mai 2018, 12:29)
Targ de turism, proiecte futuriste, sala de festivitati cu geometrie variabila, etc,, dar voi nu sunteti in stare sa asfaltati parcarea din spatele CJ. Cat ati cheltuit aiurea astupati gropile alea din fundul curtii.
andrei:
(2 Mai 2018, 12:22)
Interesanta privirea presedintelui catre ministra.
Apropo, in ofocios cine scrie?
Banuiesc ca nu d-nul Prezidente.

turims de nisa:
(2 Mai 2018, 11:39)
https://www.youtube.com/watch?v=TJwiYZlHXLA

cam asa arata turism de nisha .... vin multi oameni vara cand este vant acolo ....pacat ca nu ajung bani la autoritati...dar ca sa ajunga bani la autoritati trebuie amenajat , cosuri de gunoi, spatii de campare....etc...deci investitii .... pacat ca ne limitam la vai doamne se fura bani .... ca sa ai venituri trebuie sa investesti punct. Ca si in cazul orasului cu floci ...trebuie investit ...nu se poate pe un drum intens circulat vara acel loc sa stea lipsit de activitate total necunoscut ...... si cam atat :)
Ialomita CJ-ului:
(2 Mai 2018, 09:50)
6oooo de lei de la nisa gandirii psd la turismul de nisa..